ברננקי ממציא מחדש את תפקידו של הבנק המרכזי

הסכנות הרבות שמאיימות על הכלכלה האמריקאית הובילו לשינוי בגישתו של יו"ר הבנק הפדרלי, שנהפך משנוא נפשם של מנהלי הבנקים והחברות - לאביר על הסוס הלבן של וול סטריט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אדמונד אנדרוז

כיו"ר הבנק הפדרלי, בן ברננקי טען תמיד שעל בנק מרכזי לבסס את מדיניותו ככל שניתן על פי עקרונות קבועים, ולא על פי החלטות בהולות. ואולם כעת, כשהמשבר בשוקי האשראי מאיים על מוסדות פיננסיים מובילים בוול סטריט ומיתון בארה"ב נראה בלתי נמנע, ממציא ברננקי מדיניות חדשה לפי הצורך.

"הדרך המודרנית לקביעה של מדיניות מוניטרית שמה דגש רב על הכללים, אבל אין ספר חוקים לטיפול במשבר כלכלי", אומר דאגלס וו. אלמנדורף, עמית בכיר במכון ברוקינגס ולשעבר אחד הכלכלנים בבנק הפדרלי.

חילוץ בר סטרנס הגיע ימים ספורים בלבד לאחר שהבנק הפדרלי הכריז על תוכנית הלוואות של 200 מיליארד דולר לבנקי השקעות, וקו אשראי של 100 מיליארד דולר לבנקים ומוסדות פיננסיים אחרים. בצעד שנחשב כבלתי נתפש עד לאחרונה, הסכים הבנק הפדרלי לקבל אג"ח מגובות במשכנתאות, הנחשבות לבעלות סיכון כערבונות.

ביום שלישי צפוי הבנק המרכזי להחליט על הורדה נוספת של הריבית בארה"ב - בפעם השישית מספטמבר. הבנק הפדרלי כבר הוריד את הריבית מ-5.25% ל-3%, והמשקיעים מהמרים על כך שביום שלישי הבנק יחתוך את הריבית ב-0.75% נוספים, ל-2.25%.

המשבר המתעצם אילץ את ברננקי, פרופסור לכלכלה, לזנוח את נקודת המבט האופטימית לגבי בריאותה של הכלכלה האמריקאית, שאותה הביע בקיץ שעבר. בנוסף, נאלץ ברננקי לזנוח את ספקנותו לגבי הצורך בייצוב השווקים הפיננסיים, ואת חששותיו מאפשרות של "סיכון מוסרי", אם ייחלץ לעזרתם של המוסדות הפיננסיים הגדולים.

בכירי הבנק הפדרלי בוואשינגטון ובניו יורק היו צפויים לעבוד השבוע בניתוח ספרי החשבונות של בר סטרנס, ובניסיון למנוע מצרותיו של בנק ההשקעות החמישי בגודלו בארה"ב להצית תגובת שרשרת של כשלונות בקרב בנקים שהלוו לו כספים רבים ובקרב שותפיו העסקיים.

רק לפני עשרה חודשים היה זה ברננקי עצמו שהכריז - כשדיבר על חוסר הרצון לפקח על השוק הפורח לכלי אשראי סבוכים - כי "על בנקים מרכזיים ורגולטורים אחרים להימנע מהפיתוי לחבר כללים 'אד-הוק' בעבור כל זן חדש של כלי פיננסי או גוף כלכלי".

ייתכן שהבנק הפדרלי איחר את המועד

עד לאחרונה רטנו בכירים בוול סטריט בשיחות פרטיות על ניתוקו המוגזם של ברננקי מהעולם האמיתי. לדעתם, יו"ר הבנק הפדרלי אטי מדי כדי להבין את התסבוכת שנגרמה בעקבות המשבר בשוק המשכנתאות, ולכן הססני מדי בהחלטותיו להורדות הריבית.

אבל ברננקי נהפך במרוצת הזמן לחבר החשוב והחזק ביותר של וול סטריט. בכירים רבים משבחים אותו כעת, על יצירתיותו ומוכנותו לנקוט בצעדים נועזים. מעבר לניסיונו להוזיל את עלות ההלוואות באמצעות הורדת הריבית, אימץ הבנק הפדרלי שורה ארוכה של כלים לא-קונוונציונליים כדי להזרים כספים למערכת הבנקאות.

השאלה כיום היא אם הבנק הפדרלי איחד את המועד, ואם יש לו מספיק כוח כדי לייצב את השווקים, מבלי להתחיל סיבוב חדש של אינפלציה. לאור זינוק מרקיע שחקים במחירי הנפט והזהב והנפילה של הדולר לרמות שפל חסרות תקדים, המשקיעים כבר חוששים מפני האצה אינפלציונית.

באופן רשמי, ממשיך הבנק הפדרלי לטעון כי ארה"ב תוכל להימלט בעור שיניה ממיתון. ואולם בהזדמנויות אחרות הבהיר ברננקי כי הכלכלה נמצאת במצב מסוכן' זאת לאור המשבר המתמשך בשוק הדיור, ההאטה בשוק התעסוקה, העלייה במחירי האנרגיה והשיתוק שאחז בשוקי האשראי, שעה שהבנקים ומוסדות פיננסיים ממהרים למכור אפילו אג"ח מגובות במשכנתאות בעלות של דירוג אשראי גבוה במחירים של מכירת חיסול.

מרבית החזאים הפרטיים מעריכים כי המיתון הבלתי נמנע כבר קרוב, ואפילו האופטימים, שמספרם הולך ומתמעט, מזהירים כי הצמיחה הכלכלית תהיה כמעט אפסית במחצית הראשונה של 2008.

"ההאטה, המזינה את עצמה, מפגינה סימנים שלפיהם היא נהפכת לעמוקה במיוחד" - כך זהירו ביום שישי כלכלנים בענקית הפיננסים סיטי (לשעבר סיטיגרופ), שהעריכו כי הבנק הפדרלי יוריד בפגישתו הקרובה ביום שלישי את הריבית בארה"ב באחוז שלם, ל-2%. סיטי רשמה הפסדי ענק בשל חשיפתה לשוק האג"ח המגובות במשכנתאות, והיא צפויה לספוג הפסדים נוספים במידה שבר סטרנס יקרוס.

שינוי הגישה של ברננקי, שנכנס לתפקידו בפברואר 2006, החל בראשית אוגוסט. באותה תקופה שוקי האשראי החלו לקפוא בבהלה לאור ההפסדים, שנגרמו עקב המשבר בשוק משכנתאות הסאבפריים. הבנק הפדרלי הדהים את המשקיעים כשסירב להוריד את הריבית, ואפילו לשנות את עמדתו, שלפיה האינפלציה היא איום גדול בהרבה על כלכלת ארה"ב מאשר ההאטה בצמיחה.

שינוי כיוון קיצוני

נוקשותו של הבנק הפדרלי החמירה את פחדי המשקיעים, שסירבו להשקיע בניירות ערך מגובי נכסים קצרי מועד, הידועים בשם נייר מסחרי. ניירות ערך אלה משמשים למימון משכנתאות, חובות כרטיסי אשראי, הלוואות לקניית מכוניות או הלוואות עסקיות.

נפילת שוקי המניות והיעלמות האשראי גרמה לבנק הפדרלי ולבנק המרכזי של אירופה להזרים מיליארדי דולרים לשווקים הפיננסיים, באמצעות פעולות של שוק פתוח - קנייה ומכירה של איגרות חוב ממשלתיות.

ב-17 באוגוסט, עשרה ימים לאחר שהבנק הפדרלי סירב להוריד את ריבית הבסיס, הוא החליט במפתיע להוריד את ריבית "חלון הדיסקאונט", המשמשת בדרך כלל לבנקים הנמצאים בקשיים. הבנק הפדרלי הסכים שהמשכנתאות ישמשו כעירבון להלוואות אלה.

זה היה הצעד הראשון של הבנק הפדרלי לשינוי כיוון קיצוני. הוא אותת בכך כי יוריד את ריבית הבסיס, וסיפק מזומן בהלוואות לבנקים.

בכירי הבנק אומרים שלא שינו את העקרונות הבסיסיים שלהם, אלא שינו את דעתם לגבי מצב הכלכלה בלבד. בקיץ, ברננקי עדיין קיווה כי הבעיות יוגבלו לשוק הדיור והסאבפריים. בשלהי אוגוסט, לאחר שחקר את נבכי השווקים, הוא החל לחפש כלים חדשים, מלבד הריבית, כדי לסייע בפתרון המשבר.

אנשי הבנק נבהלו שוב ושוב מהלחץ הקשה שניכר בשוק האשראי. לאחר הורדות ריבית בספטמבר ובאוקטובר נדמה היה שהפאניקה שוככת, אך בדצמבר היא חזרה - ונמשכה בינואר. הבנקים דיווחו על הפסדים של מיליארדי דולרים מניירות ערך מגובי משכנתאות. מריל לינץ' וסיטי גייסו 19 מיליארד דולר ממדינות זרות - סינגפור, כוויית ואחרות. ההשקעות האלה לא סייעו להשיב את אמון המשקיעים.

הורדת הריבית ב-11 בדצמבר גררה נפילה נוספת בשוק המניות, בעקבות הערכות שהבנק הפדרלי לא עושה דיו כדי לפתור את המשבר. הבנק הפדרלי הגיב בהשקת תוכנית, שבאמצעותה כל מוסד פיננסי יוכל לקבל הלוואות של 20 מיליארד דולר לחודש אחד, ולקבל כעירבון ניירות ערך מגובי נכסים, בהם אלה שאינם סחירים. התוכנית הורחבה בינואר ל-60 מיליארד דולר, ול-100 מיליארד דולר במארס.

ברננקי לא עצר שם. ב-7 במארס הזרים הוא 100 מיליארד דולר למערכת הפיננסית, וביום שלישי שעבר הוסיף 200 מיליארד דולר, שהועמדו כהלוואות לרשות בנקי ההשקעות.

"הם היו מאוד יצירתיים", אמר ריצ'רד ברנר, כלכלן ראשי במורגן סטנלי. אחרים בוול סטריט הביעו תסכול ממה שנראה כמו מהלכים הדרגתיים מדי של הבנק הפדרלי. ביום שישי טען הכלכלן הראשי של מריל לינץ', דיוויד רוזנברג, כי תוכנית ההלוואות של הבנק הפדרלי "אינה מטפלת בבעיות האשראי שביסוד המשבר, לא משפרת את נזילות המוסדות החשופים לנכסים בעייתיים, ואינה עושה דבר כדי לבלום את נפילת מחירי הבתים".

וביום שישי בבוקר, התברר כי יידרשו כלים חדשים נוספים. בר סטרנס, אחד המממנים האגרסיוויים ביותר של משכנתאות סאבפריים, נקלע לסף קריסה. כדי למנוע זאת, סייע הבנק הפדרלי בעסקה שבה ניתן לבר סטרנס ללוות כסף, כדי לאפשר לו להימנע מחדלות פירעון עד שיעבור ארגון מחדש או יימכר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים