מסימני ההאטה: מאות אלפי אמריקאים לוקחים הלוואות לטווח קצר כדי לעמוד בהוצאות היומיומיות

הריבית על ההלוואות - העומדות לרוב על מאות דולרים בלבד - עשויה להגיע ל-800%

רויטרס
רויטרס
רויטרס
רויטרס

יותר ויותר אזרחים אמריקאים נאלצים כיום לקחת הלוואות קטנות לטווח קצר ששיעור הריבית עליהן עומד על מאות אחוזים כדי שיוכלו לעמוד בהוצאותיהם היומיומיות בעקבות ההאטה הכלכלית ועל רקע המשבר המחריף בשוק הדיור.

"אנחנו שומעים עדויות מרחבי המדינה לפיהן הרבה אנשים קבורים עד צוואר בחובות לאחר שלקחו הלוואות לטווח קצר, בנוסף למאבק בתשלומי המשכנתא", אמר אוריה קינג, יועץ לענייני מדיניות במרכז להלוואה אחראית (CRL), ארגון ללא מטרות רווח הפועל בארה"ב ומבקש לסייע לבעלי בתים המתקשים לעמוד בתשלומי הלוואות.

הלוואות קטנות לטווח קצר, העומדות בדרך כלל על כמה מאות דולרים בלבד, ניתנות לרוב לתקופה של שבועיים עם שיעור ריבית שיכול להגיע עד ל-800%. לדברי חוקרי CRL, הלווה הממוצע עשוי לשלם 793 דולר על הלוואה של 325 דולר שלקח, לאחר חישוב הריבית. בשנת 2005, מעריך הארגון, לוו אזרחי ארה"ב 28 מיליארד דולר באמצעות הלוואות קטנות לטווח קצר.

במחוז יוניון מיילס בקליבלנד, שנפגע קשות על ידי המשבר בשוק הדיור, למשל, הוחלפו כמעט כל הבנקים הקונבנציונליים במוסדות המעניקים הלוואות קטנות לטווח קצר ומבטיחים אספקת מזומנים מיידית למשפחות עניות - שתספיק לשבוע או שתיים.

"כשבעלי בתים שמצויים במצוקה מגיעים אלינו, לוקח לנו בדרך כלל זמן מה לגלות אם הם לקחו גם הלוואות לטווח קצר, משום שהם לא תמיד מזכירים את זה. עד שהם מגיעים אלינו לחפש עזרה, כבר לא נשאר להם דבר", אמרה לינדזי זאכר, מתאמת הקשרים עם הקהילה באיסט סייט אורגנייזינג פרוג'קט, ארגון ללא מטרות רווח המסייע למשפחות במצוקה באזור קליבלנד.

שיעור הריבית השנתי (APR) על הלוואות קטנות לטווח קצר בארה"ב עשוי להגיע ל-391%, לא כולל עמלות וקנסות על איחור בתשלומים. כדי לקבל הלוואה כזאת, צריכים לווים להציג הוכחה להכנסה קבועה, בין אם משכורת או קצבאות ממשלתיות.

"דבר נוסף שאיתו אנו נאלצים להתמודד הוא שמלווים של הלוואות קצרות טווח נוטים להיות אגרסיוויים מאד בנוגע לתשלומים", אומרת זאכר.

מדינת אוהיו היא אחת מקורבנותיו הבולטים של המשבר בשוק הדיור האמריקאי. לפי נתוני איגוד בנקאי המשכנתאות (MBA), בסוף הרבעון הרביעי היו 3.88% מהמשכנתאות באוהיו בתהליכי עיקול - השיעור הגבוה ביותר מכל מדינות ארה"ב. קשייהם הכלכליים של תושבי המדינה הוחרפו בעקבות אובדנן של מאות אלפי משרות יצור בשמונה השנים האחרונות.

אולם חברות המספקות הלוואות קטנות לטווח קצר שגשגו בשנים האחרונות באוהיו. לדברי ביל פיית', מנכ"ל COHHIO, ארגון גג המייצג כ-600 ארגונים ללא מטרות רווח הפועלים באוהיו, טוען כי בתחומי המדינה שוכנים 1,650 מלווים של הלוואות לטווח קצר - יותר ממספר סניפי רשתות המזון המהיר מקדונלד'ס, וונדי'ס וברגר קינג במדינה גם יחד. "וזה אומר הרבה, כי האנשים באוהיו מאד אוהבים את המזון המהיר שלהם", אומר פיית'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן