סופו של המיתון קרב? לא כל כך מהר

בחינה מדוקדקת מגלה כי סוף המשבר עדיין רחוק

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

סימנים חיוביים בכלכלה הגלובלית
>> עבור אלה הכמהים לחדשות כלכליות טובות, הימים האחרונים היו משמחים למדי. מכל רחבי העולם זרמו סטטיסטיקות מלאות תקווה.

ביום שישי, 29 במאי, הראו נתוני התמ"ג המעודכנים לרבעון הראשון בארה"ב על התכווצות חדה פחות מכפי שצפו קודם לכן. בנוסף, ההזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב עלו בשיעור החד ביותר זה 16 חודשים; ביפאן, התפוקה התעשייתית עלתה ב-5.2% באפריל - העלייה החודשית החדה ביותר באחוזים זה יותר מ-50 שנה; ברבעון הראשון צמחה כלכלת הודו ב-5.8% בהשוואה לשנה הקודמת; והתפוקה התעשייתית בדרום קוריאה המשיכה לעלות באפריל.

אפילו אירופה העגומה הראתה סימנים מעודדים. התמ"ג בפולין עלה ב-0.8% ברבעון הראשון - בדומה לצריכה הפרטית בגרמניה באותה תקופה - ומכירות הקמעונות עלו ב-0.5% באפריל. ביטחון הצרכנים בבריטניה שמר על יציבות באפריל, ומחירי הבתים במדינה עלו במארס ובמאי, לפי אחד המדדים.

האופטימים יטענו כי סימנים אלה מעידים על תחילת סופו של ה"מיתון הגדול". כותבי הכותרות ואלה שמעוניינים כי השווקים ימשיכו לעלות עוד מטפחים תקוות להתאוששות. ואולם בחינה מפוכחת יותר של הנתונים האחרונים מראה כי ייתכן שההתאוששות עוד רחוקה.

הציפיות היו פסימיות מדי

אופטימים מהללים סטטיסטיקות ש"מביסות את תחזיות האנליסטים". ואולם כשנתון מביס את התחזיות ייתכן שהדבר נובע מכך שהציפיות היו פסימיות מדי, ולא בהכרח מעיד על שינוי משמעותי לטובה.

מהי, לדוגמה, נקודת ההתייחסות הנכונה לגבי החדשות האחרונות מהודו? רואי השחורות עשויים לטעון כי הצמיחה גדלה בשיעור הרבעוני הנמוך ביותר בשנים האחרונות. רואי ורודות עשויים לומר כי ההתרחבות היתה בשיעור גבוה מעט מזה שצפו מרבית האנשים. מי שהתעייף מחדשות רעות מתפתה להסביר את הנתונים על ידי הטיעון האחרון, אך גם ההשקפה העגמומית תקפה.

קחו לדוגמה גם את נתוני ביטחון הצרכנים בבריטניה. אף כי נראה שעגמומיות הצרכנים הבריטיים חלפה, הרמה שדווחה, של 27 נקודות, היא נמוכה ביותר במונחים היסטוריים. דוגמה זו ממחישה את הקושי להגיע למסקנות בהתבסס על חודש או רבעון בודד של נתונים, שבהם ייתכנו עיוותים עקב אירועים חד-פעמיים כגון חג לאומי או ניסיון נואש מצד הקמעונאים להיפטר מהמלאי. הקביעה אם מתרחשת התאוששות ממושכת דורשת, לא במפתיע, נתונים נוספים.

לפיכך הפסימיים, שלא השתכנעו שהגרוע מכל מאחורינו, יכולים דווקא לחזק את עמדתם. אחד החששות הגדולים הוא שבעיות האשראי והפיננסים העומדות בבסיס המיתון העולמי לא זכו לטיפול הולם. קייצ'ירו קובישאי, כלכלן יפאני שבחן את הניסיון של יפאן בסוף שנות ה-90, טוען כי אם התנהלות הבנקים לא תשתפר, לא תיתכן התאוששות חזקה של כלכלת העולם. יש החולקים על כך וטוענים כי התפוקה הכלכלית יכולה לזנק שוב גם לפני ששוקי האשראי והשווקים הפיננסיים ישובו לאיתנם, אם הצרכנים יפתחו את ארנקיהם. לטיעון זה אמנם יש כמה תקדימים היסטוריים, אך הפעם נראה כי צריכת משקי הבית בכלכלות רבות בעולם תישאר חלשה עקב רמות החוב הגבוהות.

אדם אחד, שזכה בשנים האחרונות למוניטין של רואה שחורות מושבע, נוריאל רוביני, כלכלן מאוניברסיטת ניו יורק, טען באחרונה כי ההתאוששות מהמיתון עדיין רחוקה, באומרו כי "נישאר במיתון במשך חצי שנה עד תשעה חודשים נוספים". אולי אין זה מפתיע שהוא בוחר להימנע מתחזיות פריות, אך רוביני הולך צעד אחד רחוק יותר. הוא מציין כי כלכלנים אחרים עדיין מעלים תרחישים של יום הדין עם התכווצות ממושכת שתימשך זמן רב, ולכן גם הוא יכול להיחשב לאופטימי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?