קונגו: תוכנית להקמת הסכר הגדול בעולם בהשקעה של 80 מיליארד דולר

צפוי להגדיל בשליש את כושר ייצור החשמל של אפריקה

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד הלפרן

דיונים על תוכנית להקמת סכר הידרו אלקטרי הגדול בעולם בקונגו, בהשקעה של 80 מיליארד דולר, מתקיימים בלונדון בהשתתפות פוליטיקאים בכירים מאפריקה ומשקיעים ומוסדות פיננסים שעשויים לממן את הפרויקט. כך דיווח אתר החדשות BBC.

פרויקט גרנד אינגה (Grand Inga) המתכונן, אשר יוקם על נהר קונגו, צפוי לייצר כפליים מכמות החשמל של סכר שלושה הערוצים (Three Gorges Dam) בסין. לפי התוכנית, יתנשא הסכר לגובה של 205 מטרים, ותחנת כוח עם כושר ייצור שנתי של 320 טרה-וואט שעה. מאחורי הסכר צפוי להשתרע מאגר מים באורך 15 ק"מ.

עם זאת, מבקרי הפרויקט מעלים ספקות לגבי ההערכות כי הקמתו תסייע לאספקת חשמל לאוכלוסיות עניות באפריקה. לדבריהם, מרבית הסכרים המוקמים מייצרים בסופו של דבר פחות חשמל, ומי השקייה ושתייה מאשר התחזיות המוקדמות.

הדוגמא המפורסמת ביותר לכך היא סכר אסואן, אשר הוקם בשל גידול חד באוכלוסיית מצרים ובביקוש לחשמל. עם זאת, הסכר מספק רק שליש מכמות החשמל שהיה אמור לתת על פי הציפיות, בגלל שקיעת משקעי סחף באגם אשר גרמו לעליית מפלס המים ופגע בטורבינות.

סכרים הוקמו על כ-60% מהנהרות הגדולים בעולם, ובמרביתם גרם הדבר לעצירת סחף משקעים, אשר גרם לבליה מואצת של אזורים נרחבים בלגונות וגופי מים אשר נמצאים בשפכי הנהרות. הקמת סכרים על נהרות גדולים בעולם חייבה, לפי הערכות, העתקתם מקום מגוריהם של כ-100 מיליון בני אדם, וגרמה לנזקים סביבתיים קשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"