מה עושה מחקר על ריח חזירים בתוכנית החילוץ?

ג'ון מקיין זועם על 9,000 סעיפי תקציב הזויים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לו רק שייקספיר היה יודע להשתמש בטוויטר. היה ניחוח של המלך ליר בסנאט כאשר ג'ון מקיין השתלח בשתי המפלגות ובנשיא בנאומים ממטירי אש וגופרית. "הוא זועם על שבטח באילופו של זאב, בבריאותו של סוס, באהבתו של נער, או בשבועתה של זונה", אמר השוטה לליר (תרגום חופשי). ומקיין ממש ממש זועם שבטח בהבטחותיו של מועמד לנשיאות לבטל את סעיפי התקציב המיוחדים לאינטרסנטים, הזוטות.

הסנטור בן ה-72, שנשאר במאה ה-20 ללא תקנה כשהתוודה במהלך המרוץ לנשיאות כי אינו יודע להשתמש במחשב או לשלוח אי-מייל, השתלט עכשיו על הטכנולוגיה הכי טרנדית, וטוויטר טרטורים רבים על יריבו לשעבר.

לפני שהסנאט דחה ברוב קולות את התיקון המוצע של מקיין, שהיה מגלח 9,000 זוטות תקציביות בשווי 7.7 מיליארד דולר מחוק תמריצים של 410 מיליארד דולר, מקיין מנה רשימה של סעיפים מגונים כאלה, שנתמכו על ידי שתי המפלגות.

2.1 מיליון דולר למרכז למחקר גנטיקה של ענבים. "מהר, קלפו לי ענב", טוויטר מקיין.

1.7 מיליון דולר למפעל דבש בטקסס.

1.7 מיליון דולר למחקר על ריח חזירים באיווה.

מיליון דולר לבקרת צרצרים (קריקט) ביוטה. "מדובר בחרק או במשחק הבריטי הזה?".

819 אלף דולר למחקר גנטי בדגי שפמנון באלבמה.

650 אלף דולר לניהול בונים (מכרסמים) בצפון קרולינה ומיסיסיפי.

951 אלף דולר ללאס וגאס בת קיימא (מקיין, תומך מושבע בווגאס ובהימורים, ממש ממש מתנגד לסעיפי החוק הללו אם הוא לא רוצה לקיים את לאס וגאס).

2 מיליון "לקידום אסטרונומיה" בהוואי, טוויטר מקיין, "כי אין דבר שמבטיח יותר משרות חדשות לאמריקאי הממוצע כמו השקעה באסטרונומיה".

167 אלף דולר למרכז הלאומי אוטרי למערב האמריקאי בלוס אנג'לס. "בתקווה שיחזיר אותנו לאוכף", טוויטר מקיין בסרקסטיות.

238 אלף דולר לחברת המסעות הפולינזית בהוואי. "בזמנים קשים אלה".

200 אלף לתוכנית הסרת קעקועים לחברי כנופיות. "באמת?" טוויטר מקיין.

209 אלף דולר לשיפור תנובת אוכמניות בג'ורג'יה.

"מתי נסגור את הברזים האלה"? אמר מקיין בזעקה מהלב בסנאט. "לא למדנו דבר? חוקים כאלה מסכנים את עתידנו".

בהפגנה חוזרת של פסיביות מדאיגה, הנשיא ברק אובמה החליט לא ללחום בקונגרס וויתר על הבטחתו להסיר את הזוטות מהתקציב. הוא הטיף על הצורך לגזום את טובות ההנאה בעת שהכלכלה דועכת. הוא היה אמור לנאום נגד בזבוזים ביום רביעי. "יש זמנים שבהם יש כסף לשפץ את הבית ויש זמנים שבהם צריך להתמקד בבניית יסודותיו", אמר אובמה לאחרונה. אבל הוא לא ביקש את הקורבנות הללו מקונגרס, והשאיר הרבה שיפוצים נהנתניים בתקציב.

אובמה סבור שהוא יזדקק לקונגרס למטרות שאפתניות יותר, כמו הרפורמה בביטוח הבריאות, וכשהוא יחזור לבקש עוד מיליארדים לחילוץ חברות, בהתחשב בקצב שריפת המזומנים של GM, AIG ובני חסות אחרות של הממשל. בינתיים הוא חותם על תקציב מלא בשומן חזיר. אנשי יחסי הציבור שלו טוענים שזה תקציב שנותר להם מממשל בוש. אולם גם עיראק נותרה, והנשיא מתכוון לשים לזה קץ. וזהו הנשיא שהבטיח לעבור על התקציב שורה שורה ולקצץ בשומן.

התקציב כולל גם סעיפים של 38.4 מיליון דולר של זוטות בחסות של שרת העבודה של אובמה, הילדה סוליס; 109 מיליון דולר שהילרי קלינטון חתמה; ו-31.2 מיליון דולר שביקש שר התחבורה ריי להוד.

אפילו ברק אובמה נרשם כאחד מנותני החסות של תוכנית מלגות לשבטים אינדיאנים עד שהסיר את שמו בשבוע שעבר. ו-16 סעיפי זוטות בשווי 8.5 מיליון דולר שרם עמנואל הכניס לתקציב בהיותו חבר קונגרס, כולל כסף לפרברי שיקגו ולפלנטריום שם.

אתה יכול להאשים את הממשל הקודם, רם, אולם כפי שכתב שייקספיר ב"ליר": אנו תולים את האשמה באסונותינו בשמש, בירח ובכוכבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"