אובמה לא קוסם

האם הנשיא יוכל להתמודד עם ירושת בוש - חובות וגרעון

נחמיה שטרסלר
שטרסלר נחמיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחמיה שטרסלר
שטרסלר נחמיה

היום בשתיים בצהריים, זמן ואשינגטון, יושבע ברק אובמה לנשיא ה-44 של ארצות הברית. הציפיות פנטסטיות. הוא נביא השינוי הגדול, האביב שבדרך, הוא סמל התקווה.

אובמה עצמו אינו מהסס לטפח את האגדה סביבו. הוא החל במסע לוואשינגטון כבר לפני ארבעה ימים, ברכבת, כשהוא משחזר את המסע של אברהם לינקולן, משחרר העבדים, לוואשינגטון לפני 147 שנים. הוא ולינקולן. לאורך הדרך עמדו אלפים בתחנות הרכבת, מריעים לו בקור העז. באחד מנאומיו השבוע קרא אובמה ל"הכרזת עצמאות חדשה, לא רק לאומה שלנו, אלא לחיים שלנו - מאידיאולוגיות, מחשיבה מוגבלת, מדעות קדומות ומשנאה עיוורת". לנאום הוא יודע היטב.

ההבטחות שלו אדירות, מיציאה מעיראק ועד לפתרון בעיית התחממות כדור הארץ. אך על כולן עולה הבטחה אחת גדולה: לפתור את בעיית המשבר הכלכלי ולהחזיר את הצבע ללחיים.

אובמה קיבל מבוש ירושה קשה: גירעון גדול בתקציב, 450 מיליארד דולר, וחוב ציבורי ענקי של 81% מהתוצר - 11.4 טריליון דולר. אבל אובמה לא מתרגש. לאחר שבוש העביר בקונגרס תוכנית הצלה של 700 מיליארד דולר, מתכוון אובמה להעביר תוכנית שיקום גדולה יותר, בעלות של 800 מיליארד דולר - בבחינת: אבי הזרים לכם בדליים ואני בחביות.

בעקבות תוספת הוצאה זו יגדל הגירעון בתקציב ב-2009 ל-1 טריליון דולר, שהם 7% מהתוצר האמריקאי - גירעון חסר תקדים, שיגדיל באופן חד את החוב הציבורי.

אין דבר אהוב על פוליטיקאים יותר מאשר להגדיל את צד ההוצאות, בעיקר כשהם משוכנעים שאין לכך שום מחיר. אין דבר מספק יותר מאשר להדפיס כסף ולחלק אותו להמונים, שיחזירו לך אהבה גדולה. אין דבר פופולרי יותר מאשר "להיטיב עם העם" - ואובמה עושה את זה בגדול.

בתחילת הדרך דיבר אובמה על תוכנית שיקום בעלות של 175 מיליארד דולר, אך עכשיו הוא מדבר על 800 מיליארד. לפני כחודש הצהיר על יצירת 2.5 מיליון מקומות עבודה חדשים, ועכשיו הוא מדבר על 3.5 מיליון. מה זה בשבילו עוד מיליון מקומות עבודה.

כמו כן מתכוון אובמה להגדיל את ההוצאות בכל שטחי החיים; להקטין את החזרי המשכנתה החודשיים, להוריד את הריבית על המשכנתאות ולמנוע את עיקול הבתים על ידי הבנקים - כדי שלכל אמריקאי יהיה בית משלו. מה, לא מגיע להם? הוא מתכנן להעביר עשרות מיליארדים לתעשיית המכוניות הכושלת בדטרויט, בלי תוכניות הבראה אמיתיות. לחלק אלף דולר לכל משפחה אמריקאית כהטבת מס - כדי שתגדיל את הצריכה. להנהיג ביטוח בריאות, תחילה למפוטרים ואחר כך לכל אזרחי ארה"ב. להשקיע מאות מיליארדים בכבישים, בבתי ספר ובבתי חולים. לתת ערבות פדרלית למדינות בתוך ארה"ב, כדי שלא יקצצו בשירותים חיוניים, להרחיב את ביטוח האבטלה, להעלות את שכר המינימום, לתת תמריצים לתעשיות המבוססות על אנרגיה חלופית וגם לחזק את האיגודים המקצועיים.

ארה"ב נקלעה למשבר הגדול, משום שהיא חיה ברמה שמעבר לאמצעיה, בחוסר אחריות מובהק. אבל אובמה מתכוון להמשיך בדיוק באותה הדרך - אך בקנה מידה גדול יותר. לכן המשבר הבא הוא בלתי נמנע.

מי שמגדיל כך את ההוצאות, סופו שיעמוד בוקר אחד מול שוקת שבורה, כשהעולם לא יסכים להלוות לו עוד, אלא במחירים של פושט רגל. זה יקרה גם לארצות הברית: האינפלציה תעלה, הדולר ייחלש, שערי הריבית יזנקו לשמים, והצמיחה תיקבר באדמה. כלומר, סטגפלציה.

אובמה מאמין שהוא גילה את אבן החכמים. הוא חושב שהוא אלכימאי היכול לרפא את הכלכלה בלי מחיר ובלי כאב. נחיתת ההתרסקות שלו על קרקע המציאות תהיה קשה וכואבת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות