שינויים בצמרת מגל: סמנכ"ל הכספים של החברה - זאב מורגנשטרן - התפטר מתפקידו מסיבות אישיות

אילן עובדיה יחליף אותו בתפקידו; בנוסף, ממנה החברה את ישראל שפיר כסמנכ"ל פיתוח עסקי

ניר צליק
ניר צליק

הטלטלות במגל נמשכות: שבוע אחרי פרסום תוצאות הרבעון השלישי של מגל מערכות בטחון, עוזב סמנכ"ל הכספים של החברה, זאב מורגנשטרן את תפקידו מסיבות אישיות. את מורגנשטרן יחליף בתפקידו אילן עובדיה החל מה-1 במארס, כאשר בנוסף, ממנה החברה כסמנכ"ל פיתוח עסקי את ישראל שפיר.

בשנה האחרונה ידעה מגל טלטלות רבות. לפני כשבוע דווח ב-TheMarker כי במארס, יעקב פרי, ראש השב"כ לשעבר ויו"ר החברה, התבקש על ידי סמנכ"ל הכספים שרק מונה, זאב מורגנשטרן, להצטרף למאמץ הכללי ולהפחית 10% משכרו, עניין של כ-5,000 שקלים בחודש לאדם שמרוויח מיליוני שקלים בשנה. פרי סירב על רקע הטענה כי העניין יפגע בהסכם הגירושים שלו, ולבסוף מורגנשטרן הורה למחלקת הכספים במגל להימנע מלקצץ את שכרו של פרי.

במקביל למצב הקשה במגל, שכלל דחיית תשלומים לספקים וצמצום בהוצאות רכב, אש"ל ונסיעות, החל פרי פרויקט בעלות של כ-6 מיליון שקל לחידוש מטה ההנהלה ביהוד. מנהלים בחברה ניסו לעצור את השיפוץ מפאת העלויות הכבדות, אך במכתב שכתב פרי לאחד המנהלים הוא התלונן כי "דברים לא זזים בשיפוץ", ולחץ לקדם את הדברים במהירות.

במארס השנה דיווחה החברה כי היא תאלץ לבצע מחיקה של 21.5 מיליון דולר, כאשר מתוך המחיקה 12.5 מיליון דולר היו מיוחסים למחיקת מוניטין בגין רכישת חברה באירופה. חודש קודם לכן נאלצה מגל לדווח על ביטול חוזה בהיקף של 20 מיליון דולר לאספקת מערכות אבטחה באמריקה הלטינית. לאחר בעקבות עיכובים חוזרים ונשנים בהעברת הכספים לחברה.

באוגוסט 2008 עזב מנכ"ל החברה הקודם, יזהר דקל, את תפקידו. דקל עבד בחברה במשך 25 שנה, מתוכן 15 שנה כנשיא החברה, וכיהן כמנכ"ל החברה במהלך שנתיים. במסגרת מחיקת העתק שביצעה החברה, הודיעה מגל אז כי היא תרשום הפסד של 2.5 מיליון דולר הקשורים לעזיבתו של דקל. את דקל החליף יואב שטרן כמנכ"ל החברה באופן זמני וביוני הוחלף על ידי איתן לבנה.

בניגוד לחברות אחרות, מגל אינה נשלטת על ידי בעל שליטה גדול. במגל משקיעות מספר קרנות בנוסף למשקיעים פרטיים אמריקאים, המחזיקים 5.3%-10% מהמניות - ויחד כמעט 50%. מצבה החמור של החברה, ההתנהלות המוזרה וחוסר השקיפות החלו להטריד את בעלי המניות האלה בחודשים האחרונים.

אריק גרין מקרן פרסקוט גרופ מנג'מנט קפיטל, המחזיקה ב-5.3% מהמניות, כתב לפרי מכתב זועם ביוני: "יש תחושה שהחברה אינה מתפקדת, ומנוהלת כעסק משפחתי המקבל החלטות שלא על בסיס מה שטוב לחברה ולבעלי מניותיה, אלא על בסיס מה שטוב למשפחות המייסדים. מאז ינואר 2005 ירד מחירה של מניית מגל ביותר מ-60% בשל אי כשירות של הדירקטוריון - וזו רק עוד דוגמה לכך. מגל היא חברה שבורה".

את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה החברה עם הכנסות של 39.6 מיליון דולר, ירידה של 2.2% בהשוואה להכנסות של 40.5 מיליון דולר בתקופה המקבילה. ההפסד הנקי הצטמצם ל-2.8 מיליון דולר ביחס ל-8.6 מיליון דולר בתקופה המקבילה, על רקע חיתוך של כ-3 מיליון דולר בהוצאות התפעול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"