האם הורדות הריבית יצילו את השוק?

הורדת ריבית גדולה היא האפשרות הטובה ביותר

TheStreet.com
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheStreet.com

הורדת ריבית הבסיס, בתיאוריה, אמורה לגרום לירידה בריביות הבין בנקאיות, בריבית לצרכנים ולאשראי העסקי. בימים האחרונים קראו משתתפים רבים בשוק להורדת הריבית, לאחר שהגברת הנזילות מצד הבנקים המרכזיים לא הצליחה לבלום את הקריסה בשווקים הגלובליים.

"אם מורידים את הריבית, חלק מהאנשים, שלא יכולים לעמוד בתשלומי המשכנתא או חובות כרטיסי האשראי, זוכים להקלה", לדברי בוב פאווליק, סמנכ"ל השקעות ראשי של אוקטרי אסט מנג'מנט. "לאנשים אין האפשרות ללוות כסף כפי שהיה להם בזמן שגשוג שוק הדיור, כי הבתים שלהם שווים פחות. הורדת ריבית תשיב להם בטחון מסוים. כל הצעדים האלה ביחד צריכים לפעול", הוסיף פאווליבק.

"כאשר האשראי מתייבש, נוצרת תגובת שרשרת", אמר הנשיא בוש. "מחנק האשראי משפיע על כולם". אולם בריאן דולאן, אסטרטג השקעות ראשי ב-forex.com, ציין כי הבנק הפדרלי כבר הוריד את הריבית בין ספטמבר לאפריל, ומשבר האשראי רק החמיר. "מה שאנחנו מקווים, שהורדות הריבית יגיעו לכלכלה הריאלית, לא קרה בהורדות הריבית הקודמות. הבנקים מסרבים לתת הלוואות. הדבר אינו קשור לעלות הכסף (ריבית על הלוואות), אלא בגלל על מתן אשראי.

מספטמבר ועד אפריל הוריד הבנק הפדרלי את הריבית ב-3.25% במצטבר. מאז אפריל 2008 הותיר הבנק הפדרלי את הריבית ב-2%, ונמנע עד היום מלהורידה מחשש לעורר אינפלציה. רמת האינפלציה בארה"ב גבוהה מ-5%. אולם, היום אמר הבנק הפדרלי כי חששותיו מאינפלציה שככו. קפאון האשראי מאיים יותר על כלכלה הנמצאת במצב עגום, שבו הבנקים מסרבים להלוות כסף זה לזה, שלא לדבר על צרכנים. חששות האינפלציה אינם חמורים דיים כדי למנוע את הורדת הריבית.

התמוטטותם של בר סטרנס וליהמן ברדרס, הלאמתם של פאני מיי ופרדי מאק, קריסתו של וושינגטון מיוצ'ואל, ומכירתם של מריל לינץ', ואקוביה, אפילו בנק אוף אמריקה הוכיח שאינו מוגן מהמשבר, אירעו למרות הזרמות נזילות, הכרזת תוכנית חירום פיננסית והעמדת קווי אשראי לבנקים ולחברות.

טוני קרסנזי, אסטרטג אג"ח ראשי של מילר טבק אנד קו, אומר כי למרות הכל, מה שהשוק באמת רצה, זה הורדות ריבית. "הורדה של 0.75%-1% תעשה את העבודה לעת עתה", אמר קרסנזי. "הורדת ריבית גדולה היא האפשרות הטובה ביותר בהתחשב בחומרת המצב...לציבור יש אינטרס גדול לשמר את רווחיות הבנקים יותר מתמיד"

האם הורדת הריבית תוכל לגרום להתאוששות בשווקים? אמנם לחצי הריבית יירדו, אולם ההשפעה הכוללת על שוקי האשראי, שבהם הפחד גובר על כל מדיניות ממשלתית, או על שוק המניות בתקופת מיתון, תהיה חלקית. קשה לחזות לאן הורדת הריבית תיקח את השווקים התנודתיים להחריד בטווח של מעבר לתגובה נלהבת מיידית.

"השוק יכול לעלות ולרדת מכל סיבה שהיא, בלי קשר לריבית הפדרלית", אומר דיוויד לווין, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס. "מצחיק שהבנק הפדרלי עשה הכל בחודשים האחרונים כדי לעזור למגזר הפיננסי, מלבד הורדת ריבית. זה בדרך כלל הכלי שהם משתמשים בו לפעולות בשוק הפתוח", אומר לווין. "השוק מאוד רצה את הורדת הריבית. האם תהיה לה השפעה? מנקודת מבט פסיכולוגית כן. אולם מבחינת הבעיה היסודית, הסיכון הבסיסי בשוק האשראי, אי אפשר עדיין לדעת", מסכם לווין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קסטרו מבצע מבצעים

"לא הייתי מאשר דבר כזה בחיים": האמת על "המבצע ההזוי" של קסטרו

רובע האמרבי בסטוקהולם. חברות הנדל"ן השוודיות איבדו 30% מערכן השנה

"התפרקות גדולה": אירופה מתכוננת לתיקון חריף בשוק הנדל"ן