מגדל בבל: גורד השחקים המקראי שאלוהים לא מאוד חיבב

ניו יורק נראית כמו פרומו לסרט ההמשך 'מגדל בבל 2'

אורן פרנק
אורן פרנק
אורן פרנק
אורן פרנק

כשש' וט' באו לבקר אותנו לאחר המון שנים שבהן לא היו בניו יורק, הם שאלו איך היינו מגדירים את העיר, ואיך עושים סדר בכל הדברים שיש לראות ולעשות בה. חשבנו על זה קמעה, וענינו שאולי אם מביטים בצורתו המוארכת של האי מנהטן, על שלל גורדי שחקיו, אפשר לדמיין שהאי עצמו הוא גורד שחקים גבוה במיוחד שפשוט הונח על צדו. קומותיו התחתונות הן הרובע הפיננסי ובאטרי סיטי, והוא מתמתח ומתנשא עד לקודקודו הנושק לברונקס שמעבר לנהר.

אם ממשיכים עם דימוי המגדל, ונזכרים גם בשלל הטיפוסים שמאכלסים את הבניין הססגוני הזה, מבינים שהשוואה לסיפור מגדל בבל נראית פתאום אפשרית - שלא לומר הגיונית.

זוכרים את גורד השחקים המקראי ההוא, שאלוהים לא כל כך חיבב? אולי הוא בעצם כאן, במנהטן, רק שהוא מסודר לאורך ולא לגובה כדי לא להרגיז את הרשויות העליונות. קצת כמו הטלוויזיה החבויה בארון הסלון של הצד החרדי במשפחה שלי, שחי באנטוורפן.

בכל מקרה, לרגל סוף השבוע של ראש השנה וביקורם של החברים שלנו, יצאנו לבלות בכמה משכונות גורד השחקים שאותן אנו פוקדים בתדירות נמוכה יחסית. ביקרנו בכמה וכמה אזורים שונים וחלקם גם משונים, ובין השאר גם בלואר איסט סייד. בעבר היתה לואר איסט שכונת עוני מובהקת, ועבור מהגרים יהודים רבים היתה זו כתובתם הראשונה בארה"ב. השכונה היא אוסף של בתים נמוכי קומה המאוכלסים בישיבות, במקוואות ובבתי כנסת. המעדנייה הידועה של כץ ואינספור חנויות המציעות קניש, מצות, מצבות ומלפפונים חמוצים הן רק חלק מסממני היהדות בלואר איסט סייד, שאף הונצחה בשלל ספרים וסרטים - זוכרים את Crossing Delancey עם איימי אירווינג, כשעוד היתה בנוער העובד? ובכן, שכונה זו הוכרזה באחרונה כמסורת תרבותית בסכנת הכחדה על ידי הרשות הלאומית לשימור היסטורי בארה"ב.

בועת הנדל"ן ששטפה את ארה"ב בעשורים האחרונים לא פסחה על הלואר איסט סייד, והתוצאה היתה הגירה מסיווית של תושבים ממעמד ביניים לשכונה ושינוי מהותי בצביונה ובאדריכלות שלה. יחד עם השינוי באופיים של התושבים נהפך האזור למרכז בילוי הומה, ולהסתובב היום בצפיפות של רחובות סטנטון או קלינטון זו משימה לא פשוטה, במיוחד בשעות מאוחרות מאוד.

התוצאה מזכירה קצת את אזור רחוב שינקין התל אביבי של לפני שנים לא מעטות. בני תשחורת וגרגשים תרבותיים מפליאים כאן בדציבלים מתוגברי אלכוהול וסמים, ופוגשים יהודים קשישים שגומלים להם בתכולה של סירים מלאי נוזלים לא לגמרי מזוהים, המוצאים את דרכם מהקומה הרביעית לכיוון ראשיהם של הבליינים.

כחלק מהמסע הלכנו לסעוד באחת משלל המסעדות האופנתיות שמציפות את האזור - Allen and Delancey, הקרויה על שם מקום מושבה, במפגש שני הרחובות הנ"ל. מדובר במסעדה חביבה, לא יקרה ולא מזיקה. החלק המעניין יותר היה האורחים - כמעט כולם טיפוסים מובהקים ומבוגרים יותר של "אפ-טאון", ולא המגניבים הצפויים בסביבה. בקיצור, נראה שפשוט מחליפים או משדרגים את צאצאיהם של מהגרים יהודים עניים שעסקו בחנוונות ובמסחר בשמטעס, בבניהם ובבנותיהם של הדור השני לאותם מהגרים, שלמדו משפטים או רפואה, ומעדיפים להתגורר בגורדי השחקים של ניו יורק המודרנית.

אני מניח שלפחות חלק מקוראי עיתון ספציפי זה יסכימו שסיפור בבל המקראי הוא דימוי ספרותי לחומרנות האדם ולניסיונו לשלוט בגורלו (או למרוד ברצון האל, תלוי על אילו קברי צדיקים אתם מעדיפים להשתטח), אבל קשה להשתחרר מהתחושה שניו יורק של התקופה המודרנית נראית קצת כמו פרומו לסרט ההמשך "מגדל בבל 2".

העיר היא חוד החנית של התרבות האמריקאית, שקצת מזכירה מצדה את ההיסטוריה של בוני מגדל בבל: ניסיון למצוא מכנה משותף חדש ושפה אחת, בין אם זו אנגלית או מתמטיקה, ובעזרתה לנסות להגיע גבוה יותר ואולי בעזרת השם אפילו לבנות עיר בשמים בחסות נאס"א. אם אתם נהנים מפסימיות וממנטליות פטאליסטית, ודאי תשמחו לתמוך בתיאוריה שלפיה סופו של מגדל בבל 2 (או בגלגולו העכשווי, "האימפריה האמריקאית") כבר בשער. זה נראה כמעט הגיוני כשחושבים על נפילת מגדלי התאומים וקריסת הכלכלה האמריקאית יחד עם אתוס איין ראנד את אלן גרינספאן בעשור האחרון. אם, לעומת זאת, אתם אופטימים חסרי תקנה, ייתכן שתבחרו להאמין שכל מה שיורד עולה, ואולי זו רק התחלה חדשה - שהרי יש אלמנט סיזיפי מובהק במשל מגדל בבל - כפי שהיטיב פרנץ קפקא לתאר כאשר כתב: "אם אפשר היה לבנות את מגדל בבל מבלי לטפס עליו, אולי היתה הרשות ניתנת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"