היורו ברצף הירידות החודשי הארוך מאז נובמבר 2008 - איבד 1.8% מול הדולר בפברואר

נתוני שוק הדיור שפורסמו הערב בארה"ב גרמו להתחזקות היורו מול הדולר: עלה ב-0.5% ל-1.3617 דולר ליורו

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד הלפרן

הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם בעקבות נפילה מפתיעה במכירות בתים קיימים בארה"ב בחודש שעבר, אשר הגבירה את החששות מפני החרפה במשבר בשוק הדיור האמריקאי. היורו מתחזק מול הדולר והין על רקע דיווחים כי ממשלת גרמניה שוקלת לרכוש אג"ח ממשלתיות של יוון באמצעות הבנק הממשלתי KfW. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.3617 דולר, ומוסיף 0.3% מול הין לרמה של 121.01 ין ליורו.

היורו נפל בכ-10% מול הדולר מאז נובמבר על רקע חששות כי בעיות חוב וגירעונות תקציביים של מספר מדינות באירופה - כמו יוון, פורטוגל, ספרד ואיטליה - עלולים לפגוע בהתאוששות הכלכלה האירופית.

הדולר נחלש ב-0.2% מול הין לשער של 88.876 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר היום התחזק מולו בעקבות פרסום נתוני תמ"ג גבוהים מהצפוי בארה"ב. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב, בהן היורו, הין והליש"ט, יורד ב-0.5%.

גרמניה שוקלת לרכוש אג"ח ממשלתיות של יוון באמצעות הבנק הממשלתי הגרמני KfW, אמר היום חברים בבית המחוקקים של גרמניה אשר ביקשו לשמור על עילום שם, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.

KfW נערך לנקוט בצעדים במסגרת תוכנית כלל אירופית אשר תכלול סיוע של עד 25 מיליארד יורו (34 מיליארד דולר) ליוון, במקרה הצורך, אמרו ארבעה מחוקקים שונים. חלקה של גרמניה במימון תוכנית הסיוע עשוי להסתכם בכחמישית מהסכום, כחמישה מיליארד יורו.

עם זאת, רכישת של אג"ח של יוון על ידי KfW, בגיבוי ערבויות של ממשלת גרמניה, תהיה רק בבחינת צעד חירום מפני שהיא עלולה להזמין השקעות ספקולטיביות נגד מדינות בגוש היורו, הוסיפו המחוקקים. טרם התקבלו החלטות סופיות בעניין, ציינו.

יוון נדרשת לגייס השנה 53 מיליארד יורו ונדרשת לפרוע אג"ח בהיקף של יותר מ-20 מיליארד יורו עד סוף חודש מאי, לפני נתוני בלומברג. ראש ממשלת יוון, יורגוס פפנדראו, אמר בתחילת השבוע בראיון ל-BBC כי לארצו יש די מזומנים כדי לעמוד בהוצאותיה עד אמצע חודש מארס.

חזית המקרו בארה"ב סיפקה היום נתונים מעורבים. מכירות בתים קיימים בארה"ב נפלו בינואר ב-7.2%, הנפילה השנייה הכי חדה מעולם, לקצב שנתי של 5.05 מיליון בתים - שפל של 7 חודשים - מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). כלכלנים צפו עלייה במכירות לקצב שנתי של 5.5 מיליון בתים. בחודש דצמבר, נרשמה נפילה של 16.2% במכירות - הנפילה החדה מעולם.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הרביעי של 2009 בקצב שנתי של 5.9% - השיעור הגבוה ביותר זה למעלה משש שנים, מסר מוקדם יותר היום משרד המסחר האמריקאי. העלייה היתה חדה מתחזיות הכלכלנים לצמיחה של 5.7%. בשנת 2009 כולה, נפל התוצר של ארה"ב ב-2.4% - הנפילה השנתית החדה ביותר מאז שנת 1946.

מדד מנהלי הרכש של אזור שיקגו בארה"ב עלה בפברואר במפתיע לשיא של חמש שנים. המדד עלה החודש לרמה של 62.6 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2005, לעומת רמה של 61.5 בינואר, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 59.7 נקודות. קריאה של המדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביעה על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקפת ירידה בפעילות. מדד מנהלי הרכש של אזור שיקגו, אשר אחראי על כ-12% מכל הפעילות הכלכלית בארה"ב, נחשב לברומטר של מצב הכלכלה האמריקאית כולה.

עוד בחזית המקרו בארה"ב היום: מדד בטחון הצרכנים של חברת המידע הפיננסי רויטרס ואוניברסיטת מישיגן ירד בפברואר לרמה של 73.6 נקודות לעומת 74.4 נקודות בינואר. כלכלנים צפו ירידה של המדד לרמה של 73.7 נקודות. מדד בטחון הצרכנים נותר כמעט ללא שינוי בשישה החודשים האחרונים, לאחר שבחודש נובמבר 2008 נפל לרמה של 55.3 נקודות - נקודת השפל של המדד במיתון הנוכחי. רכיב המצב הנוכחי של המדד עלה בפברואר לרמה של 81.8 נקודות לעומת 81.1 נקודות בחודש הקודם, אולם רכיב הציפיות העתידיות ירד לרמה של 68.4 נקודות לעומת 70.1 נקודות בינואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות