אנדרי דהן לעובדי קומברס: מצפים להאטה בעסקי החברה ב-2009; יפוטרו 360 עובדים - כ-8% מהעובדים

מתוכם צפויים להיות מפוטרים בישראל מעל 100 עובדים ■ החברה מחקה כ-200 מיליון דולר על השקעתה ב-ARS ■ נכון לסוף ינואר החזיקה קומברס בשווי מזומן והפקדות בבנקים של כ-1.3 מיליארד דולר ■ בדו"חות השנה שעברה עדיין גילתה החברה אופטימיות בנוגע ליכולתה לקבל חלק מההשקעה חזרה

ניר צליק
ניר צליק

"אנחנו מצפים לראות האטה בעסקי החברה השנה", כתב אנדרי דהן, מנכ"ל קומברס לעובדי החברה, והוסיף כי זו הסיבה העיקרית לכך שהחברה החליטה לקצץ את כוח האדם בכ-8%. קומברס מעסיקה כ-4,500 עובדים, כך שסבב הפיטורים הנוכחי מונה כ-360 עובדים לערך, מתוכם צפויים להיות מפוטרים בישראל מעל 100 עובדים.

בטופס שצורף למכתב נכתב כי החברה הוציאה על החקירה כ-70 מיליון דולר ב-12 החודשים שהסתיימו ב-31 בינואר. קומברס אינה מפרסמת דו"חות כספיים מבוקרים מאז מארס 2006 כתוצאה מפרשת הבקדייטינג. בספטמבר 2007 עוד העריכה החברה כי תסיים לערוך מחדש את הדו"חות הכספיים הישנים שלה עד סוף ינואר 2008, אולם בסוף 2007 הודיעה החברה כי היא דוחה את פרסום הדו"חות הכספיים ההיסטוריים שלה שנבדקים מחדש למועד לא ידוע.

בעקבות חשיפת הפרשה, נמלט מנכ"ל ומייסד החברה קובי אלכסנדר מארה"ב באמצע 2006, זמן קצר לפני שהוגש נגדו כתב אישום פלילי הכולל 35 סעיפים, אולם נעצר כחודשיים לאחר מכן בנמיביה בעקבות צו מעצר בינלאומי שהוציא כנגדו האינטרפול. מאז, דוחה אלכסנדר את מועד הדיון בבקשת ההסגרה בכל פעם מחדש.

בנוסף למכתבו של דהן, סיפקה החברה לרשות ניירות ערך האמריקאית תצהיר על מצבה הכלכלי הנוכחי. נכון לסוף ינואר החזיקה החברה במזומן, שווי מזומן והפקדות בבנקים של כ-1.3 מיליארד דולר. החברה גם מודה כי היא מצפה למחוק השעה של 200 מיליארד דולר ב-ARS שעשתה, ששווה כעת כ-100 אלף דולר בלבד. בדו"חות השנה שעברה עדיין גילתה החברה אופטימיות בנוגע ליכולתה לקבל חלק מההשקעה חזרה.

ARS הוא סוג של איגרת חוב שמונפקת לטווח ארוך של 40-10 שנה על ידי חברות, רשויות מקומיות, מוסדות וחברות כרטיסי אשראי, אך הריבית עליו משתנה ונקבעת במכרז מדי שבוע, שבועיים, חודש או חמישה שבועות. ה-ARS מספק נזילות לחברות שמאגחות תזרימי מזומנים, למשל מעסקות בכרטיסי אשראי, הלוואות דיור לסטודנטים ותשלומים לרשויות מקומיות, ומדורגות בדירוגים גבוהים של AAA.

לכאורה, מדובר במכשיר פיננסי לטווח ארוך, אך הטווח לפידיון שלו נקבע על פי התדירות שבה נקבעת הריבית עליו. מנגנון קביעת הריבית מאפשר למחזיקים באיגרת ולמעוניינים לרכוש אותה למסור את הריבית שהם דורשים על האיגרת. אם הריבית שהציעו נמוכה או שווה לריבית הסגירה של המכרז, הם ירכשו את האיגרת או ימשיכו להחזיק בה, ואם הריבית שהציעו גבוהה מריבית המכרז, לא תתקבל הצעתם והם ימכרו את האיגרת בערכה הנקוב לזוכים במכרז.

המכשיר הפיננסי, שפותח בסוף שנות ה-80, נהנה מנזילות גבוהה, אך בקיץ 2007 בוטלו מכרזי ריבית משום שהיקף הביקושים היה נמוך משמעותית מהכמות שהוצעה ומשום שלמנפיק ה-ARS ולבנקאי שהיה המתווך בהנפקה לא היתה התחייבות פורמלית לעשות שוק במכשיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?