לבנון פוזלת לקידוח תמר 1: נערכת לעימות על בעלות שדה גז; דלק אנרגיה: לטענות אין כל אחיזה במציאות

ועדת האנרגיה של הפרלמנט הלבנוני המליצה להקים ועדה שתקבע את הגבול הימי בין לבנון לישראל והמליצה ממשל לבנון לדרוש מנובל אנרג'י להימנע מקידוחים כל עוד הוכח שהשדה לא בתחומה ■ החשש הלבנוני הוא שישראל תשאב את הגז מתוך האגן שבו הוא נמצא ■ דלק אנרגיה: גבול המים הכלכליים של לבנון - צפוני מאזור הקידוח באופן משמעותי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

מאת סוכנויות הידיעות ויואב שטרן

לבנון נערכת לעימות עם ישראל על בעלות על שדה גז שייתכן וקיים לאורך חופי שתי המדינות. ועדת העבודות הציבוריות והאנרגיה בפרלמנט הלבנוני המליצה אתמול לרשויות בלבנון להקים במהירות ועדה שתקבע את הגבול הימי בין לבנון לישראל, וזאת בשל חשש כי שדה הגז שהתגלה מול חיפה חוצה את הגבול הימי שבין שתי המדינות.

ממשלת לבנון טוענת כי חברת נובל אנרג'י צריכה להימנע מפיתוח שדה הגז הטבעי שהתגלה מול חופי ישראל, משום שחלקו עשוי להימצא בתחום המים הטריטוריאליים של לבנון. כך דיווח העיתון הביירותי "אל ליווה", לפי סוכנות הידיעות בלומברג.

ועדת האנרגיה של הפרלמנט של לבנון המליצה לממשלה לדרוש מחברת נובל אנרג'י לספק הוכחות לכך שקידוח "תמר 1" לא נמצא בחלקו בתחומי לבנון, ולהזהיר את החברה כי עליה להימנע מקידוחים לעת עתה, כדי שחלקה של לבנון במאגר הגז לא יפגע.

החשש הלבנוני הוא שישראל תשאב את הגז מתוך האגן שבו הוא נמצא. במידה ומדובר באגן שממשיך לאורך חופי ישראל, חלק מן הגז נמצא גם בצד הלבנוני ושייך לפיכך ללבנון. העיתון הלבנוני אל-ליווא דיווח כי בוועדה חוששים כי "האויב ישאב כמויות גדולות של גז מן המעמקים בתוך גבולות לבנון", ולכן שואפים לרשום את הגבולות הימיים בין המדינות באו"ם ולהסדיר את הבעלות עליהם.

עוד דווח כי הוועדה המליצה לפנות לחברת "Noble Energy" האמריקאית, כדי להזהיר אותה שלא לפגוע בחלקה של לבנון בשדה הגז אם אכן אגן הגז משותף לשתי המדינות. חברה זו היא החברה המנהלת של "קידוח תמר", ויש לה התרים לקידוחים נוספים באיזור.

מדלק אנרגיה נמסר בתגובה: "הטענות של לבנון חסרות כל יסוד וכל אחיזה במציאות. אזור קידוח תמר נמצא בתוככי שטח המים הכלכליים של מדינת ישראל, והתאפשר על פי זיכיונות שניתנו בידי ממשלת ישראל. מבדיקה שערכנו היום פעם נוספת מול הממונה על חיפושי הנפט במשרד התשתיות - אשררנו את העניין, וברור כי גבול המים הכלכליים של לבנון, הינו צפונה מאזור הקידוח באופן משמעותי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח