גוגל משתיקה את הספקנים: זינוק של 31% ברווח הרבעוני ל-1.31 מיליארד דולר - מעל לתחזיות

החברה רשמה ברבעון הראשון רווח נקי של 1.31 מיליארד דולר, או 4.12 דולרים למניה - לעומת רווח של מיליארד דולר, או 3.18 דולרים למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד הלפרן

ענקית האינטרנט גוגל דיווחה היום על גידול של 31% ברווחיה ברבעון הראשון של השנה, לאחר שהתרחבות פעילותה בעולם פיצתה על האטה בהכנסות מפרסום בארה"ב. גוגל, מפעילת מנוע החיפוש המקוון הפופולרי בעולם, רשמה תוצאות שעלו על תחזיות האנליסטים הן בשורה העליונה והן בשורה התחתונה - זאת למרות חששות שרווחו באחרונה לגבי צמיחת עסקי הפרסום הטקסטואלי צמוד תוצאות חיפוש, שירות הדגל של החברה האחראי למרבית הכנסותיה. מניית החברה מזנקת ב-11% במסחר לאחר הסגירה.

בניכוי הוצאות הקשורות לחלוקת אופציות למניות לעובדים וסעיפים אחרים, רשמה גוגל רווח של 1.54 מיליארד דולר, או 4.84 דולרים למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 4.52 דולרים למניה.

גוגל - אשר הרחיבה בשנתיים האחרונות את פעילותה בישראל כאשר הוסיפה שני מרכזי פיתוח, בתל אביב ובחיפה, לסניף המכירות והשיווק בתל אביב - רשמה ברבעון הכנסות של 5.19 מיליארד דולר, זינוק של 42% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת.

הכנסות החברה, בניכוי הוצאות לחברות שמנתבות גולשים לאתריה, הסתכמו ברבעון ב-3.7 מיליארד דולר - יותר מתחזית האנליסטים, שהיתה להכנסות של 3.61 מיליארד דולר. גוגל דבקה ברבעון הנוכחי במדיניותה המסורתית, ולא סיפקה תחזיות כספיות להמשך.

"החידושים המתמשכים שלנו בתחומי החיפוש, הפרסום והיישומים - סייעו לנו לרשום צמיחה איתנה ברמה הגלובלית ולכל רוחב קווי המוצרים שלנו, והניבו עוד רבעון חזק עבור גוגל", אמר מנכ"ל גוגל, אריק שמידט, בעת פרסום הדו"חות.

"בעודנו משלבים את דאבל קליק אל תוך פלטפורמת הפרסום שלנו, אנו צופים דרכים חדשות ומלהיבות לשפר את חוויית המשתמש וליצור ערך עבור המפרסמים והשותפים שלנו", הוסיף.

"כמו כן, בעודנו נוקטים במשמעת תפעולית, אנו ממשיכים לבחון הזדמנויות לייצר ערך למשתמשים בכל מקום - ועבור גוגל בטווח הארוך", ציין שמידט.

נכון לסוף הרבעון, היו לגוגל בקופתה 12.1 מיליארד דולר. גוגל, מקום העבודה הטוב ביותר בארה"ב לפי המגזין "פורצ'ן", מסרה כי כוח העבודה שלה עמד נכון לסוף מארס על 19,156 עובדים - גידול של 350 משרות לעומת סוף הרבעון הרביעי.

מניית גוגל, אשר איבדה יותר משליש משווייה בשלושה החודשים הראשונים של 2008 - הרבעון הגרוע ביותר מאז הנפקת החברה ב-2004 - מזנקת ב-11% מעל למחיר של 500 דולר במסחר לאחר הסגירה, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בוול סטריט בירידה של 1.2%.

חשש מהאטה בפרסום צמוד חיפוש הפיל את המניה

בתחילת החודש שעבר, נפלה מניית גוגל מתחת למחיר השפל השנתי שלה, לראשונה מאז הנפקת החברה באוגוסט 2004. זאת, על רקע הערכות כי ההאטה הכלכלית בארה"ב תגרום גם להאטה בשוק הפרסום המקוון. מניית גוגל, שרשמה שיא של 747.24 דולר בחודש נובמבר, נפלה מאז בקרוב ל-40%. שווי השוק של החברה, שעמד אז על 232 מיליארד דולר, נחתך מאז בקרוב ל-90 מיליארד דולר.

מספר הכניסות לפרסומות טקסטואליות צמודות חיפוש של גוגל בארה"ב, שירות הדגל המכניס ביותר של ענקית האינטרנט, רשם האטה חדה ברבעון הראשון של השנה; כך מסרה אתמול חברת המחקר קומסקור.

מספר הכניסות לפרסומות טקסט צמודות לתוצאות חיפוש של גוגל צמח ברבעון הראשון של 2008 ב-1.8% בלבד, לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת. זאת, לעומת גידול של 25% ברבעון הרביעי ו-48% ברבעון השלישי של 2007.

גוגל טענה כי הירידה במספר הכניסות לפרסומות צמודות תוצאות החיפוש נובעת משיפורים טכנולוגיים שביצעה במנגנוני הפרסום הטקסטואלי. גוגל מציגה כעת פחות פרסומות על כל דף של תוצאות חיפוש, ולפי הערכות, גובה מחיר גבוה יותר מהמפרסמים על שירותיה.

למרות הירידה במספר הכניסות לפרסומות בגוגל, הגדילה החברה בחודש מארס את נתח השוק שלה בשוק החיפושים המקוונים בארה"ב ל-59.8%, לעומת נתח של 59.2% בפברואר. יאהו הגיע למקום השני, עם נתח של 21.3% במארס, לעומת נתח שוק של 21.6% בפברואר, וחלקה של מיקרוסופט בשוק ירד ל-9.4%. מספר החיפושים בכל מנועי החיפוש המקוונים בארה"ב גדל ל-10.8 מיליארד דולר במארס, לעומת 9.9 מיליארד בפברואר, לפי קומסקור.

אנליסטים ומשקיעים החלו להשמיע הערכות כי גוגל אינה חסינה מפני ההאטה בכלכלת ארה"ב, לאחר הדו"חות הכספיים הקודמים של החברה, אשר החמיצו את תחזיות האנליסטים - בפעם השלישית בלבד ב-15 הרבעונים שחלפו מאז הנפקתה באוגוסט 2004.

"עדיין מוקדם מדי לקבוע האם להאטה בכלכלה העולמית יש השפעה כלשהי על גוגל, אבל אני מעריך שאם תהיה השפעה, היא לא תהיה משמעותית", העריך בחודש שעבר מנכ"ל גוגל, אריק שמידט. "אנחנו מאמינים כי אם ארה"ב תשקע במיתון, מצבנו יהיה יציב. אנחנו לא מאוד תלויים בשוק אחד מסוים", הוסיף.

שיתוף פעולה עם יאהו?

מתחרתה של גוגל, יאהו, שוקלת להעביר את פעילות הפרסום צמוד תוצאות חיפוש בארה"ב לגוגל, דיווח היום העיתון "וול סטריט ג'ורנל". מיקור חוץ של פעילות הפרסום צמוד תוצאות חיפוש לידי גוגל, תאפשר ליאהו להתמקד בתחום הפרסום הממותג באינטרנט.

בשבוע שעבר דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי שיתוף הפעולה המתוכנן בין גוגל ליאהו יתבצע במסגרת עסקה משולשת, במסגרתה תתמזג יאהו עם AOL - חטיבת האינטרנט של ענקית המדיה טיים וורנר (סימול TWX) - בתמורה להעברת נתח ביאהו לטיים וורנר.

בתחילת חודש פברואר היכתה ענקית התוכנה מיקרוסופט (סימול MSFT) את עולם הטכנולוגיה בתדהמה, כאשר הגישה הצעת רכש בסך יותר מ-40 מיליארד דולר עבור יאהו - אשר דחתה את ההצעה בטענה כי היא נמוכה מדי. המיזוג המוצע ישלב את הספקיות מספר 1 ו-2 של דואר אלקטרוני מבוסס אינטרנט, שירותי מסרים מיידיים ופורטלים - שערי הכניסה לאינטרנט - ועל כן גרר מיד תגובה מצד גוגל.

גוגל האשימה את מיקרוסופט בניסיון להרחיב את מונופול התוכנה שלה אל תחום האינטרנט. דיוויד דראמונד, סגן נשיא בכיר בגוגל וסמנכ"ל המשפטים שלה, ציין בבלוג שלו כי הצירוף של מיקרוסופט ויאהו עלול לחתור תחת התחרות באינטרנט, וקרא לרגולטורים למנוע את המיזוג. הוא טען כי כוחה של מיקרוסופט נובע ממונופול בן עשורים שיש לה עם מערכת ההפעלה חלונות והדפדפן אקספלורר.

סרגיי ברין, אשר ייסד את גוגל ביחד עם לארי פייג', הגדיר כ"מדאיגה" את הצעת הרכש של מיקרוסופט עבור יאהו, והזהיר כי מיזוג שתי החברות עלול לפגוע בהתפתחות הטכנולוגית של האינטרנט.

בתגובה, טענו בכירי מיקרוסופט כי גוגל - ולא מיקרוסופט - היא החברה שרשויות ההגבלים העסקיים צריכים למנוע ממנה לרכוש את יאהו, בשל שליטתה של גוגל בתחום החיפוש. הם הציגו נתונים לפיהם לגוגל 75% מכלל הכנסות החיפוש בעולם, בעוד שיאהו ומיקרוסופט מחזיקות ביחד ב-20% מהכנסות החיפוש באינטרנט.

שריל סנדברג, סגנית נשיא גוגל לפעילות ומכירות מקוונות גלובליות, הודיעה בחודש שעבר על עזיבת החברה לטובת תפקיד סמנכ"ל תפעול של פייסבוק, הרשת החברתית השנייה בגודלה בעולם. סנדברג, בת 38, הקימה וניהלה את חטיבת הפעילות והמכירות המקוונות הגלובלית של גוגל - חטיבה האחראית על 99% מפעילות הפרסום המקוון של גוגל.

סגירת רכישת דאבל קליק

בחודש שעבר השלימה גוגל את רכישת חברת הפרסום המקוון דאבל קליק תמורת 3.1 מיליארד דולר - כמעט כפליים מהמחיר ששילמה עבור אתר קבצי הווידיאו יו טיוב לפני כשנתיים - לאחר שרשויות הרגולציה באירופה אישרו את העסקה, ובכך הסירו את המכשול הרגולטורי האחרון שעמד בדרכה של הרכישה.

מיקרוסופט, יאהו ומפרסמים הזהירו כי רכישת דאבל קליק תעניק לגוגל שליטה גדולה מדי בתמחור של פרסום מקוון, אולם האיחוד האירופי קבע כי הרכישה לא צפויה לפגוע בתחרות בשוק זה. לאחר השלמת העסקה, פיטרה גוגל כרבע מכוח העבודה של דאבל קליק בארה"ב, אשר מנה 1,200 בני אדם.

מוקדם יותר החודש דיווח בלוג הטכנולוגיה הפופולרי טק-קראנץ' (TechCrunch) כי גוגל מנהלת מגעים עם ענקית המסחר המקוון אי-ביי (סימול EBAY) לגבי רכישת שירות הטלפוניה האינטרנטי סקייפ - אותו רכשה אי-ביי בשנת 2005 תמורת 2.6 מיליארד דולר. אי-ביי דיווחה אתמול על תוצאות רבעוניות אשר עלו על תחזיות האנליסטים בשורה העליונה והתחתונה כאחת.

גוגל מצנזרת

בחודש שעבר דיווח אתר הטכנולוגיה טק-קראנץ' כי גוגל עשויה להגיש הצעת רכש לאתר דירוג החדשות Digg, הפועל כרשת חברתית להמלצה על ידיעות העולות ברשת, לפי מחיר של יותר מ-200 מיליון דולר.

הדיווח על המגעים לרכישת Digg בא שבועות ספורים בלבד לאחר שסוגיית הצנזורה שמפעילה גוגל על חדשות ברשת שבה ועלתה לכותרות, אחרי שענקית האינטרנט החליטה להפסיק לכלול בשירות החדשות שלה, גוגל ניוז, את דיווחיו של אתר החדשות אינר סיטי פרס (innercitypress.com). זאת, לאחר שאחד מחברי מערכת אינר סיטי ביקר את גוגל לנוכח סירובה להתחייב שלא להפעיל צנזורה או לנהל מדיניות הפוגעת בזכויות אדם.

לפני כשנתיים השיקה גוגל את הגירסה הסינית של מנוע החיפוש שלה, אשר בה מצונזרות תוצאות חיפוש שאינן תואמות את עמדות ממשלת סין. חיפוש של מושגים דוגמת "דלאי למה", "כיכר טיאננמן", "טייוואן" ו"פאלון גונג" במנוע החיפוש, מניב הודעה בנוסח "לא ניתן למצוא אתר בנושא". בעקבות הפרשה, העלו מבקרי גוגל תהיות לגבי מידת מחויבותה של החברה למוטו שחרטה על דגלה - "לא לעשות רע" (Do no evil).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"