הולך להיות רע. מאוד

כל האזהרות התגשמו. הסימפטומים למשבר הקשה שמתרגש עכשיו על שוקי ההון, ושיכה בקרוב בעוצמה בכלכלה העולמית, הצטרפו זה לזה בשבוע אחד

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

במשך שנים הזהירו כמה מהכלכלנים השמרנים יותר מפני פקיעתה של בועת האשראי והתמוטטות שוק הנדל"ן למגורים בארה"ב. המאורות הגדולים של השוק, לרבות וורן באפט, הזהירו שוב ושוב כי השימוש הפזיז בנגזרים פיננסיים ימיט אסון, וכמעט כולם חשבו שהגירעונות שארה"ב מנהלת עומדים להפיל אותה ממעמדה ככלכלה הגדולה בעולם.

ובכן, כל האזהרות האלה התגשמו, והסימפטומים למשבר הקשה שמתרגש עכשיו על שוקי ההון, ושיכה בקרוב בעוצמה רבה בכלכלה העולמית, הצטרפו זה לזה בשבוע אחד.

כלכלת ארה"ב צוללת למיתון. הדולר איבד את אמון המשקיעים במידה כזאת, שלראשונה בהיסטוריה הוא נפל בשבוע שעבר מתחת לשוויו של הפרנק השווייצי. ערכו של התוצר האמריקאי במונחים של מטבעות זרים פחת כל כך, עד שגוש היורו עקף השבוע את ארה"ב במונחים של גודל כלכלי, גם זאת לראשונה בהיסטוריה. הדולר נחלש כל כך, עד שבנק ישראל עשה צעד יוצא דופן - ונואש - של התערבות בשוק המט"ח.

בסין יש סימנים ראשונים להתרופפות כלכלית: צמיחת היצוא נחלשת; הסחורות מתייקרות מאוד והאבטלה עולה. אם התרופפות זו תיחלש וסין לא תישא בנטל במקום ארה"ב, עתידה הצמיחה הגלובלית להיחלש עד מאוד.

בטווח הקצר, צפויה דרמה גדולה: הבנק הפדרלי בארה"ב יצטרך להזרים עוד יותר כסף למוסדות פיננסים כושלים. הוא יצטרך גם לפעול היום או מחר לכל המאוחר, וכפי הנראה יוריד את הריבית בשיעור חסר תקדים. לפי תחזיות השוק, מדובר בהפחתה באחוז שלם. בנק ישראל יצטרך ללכת בעקבותיו ולהפחית ריבית, כדי שלא להקפיץ את השקל.

מגמות מדאיגות עוד יותר ישלטו בטווח הבינוני והארוך: עם התייקרות מוצרי המזון ייפגעו השכבות החלשות באופן אנוש, והשכבות הבינוניות ייאלצו לרדת ברמת החיים. מי שמאמין שנבואות זעם אלה מופרזות - שיצעד קדימה ויציע פתרון לבעיות המצטברות והולכות. לעת עתה נראה שמי שממונה על הפתרונות לא בדיוק יודע מה לעשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"