הציבור מטומטם, גם אם הוא אמריקאי

החולי של חלוקת הסיכון: מעט למקורבים, הרבה לשאר

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

<< בכירים לשעבר בבנק המרכזי בארה"ב העריכו אתמול כי תג המחיר שמשלם המסים האמריקאי יצטרך לשאת בו בעבור החילוץ של ענקיות המשכנתא פאני מיי ופרדי מאק, עלול להגיע עד ל-200-300 מיליארד דולר. גם בהתחשב במטרה שלשמה נעשה המהלך - הצלת שוק ההון האמריקאי מקריסה, וכתוצאה מכך קריסה אפשרית גם של הכלכלה כולה - זהו תג מחיר אימתני.

הראשונים שלמדו על תוכנית משרד האוצר האמריקאי להלאים את שתי ענקיות המשכנתא היו המנכ"לים של שתי החברות, שנקראו לפגישה עם שר האוצר האמריקאי ביום שישי. בעצם, הם נקראו לפגישה שבה הם התבשרו על פיטוריהם מתפקידם. בתור מי שהולכים לעלות למשלם המסים בארה"ב עד 300 מיליארד דולר, פיטורים נראים כמו העונש המזערי שאפשר היה להשית עליהם. רק שזהו צפוי להיות גם העונש המרבי עבורם, ועבור שאר חברי הדירקטוריונים של שתי החברות.

ומה עם השכר שהם קיבלו כל השנים? מה עם המענקים, האופציות והרווחים המפולפלים? בשיטה הקפיטליסטית המערבית, כל אלה יישארו בחזקתם. לפיכך, גם אם הם עומדים לסיים את הקדנציה שלהם בהדחה משפילה, מבחינה פיננסית המשרה שלהם היתה עסקה לא רעה בכלל. מבחינתם, כמובן, לא מבחינת משלם המסים האמריקאי.

אין דבר הוגן או הגיוני בחלוקת הסיכון הזו - מה עוד שמדובר הפעם בחלוקת סיכון קיצונית במיוחד; מה עוד שחלוקת הסיכון הזו היתה הפעם מיותרת לחלוטין, והאשמה לה כולה נופלת על כתפי העוסקים במגזר הפיננסי בוול סטריט. למעשה, האשמים הם גם המרוויחים הגדולים מהשיטה - הם העמידו הלוואות משכנתא לא סבירות ללווים שלא היה ביכולתם כל סיכוי לפרוע את ההלוואות מלכתחילה. הם מכרו את ההלוואות הללו הלאה, באמצעות איגוח, כדי שביום פקודה ההפסדים בגין ההלוואות שלא נפרעו לא יפלו על כתפיהם. הם נהנו מדיווידנדים ומשכורות עתק כל זמן שהשיטה פעלה, ואינם נדרשים לשלם דבר בתמורה (פרט לאובדן משרתם) כאשר השיטה התפוצצה ברעש אדיר. כעת הם מגלגלים את עיניהם לשמים, וטוענים כי אם משלם המסים האמריקאי לא יכניס את היד לכיס וישלם על העוולות שהם גרמו - הוא עוד עלול למצוא עצמו עם כלכלה קורסת נוסח 29'.

לפיכך, משלם המסים משלם. אבל התשלום אינו יכול להיות שלו בלבד. השבר הגדול של שנות ה-30 עלה במחיר אובדן של רבע מהתוצר האמריקאי, אבל הוא גם הביא להטלת מוסרות חדשות על השוק - הרגולציה על השוק האמריקאי נבנתה למעשה בשנות ה-30 (ממש כשם שאז הונחו היסודות לכלכלה פיסקלית מודרנית, מבית מדרשו של ג'ון מיינרד קיינס), ושינתה מאז את פניו.

גם השבר הנוכחי הוא גדול ויקר מספיק כדי ששיטת השוק תידרש לשלם את המחיר בגינה. חלוקת הסיכון לא יכולה להישאר כפי שהיא כיום - לא מבחינת שיטות בחינת הסיכון על ידי הדירקטוריונים של החברות ושל המשקיעים (מי המציא את הרעיון המגוחך של האיגוח, שאיפשר לתת הלוואה מבלי להיות אחראי לסיכון בגינה?), ולא מבחינת תמרוץ השכר. אם השיטה הקפיטלסיטית גורסת שצריך להיות קשר בין שכר לביצועים, אז הקשר צריך להישמר גם בנוגע לצד הסיכון.

לא ייתכן ששכר ייקבע ביחס לרווח, בלי להתחשב בסיכון שבו הופק הרווח. לא ייתכן ששכר ייקבע על סמך רווח קצר טווח, במנותק מהרווח ארוך הטווח. לא ייתכן שסוחרים, מנהלים ודירקטורים יקחו לכיסם שכר של עשרות מיליוני דולרים או שקלים. מוכשרים ככל שיהיו, חבילות השכר המופרזות אינן משקפות את הכישורים הנדירים של העומדים מאחוריהן - אלא רק את היכולת שלהם לכוון את חלוקת הסיכונים לטובתם. אצלם נמצא מרבית הרווח ורק חלק מזערי מהסיכון (פיטורים), אצל האחרים - בעלי המניות, משקיעים ומשלמי המסים - נמצא חלק קטן מהרווח, אבל בעיקר מרבית הסיכון.

החולי האמריקאי של חלוקת הסיכון המעוותת - מעט למקורבים, הרבה לכל השאר - התפשט כנגע בכל רחבי הכלכלות החופשיות, לרבות ישראל. בתנאים של כלכלה חופשית, כאשר שכר ותנאי שכר נקבעים בתחרות על ידי כל חברה בנפרד, כלל לא ברור כיצד ניתן לתקן את החולי הזה. אבל לנוכח השקעה ציבורית של 300 מיליארד דולר, התביעה כי החולי הזה יבוא על תיקונו היא תביעה צודקת. וטובה שעה אחת קודם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה