ממתינים לראשי הג'י 7: מתגבש שיתוף פעולה עולמי לבלימת המשבר

הערכות: הממשלות ירכשו מניות של בנקים ויזרימו להם הון

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ארה"ב ובריטניה צועדות לכיוון תוכנית בעלת קווי דמיון לבלימת הכאוס הפיננסי הסוחף את העולם. זאת, יום לפני תחילתה של פסגה קריטית מנהיגים בוושינגטון, שממנה, מקווה הבית הלבן, תצא תגובה מתואמת יותר לארועים הפיננסיים.

שני מרכיבים אלה ישחקו תפקיד מרכזי בשבת, בפגישתו של הנשיא בוש עם שרי האוצר של המדינות העשירות בעולם במסגרת פגישה יוצאת דופן בבית הלבן שנועדה לגבש רעיונות לפתרון המשבר. קודם לכן מתכנסים היום שרי האוצר הבכירים לפסגת שבע המדינות המתועשות - ג'י-7 - בוושינגטון.

בוש הזמין את שרי האוצר של בריטניה, איטליה, גרמניה, צרפת, קנדה ויפאן. בורסות אסיה קרסו היום וטוקיו נסגרה בירידה של יותר מ-9% זה היום השני ברציפות. ממשלות העולם נאבקות למצוא פתרון מתואם למשבר הפוקד את מערכת הבנקאות הגלובלית לפני שייצאו לפגישה השנתית של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי בוואשינגטון.

"עם התפשטות המשבר, ההזדמנויות לשיתוף פעולה גדלות", אמר דיוויד מקורמיק, תת שר האוצר לעניינים בינ"ל. "אנחנו חייבים לקדם את התחומים המשותפים". שוקי האשראי עדיין נתונים בקפאון ושוקי המניות בכל העולם נמצאים בקריסה קשה. הקונצנזוס המתגבש והולך הוא שהמשבר מהיר ומזיק מאוד לכלכלה הגלובלית, ולפיכך דורש שיתוף פעולה חסר תקדים בין מדינות.

נכונותו של משרד האוצר האמריקאי להזרים מזומנים ישירות לבנקים הוא שינוי חד מנימת הדברים לפני כמה שבועות, כששר האוצר הנרי פולסון ויו"ר הבנק הפדרלי התנגדו לרעיון זה בקונגרס. "הזרמת הון למוסדות היא הודאה בכשלון", הכריז פולסון ב-23 בספטמבר. "אנחנו שואפים להצלחה". פקידי משרד האוצר אמרו כי הדגש של פולסון השתנה בשבוע האחרון, בעיקר בגלל נפילת שוקי המניות לתהום.

ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון טען במכתב לנשיא הצרפתי ניקולא סרקוזי, כי יש לתת ערובות להלוואות לטווח קצר ובינוני בין בנקים. בכך תוכל הממשלה לשכנע את הבנקים לחזור ולהלוות כסף זה לזה, ולהפשיר את הקפאון בשוקי האשראי. "גישה בינלאומית מתואמת תוכל להיות בעלת השפעה חזקה מאוד", אמר בראון במכתב ששלח ביום חמישי.

היוונם מחדש של הבנקים והתנעה מחדש של מתן אשראי נמצאים בראש רשימת התרופות שכלכלנים מציעים למשבר. באמצעות פעולה מתואמת בין מדינות תתקבל ההשפעה החזקה ביותר, אמרו מומחים, ויימנעו העיוותים הנוצרים כשכל מדינה פונה בכיוון שונה. "לכל הפחות, צריך למזער נזקים", אמרה כרמן ריינהארט, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת מרילנד. "איננו רוצים מדיניות של קיבוץ נדבות בין מדינות שאיפיינה את השפל הגדול. לכל היותר", היא המשיכה, "אפשר להסכים על עקרונות כלכליים - הצורך בהיוון מהיר של הבנקים, הצורך בנזילות - כך שמשבר האשראי לא יחמיר".

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, דומיניק שטראוס קאהן, הזהיר מדינות מפני פעולות שעלולות לערער את המערכות הפיננסיות של שכנותיהן. חייבים להימנע מפעולות חד צדדיות, הוא אמר, ואפילו לגנות אותן. קאהן הכריז כי קרן המטבע הפעילה מנגנון חירום למימון שיאפשר לה להלוות כסף במהירות רבה יותר למדינות שייקלעו לקשיים פיננסיים כתוצאה מהמשבר.

הבית הלבן אישר כי משרד האוצר אכן שוקל לרכוש מניות של הבנקים במסגרת תוכנית החירום שלו, שעלותה 700 מיליארד דולר. אולם פקידי האוצר אמרו כי רעיון זה טרם הגיע לשלב פיתוח תוכנית. המטרה היא להגיע לתוכנית שתעמוד לרשות כל הבנקים, ולא תפעל להציל כל בנק בתורו. בשל כך מעריכים כי ממשלת ארה"ב תקנה נתחים קטנים בבנקים, אם תחליט לעשות כן. הממשל יזרים מזומנים ישירות לבנקים הבריאים. בנק שנמצא על סף התמוטטות יטופל בנהלים הרגילים על ידי תאגיד ביטוח הפקדונות הפדרלי FDIC.

הצעת האוצר להוון מחדש את הבנקים נובעת מההבנה כי כל עוד שוק המניות ממשיך לקרוס, ושוויים של ני"ע מגובי משכנתאות במאזני הבנקים מוסיף לקרוס, יקשה יותר ויותר על בנקים לגייס הון טרי ממשקיעים.

הממשלה הסיקה כי כדי להזרים הון במהירות ובבטחון היא תצטרך לעשות זאת בעצמה. בנוסף, מעיבים גם חששות כי תוכנית רכישת ני"ע מהבנקים לא תפתור את המשבר. "אני לא חושב שהתוכנית מתרוממת", אמר מרטין ביילי, כלכלן ממכון ברוקינגס. "אני לא בטוח שאפשר יהיה לתמחר את הנכסים הללו, ובכלל - כמה וורן באפטים או שייח'ים מהמזרח התיכון יהיו מוכנים להשקיע בבנקים"?

עוד יתרון של תוכנית ההיוון מחדש פחות ניכר לעין: האוצר יוכל לקבל יותר בתמורה להשקעתו. בגלל שלבנקים יש יחס חובות להון של 10 ל-1 וגבוה מכך, כל דולר שיושקע במניות יתמוך בנכסים הגדולים פי 10 מאשר דולר המושקע בני"ע. פקידי האוצר אמרו כי הממשלה עשויה לרכוש מניות רגילות, מניות בכורה, או מניות מסוג אחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה