שר האוצר של רוסיה, אלכסיי קודרין: מצבו של הדולר טוב - עדיין מוקדם מדי לדבר על חלופה

היום מתחזק הדולר מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם; מול היורו מתחזק הדולר ב-0.9%

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

שר האוצר של רוסיה, אלכסיי קודרין, אמר בסוף השבוע האחרון כי מצבו של הדולר הוא טוב, ובכך תמך בטענות לפיהן לא צפוי בינתיים תחליף כלשהו לדולר כמטבע עתודות המט"ח העולמי.

היום מתחזק הדולר אל מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם. מול היורו הוא מתחזק ב-0.9% לרמה של 1.389 דולר ליורו; מול הליש"ט מתחזק הדולר ב-0.6% לרמה של 1.634 דולר לליש"ט; מול הפרנק השוויצי עולה הדולר ב-0.8% לרמה של 1.087 דולר לפרנק; הדולר האמריקאי מתחזק גם מול הדולר הקנדי ב-0.6% לרמה של 1.126 דולר לדולר קנדי; מול הין נחלש הדולר ב-0.1% לרמה של 98.31 ין לדולר.

"עדיין מוקדם מדי לדבר על חלופה לדולר", אמר קודרין בראיון בסוף השבוע בלצ'ה שבאיטליה, שם נפגשו שרי האוצר של שמונה הכלכלות הגדולות בעולם (G8) לדון בדרכים ליציאה ממדיניות התמריצים לאור ההאטה במשבר הכלכלי.

מדד הדולר מול שישה מטבעות מרכזיים בעולם - יורו, ין, ליש"ט, דולר קנדי, פרנק שווייצי וקרונה שוודית - נפל ב-10.6% בשלושת החודשים האחרונים על רקע חששות כי רכישות מוגברות של אג"ח ממשלתיות אמריקאיות על ידי הבנק הפדרלי יביא להצפת השווקים בדולרים. הדבר הביא להתחזקות המטבעות של המדינות המתעוררות הגדולות בעולם (BRIC) מול הדולר בחודש האחרון. הריאל הברזילאי התחזק ב-11.2%, הרובל הרוסי עלה ב-6.9% והרופי ההודי ב-6.4%. המטבע הסיני, יואן, התחזק ב-21% בין יולי 2005, אז התירה ממשלת סין את המסחר בו, ועד ליולי 2008. בחודשים האחרונים מנעה סין את התחזקות המטבע בשל המשבר.

בשבוע הבא יתכנסו מנהיגי המדינות המתעוררות הגדולות BRIC לוועידה ראשונה, בה הם צפויים לדון, בין השאר, בדרכים להגדלת השפעתן על המדיניות הכלכלית הגלובלית. המדינות המתעוררות טוענות כי חלקן בקרן המטבע הבינלאומית (IMF), אשר נוסדה עם סיום מלחמת העולם השנייה, אינו משקף את כוחן הכלכלי כיום. ברזיל, למשל, היא הכלכלה העשירית בגודלה בעולם, אך מהווה רק 1.38% מהקולות ב-IMF.

התשואה על האג"ח של ממשלת ארה"ב עלתה לשיא של 4% בשבוע שעבר, לראשונה מאז אוקטובר, לאחר שרוסיה וברזיל הודיעו כי הן מתכננות לרכוש אג"ח בסך 20 מיליארד דולר מה-IMF. בכיר בבנק המרכזי של סין אמר כי סין שוקלת לרכוש אג"ח של קרן המטבע בסך 50 מיליארד דולר.

סין היא כיום הנושה הגדולה ביותר של ארה"ב. נכון למארס, החזיקה סין באג"ח בשווי 767.9 מיליארד דולר של ממשלת ארה"ב, על פי נתוני משרד האוצר האמריקאי. יפאן, השנייה בגודלה, מחזיקה באג"ח של 686.7 מיליארד דולר ובידי רוסיה ישנן אג"ח בשווי 138.4 מיליארד דולר של ממשלת ארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן