הולך להיות רע. מאוד

כל האזהרות התגשמו. הסימפטומים למשבר הקשה שמתרגש עכשיו על שוקי ההון, ושיכה בקרוב בעוצמה בכלכלה העולמית, הצטרפו זה לזה בשבוע אחד

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

במשך שנים הזהירו כמה מהכלכלנים השמרנים יותר מפני פקיעתה של בועת האשראי והתמוטטות שוק הנדל"ן למגורים בארה"ב. המאורות הגדולים של השוק, לרבות וורן באפט, הזהירו שוב ושוב כי השימוש הפזיז בנגזרים פיננסיים ימיט אסון, וכמעט כולם חשבו שהגירעונות שארה"ב מנהלת עומדים להפיל אותה ממעמדה ככלכלה הגדולה בעולם.

ובכן, כל האזהרות האלה התגשמו, והסימפטומים למשבר הקשה שמתרגש עכשיו על שוקי ההון, ושיכה בקרוב בעוצמה רבה בכלכלה העולמית, הצטרפו זה לזה בשבוע אחד.

כלכלת ארה"ב צוללת למיתון. הדולר איבד את אמון המשקיעים במידה כזאת, שלראשונה בהיסטוריה הוא נפל בשבוע שעבר מתחת לשוויו של הפרנק השווייצי. ערכו של התוצר האמריקאי במונחים של מטבעות זרים פחת כל כך, עד שגוש היורו עקף השבוע את ארה"ב במונחים של גודל כלכלי, גם זאת לראשונה בהיסטוריה. הדולר נחלש כל כך, עד שבנק ישראל עשה צעד יוצא דופן - ונואש - של התערבות בשוק המט"ח.

בסין יש סימנים ראשונים להתרופפות כלכלית: צמיחת היצוא נחלשת; הסחורות מתייקרות מאוד והאבטלה עולה. אם התרופפות זו תיחלש וסין לא תישא בנטל במקום ארה"ב, עתידה הצמיחה הגלובלית להיחלש עד מאוד.

בטווח הקצר, צפויה דרמה גדולה: הבנק הפדרלי בארה"ב יצטרך להזרים עוד יותר כסף למוסדות פיננסים כושלים. הוא יצטרך גם לפעול היום או מחר לכל המאוחר, וכפי הנראה יוריד את הריבית בשיעור חסר תקדים. לפי תחזיות השוק, מדובר בהפחתה באחוז שלם. בנק ישראל יצטרך ללכת בעקבותיו ולהפחית ריבית, כדי שלא להקפיץ את השקל.

מגמות מדאיגות עוד יותר ישלטו בטווח הבינוני והארוך: עם התייקרות מוצרי המזון ייפגעו השכבות החלשות באופן אנוש, והשכבות הבינוניות ייאלצו לרדת ברמת החיים. מי שמאמין שנבואות זעם אלה מופרזות - שיצעד קדימה ויציע פתרון לבעיות המצטברות והולכות. לעת עתה נראה שמי שממונה על הפתרונות לא בדיוק יודע מה לעשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט