חשש כי תוכניות אובמה וגייתנר לא יצליחו לאושש את כלכלת ארה"ב הפילו את מחיר הנפט ביותר מ-5%

מחיר הנפט נסגר בניו יורק במחיר של 37.55 דולר לחבית לאחר שהתקרב במהלך המסחר ל-42 דולר לחבית

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

מחיר הנפט הגולמי נפל ביותר מ-5% על רקע הערכות כי לא יהיה די בחבילת התמריצים הכלכלית של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ותוכנית החילוץ הפיננסית שהציג היום משרד האוצר האמריקאי, כדי להביא להתאוששות כלכלת ארה"ב - צרכנית האנרגיה הגדולה בעולם.

דיונים חמים בנושא, בקהילת ניהול השקעות ב-TheMarker Cafe

מוקדם יותר היום הציג גייתנר תוכניות ממשלתיות להתמודדות עם משבר האשראי ולטיפול בנכסים בעייתיים המכבידים על מאזני הבנקים בארה"ב, בהיקף של 1.5 טריליון דולר, אשר עשויות להתרחב בהמשך לסכום של עד 2 טריליון דולר.

המרכיב הראשון בתוכנית שהציג גייתנר הוא תוכנית לייצוב המערכת הפיננסית במסגרתה הממשל ישתף פעולה עם המגזר הפרטי בהקמת קרן לרכישת נכסים בעייתיים המכבידים על מאזני הבנקים בהיקף של 500 מיליארד דולר, עם אפשרות להרחבת התוכנית בהמשך להיקף של עד טריליון דולר.

במקביל, ישתף משרד האוצר האמריקאי פעולה עם הבנק הפדרלי במסגרת תוכנית נוספות - בהיקף של עד טריליון דולר - שנועדה לספק מענה למחנק האשראי בשוק הצרכני. התוכנית להלוואות לצרכנים ועסקים (CBLI) תתבסס על תוכנית קיימת של הבנק הפדרלי בתחום האשראי הצרכני - אשר כללה הלוואות לסטודנטים, לרכישת מכוניות ולבעלי כרטיסי אשראי - אך היא תורחב כעת מ-200 מיליארד דולר להיקף של עד טריליון דולר.

המרכיב השלישי בתוכנית שהציג היום גייתנר כולל בחינה מחודשת של מצב המערכת הבנקאים, לצד סבב נוסף של הזרמות הון לבנקים, אשר ימומן באמצעות המחצית שטרם נוצלה מכספי תוכנית סיוע החירום למגזר הפיננסי בסך 700 מיליארד דולר (TARP) שאישר הקונגרס בשנה שעברה.

עוד היום בארה"ב: הסנאט האמריקאי אישר את תוכנית התמריצים הכלכלית של הנשיא ברק אובמה, בסך 838 מיליארד דולר, שנועדה להציל ולייצר עד 4 מיליון מקומות עבודה בארה"ב. התוכנית אושרה ברוב של 61 תומכים מול 37 מתנגדים.

בעקבות אישור התוכנית על ידי הסנאט, צפויים כעת מגעים ליישוב הפערים בין הגירסה של התוכנית שאושרה על ידי הסנאט לבין הגירסה שאושרה עוד קודם לכן על ידי בית הנבחרים, שהיתה בהיקף של 819 מיליארד דולר. הגירסה של התוכנית שאושרה בסנאט כוללת יותר הקלות מס, בהיקף של כ-110 מיליארד דולר, מאשר גירסת בית הנבחרים.

"עלינו לפעול במהירות עם עמיתנו בבית הנבחרים כדי להשלים את מלאכת החקיקה ולהעביר את החוק לאישור בחתימתו של הנשיא בהקדם האפשרי", אמר מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"