התקשורת לא מבינה את סיסקו

הניתוח לדו"חותיה היה חיובי מדי

TheStreet.com
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheStreet.com

מאת: מארק פוקס

חבל מאוד, שבדיווחים בתקשורת על הדו"ח הרבעוני של סיסקו ניתן למצוא מספר דוגמאות בסיסיות לכך שאמצעי התקשורת הכלכלית אינם מספרים את כל הסיפור. בחלק מהמקרים, הדיווחים היו חיוביים מדי. באחרים - לא חיוביים מספיק.

להוציא סעיפים חד פעמיים, רווחי סיסקו היו גבוהים בסנט אחד לעומת התחזיות של 39 סנט למניה, וההכנסות, שהסתכמו ב-10.4 מיליארד דולר, היו גבוהות במעט לעומת התחזיות, שעמדו על 10.3 מיליארד דולר. החברה הביעה תחזיות זהירות באשר לעתיד, אך לא זהירות כפי שחששו חלק מהאנליסטים. אבל הנקודה היא שזאת לא סיסקו של פעם - וזה דבר טוב, משום שזה מה שעזר להציל את החברה.

אבל אם תעברו על הכיסוי של רויטרס לדו"ח הרבעוני, יעלה בכם הרושם כי היתה זו סיסקו הישנה - חברת המתגים והנתבים - שבזכותה רשמה החברה ביצועים טובים יותר מהתחזיות הן בשורה העליונה והן בשורה התחתונה. למעשה, הכתבה אינה חושפת דבר מלבד עסקי המתגים והנתבים אלא אם הצלחתם לפלס את דרככם אל שתי הפסקאות האחרונות.

חלק מרכזי של הסיפור כאן הוא שעסקי המתגים והנתבים המסורתיים, שמהווים כמעט שני שליש מההכנסות, צמחו בשיעור של ספרה בודדת, לעומת צמיחה של שתי ספרות שאפיינה את החברה - אך סיסקו לא נפגעה מכך. החברה אפילו הביסה את התחזיות. מדובר בחדשות טובות שיש לתת עליהן את הדגש, ולא להזכירן כלאחר יד.

אך רויטרס התעלמה מכך, והשאירה את המלאכה ל"וול סטריט ג'ורנל":

"כדי לאזן את ההאטה, הרחיבה סיסקו את קו המוצרים שלה אל מעבר להתמחות המקורית שלה בנתבים ומתגים. החברה ביצעה רכישות אגרסיוויות בתעשיית ההיי-טק, הרכיבה צוותי מהנדסים ומתכנתים מחברות סטארט אפ, כדי להגיע עמוק יותר לשווקים כגון רשתות חברתיות, וידיאו מקוון וניהול ועידות דרך האינטרנט".

בהיבט זה, הטיפול של רויטרס בדו"ח של סיסקו לא היה חיובי כפי שהיה אמור להיות, ולא זיהה את הסיבה לכך שהחברה הביסה את התחזיות מבלי להסתמך על עסקיה המסורתיים.

אך בהיבט אחר, התקשורת הכלכלית הציגה את רווחי סיסקו באור חיובי מדי, על רקע ההפרש הקטן בין התחזיות ובין הביצועים, וההתבטאויות הזהירות של החברה באשר לעתיד.

ה"וול סטריט ג'ורנל" קיבל החלטה ברורה, והכותרת שבחר לידיעה היתה "רווחי סיסקו טיפסו ב-4.4% עקב העלייה במכירות" ובכותרת המשנה כתב: "מנכ"ל החברה הביע חשש באשר להאטה כלכלית ברבעונים הבאים".

דבר זה אינו בלתי שגרתי, וגם אינו בלתי הולם. אך, בכל הכתבות החיוביות יחסית בנוגע לחברות שמדווחות על תוצאות טובות יותר מהתחזיות, אתם, המשקיעים המנוסים, צריכים לגלות מהו המקור לאופטימיות. האם מה שאתם קוראים מוטה, לדוגמה, על ידי יום טוב במיוחד בבורסות?

במקרה זה, אף כי כתבות רבות היו חיוביות והזכירו את התגובה הנלהבת לתוצאות של סיסקו במסחר שלאחר הסגירה, רק מעטות מהן - אפילו לא ב"וול סטריט ג'ורנל" במאמר שבכל היבט אחר היה טוב למדי - לא הזכירו את העובדה שבמסחר ביום חמישי נרשמו עליות שערים חדות, ואף אחת מהן לא קישרה בין האופן שבו הדבר השפיע על האופטימיות של העיתונאים ושל הסוחרים.

מרקטווץ' אפילו פרסם טור ובו ספקולציות מדוע הצליחה סיסקו באופן כה טוב במסחר שלאחר הסגירה למרות העובדה שהדו"ח שלה היה טוב, אך לא מצויין. כותרת הכתבה הייתה "האם בוול סטריט סבורים כי סיסקו הגיעה לתחתית?" וכותרת המשנה היתה "פרשנות: ענקית הטכנולוגיה מזנקת לאחר הסגירה למרות תוצאות צנועות".

אך, בעוד שבכתבה צוינו ספקולציות באשר ליכולת המכירות של מנכ"ל החברה ג'ון צ'יימברס, (בסוף המאמר הופיעו אפילו קישורים למשקיעים המחבבים את "הקסם של הנער הדרומי צ'יימברס") העובדה שהיה זה יום של עליות בוול סטריט אפילו לא הוזכרה במאמר.

צ'יימברס, בל נא נשכח, היה אחד הראשונים שהביעו זהירות באשר למגזר הטכנולוגיה, ובדו"ח שלה, היתה סיסקו כה זהירה עד כי אפילו לא סיפקה תחזיות לטווח הארוך מאוד. אילו באמת היה צ'יימברס רק נער דרומי, המבקש להקסים את המשקיעים ולגרום להם לשלוח יד לארנק כדי להשיג רווחים בטווח הקצר, הוא היה יכול להביע תחזיות אופטימיות יותר.

לא. סיבה מרכזית לכך שסיסקו זכתה לפרחים ולשוקולד בתמורה לדו"ח לא מרשים מדי הייתה היום שבו פורסם הדו"ח. כדאי לפחות להזכיר זאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קסטרו מבצע מבצעים

"לא הייתי מאשר דבר כזה בחיים": האמת על "המבצע ההזוי" של קסטרו

רובע האמרבי בסטוקהולם. חברות הנדל"ן השוודיות איבדו 30% מערכן השנה

"התפרקות גדולה": אירופה מתכוננת לתיקון חריף בשוק הנדל"ן