אובמה: שוקי המניות נפלו לרמה של הזדמנות קנייה לטווח הארוך

"אין ספק שהכלכלה העולמית תתאושש", אמר הנשיא האמריקאי לאחר פגישה עם ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר היום כי אין לו ספק שהכלכלה העולמית תתאושש, ורמז על אפשרות כי שוקי המניות נפלו לרמה בה הם מהווים הזדמנות קנייה. "מכפילי הרווח מתחילים להגיע לנקודה שבה רכישת מניות עשויה להיות עסקה טובה בתור השקעה ארוכת טווח", אמר אובמה לכתבים, לאחר פגישה עם ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון. אובמה נפגש עם בראון - אשר צפוי לנאום מחר בפני הקונגרס - כדי לדון במשבר הכלכלי הגלובלי.

כאשר נשאל אובמה על ידי כתבים מה דעתו על הנפילות החדות שנרשמו בשוקי המניות, אמר אובמה כי הוא "בטוח לחלוטין שהאשראי עתיד לשוב ולזרום, וכי עסקים צפויים להתחיל לראות הזדמנויות השקעה, וכי הם יתחילו לשוב ולגייס עובדים".

אובמה אמר כי שוק המניות "רושם עליות וירידות על בסיס יום-יומי", והוסיף כי כל מי שמודאג כל היום לגבי התנודות בשוק המניות קרוב לוודאי שיטעה באסטרטגיית ההשקעה ארוכת הטווח שלו.

"המערכת הבנקים ספגה מהלומה קשה", אמר אובמה. "לכן לא מפתיע שהשוק נפגע כתוצאה מכך. כרינו לעצמו בור עמוק מאוד. התקבלו הרבה החלטות גרועות, אבל אנחנו מתקנים את הנזק. יהיו הרבה בעיות בתהליך תיקון הנזק, אבל אנחנו נתקן אותו", הוסיף הנשיא.

הצעת התקציב הראשונית שהגיש אובמה לקונגרס בשבוע שעבר לשנת התקציב המתחילה באוקטובר מסתכמת ב-3.55 טריליון דולר, וצופה כי הגירעון בתקציב יסתכם ב-1.75 טריליון דולר - סכום שווה ערך ל-12.3% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב, הגירעון הגדול ביותר בתקציב הממשל מאז שנת 1942.

הצעת התקציב, המשתרעת על פני 134 עמודים, כוללת ארגון מחדש של שירותי הבריאות בארה"ב, שינוי במדיניות האנרגיה האמריקאיות המתבססת כיום על נפט וגז טבעי והגדלת תקציבי החינוך. בנוסף לשינוי סדר עדיפויות הממשל בתחומים אלה, כולל הצעת התקציב גם הכבדה של נטל המס על העשירים ועל המגזר התאגידי.

הצעת התקציב הראשונית, אשר גרסה מלאה יותר שלה תוצג בחודש אפריל, צופה ירידה בגירעון בשנת התקציב 2010 לרמה של 1.17 טריליון דולר או 8% מהתמ"ג. עד סוף כהונת אובמה, בשנת התקציב 2013, צפוי הגירעון בתקציב לרדת לרמה של 533 מיליארד דולר, או 3% מהתמ"ג.

מוקדם יותר היום התייחס יו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי, לגירעון בתקציב, והעריך כי התרחבות הגירעון לרמות הגבוהות ביותר מאז מלחמת העולם ה-2 היא בלתי נמנעת, כדי להבטיח את התאוששות הכלכלה האמריקאית. עוד אמר כי הסיוע למגזר הבנקאי בארה"ב עלול לעלות יותר מ-700 מיליארד הדולר שכבר אושרו במסגרת תוכנית החירום הכלכלית TARP.

שר האוצר האמריקאי גייתנר העריך אף היום כי עלות חילוץ המגזר הבנקאי בארה"ב צפויה לעלות יותר מ-700 מיליארד דולר. עוד ציין כי הממשל האמריקאי מתכנן לחשוף שורה של צעדי חקיקה ואכיפה בחודשים הקרובים, אשר יתמקדו בחברות ואנשים עשירים המנצלים חשבונות במקלטי מס כדי לחמוק מתשלומי מס בארה"ב.

גייתנר ציין עוד כי חבילת התמריצים הכלכלית שאושרה באחרונה בארה"ב צפויה להציל או ליצור לפחות 3.5 מיליון משרות בשנתיים הקרובות, ולתרום קרוב ל-1% לגידול בתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב השנה, ויותר מ-3.2% בשנת 2010. עוד העריך כי הכלכלה צפויה להתאושש עד שנת 2011.

מוקדם יותר היום הודיעו הבנק הפדרלי ומשרד האוצר על השקת תוכנית לעידוד שוק האשראי לצרכנים, במסגרתה ירכוש הממשל הלוואות סטודנטים, הלוואות לרכישת רכב, הלוואות כרטיסי אשראי והלוואות לעסקים קטנים המבוטחות על ידי הממשל בהיקף של עד טריליון דולר.

במסגרת תוכנית TALF, יתחיל הבנק הפדרלי החל מה-25 במארס להעניק הלוואות ראשונות, בסך 200 מיליארד דולר, לגופים המחזיקים בני"ע המגובים בהלוואות לעסקים קטנים, הלוואות לכרטיסי אשראי והלוואות לסטודנטים ולמימון רכישת רכב, אשר להם דירוג אשראי AAA.

התוכנית נועדה להגביר את הנזילות בשוק האשראי הצרכני, ולעודד את המוסדות המלווים לחדש את פעילות ההלוואות בתחום זה, נאמר בהודעה על התוכנית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית