האם התמיכות יחזיקו מעמד? קבלו TIP

רוב השווקים העולמיים נמצאים ברמות התמיכה הקריטיות שלהם, לכן יש להיות עירניים במידה ויצליחו לשמור על רמות אלה

ירון שקדי
ירון שקדי
ירון שקדי
ירון שקדי

אחרי שנקטנו בעמדה זהירה ביותר לאורך הרבעון האחרון, החלטנו לרכך במעט את הגישה שלנו כלפי השווקים וכהרגלנו נסביר את עצמנו מהיבט כלכלי וגרפי.

עצם העובדה כי המשקיעים מאמינים כי הורדת הריבית, הצפויה להיות ב-18 במארס, לא תהיה האחרונה השנה, הביאה את הטרנד החם של העת האחרונה - איגרות חוב צמודות למדד בארה"ב ה-TIPS.

ה-treasury inflation protected securities דומות לאיגרות חוב מסוג "גליל" בישראל, כלומר צמודות למדד. הפער בין תשואות אג"ח דולרי לבין תשואות ה-TIPS מגלם את ציפיות האינפלאציה בארה"ב. ה-TIPS הונפקו ב-97' ונסחרו בשבוע האחרון, לראשונה, בתשואה שלילית של 0.17%.

זו לא טעות.

ציפיות האינפלאציה בארה"ב, על בסיס אג"ח לפרעון בעוד חמש שנים הינם 2.52%, כלומר המשקיעים מוכנים לוותר על תשואה ריאלית שמעניקות האג"ח הדולריות, תשואה של 2.35% על מנת לקבל תשואה נומינלית גבוהה יותר, מתוך ציפיה לאינפלציה גבוהה יותר מ-2.35%.

הנחת העבודה של המשקיעים היא אם אכן יהיו הורדות ריבית נוספות, הן יעוררו מחדש לחצים אינפלציוניים כך שסביבת האינפלציה בארה"ב תעלה. כלומר אג"ח צמוד למדד (TIPS) ירוויח יותר מאג"ח דולרי לא צמוד.

גרף זה מתאר את התשואה על TIPS לחמש שנים. התשואה ירדה מאז פרץ המשבר לשווקים, בקיץ 2007, מרמה של 2.8% ל-0.17% אתמול. למעשה, כך הרוויחו המשקיעים רווח הון של 11% לערך. מראשית 2008 הרוויחו המשקיעים ב-TIPS כמעט כפול מאלו שהשקיעו באג"ח לא צמוד למדד.

תעודת הסל של אג"ח מסוג TIPS, שסמלה הוא TIP, עלתה מאז פרוץ משבר הסאבפריים ב-14.5% בעוד שווקי המניות ירדו בתשואה דומה. ככל שהציפיות להורדות ריביות נוספות יהיו גבוהות כך ימשיכו המשקיעים לרכוש אג"ח צמודות.

כאן מגיעה התחזית שלנו. על בסיס זה למעשה הציפיות הן כי כלכלת ארה"ב תתאושש מהר יותר מהמצב אליו נקלעה, וכן יכול מאוד להיות שכבר ברבעון השני נראה התאוששות בשווקים. נסייג ונאמר כי לא בהכרח שהתאוששות תביא לשיאים חדשים, ממש לא. אבל בנקודה בה נמצאים השווקים היום, בין-15% ל-20% משיאם, הרי שיכול מאוד להיות שזהו המחיר שמוכנים המשקיעים לשלם בעבור המשבר ולא מעבר לזה.

התחושה שלנו היא כי השווקים מוכנים לעכל היום את כל החדשות הרעות ובכל זאת להחזיק מעמד מעל רמות התמיכה שלהן - ראויה לציון היות ולשווקים היום יש מספיק סיבות לצנוח באחוזים לא מעטים. ברור שהסקטורים הפגיעים יותר, סקטור הפיננסים והצריכה הפרטית, יוסיפו להיות רגישים למצב. אך אחרי צניחה של יותר מ-50% במניות המובילות בסקטורים אלו, גם אנו מרגישים שנקודת האור קרובה, לא לשיאים חדשים, אבל לתיקון נאה בהחלט.

הגרף למעלה הוא הגרף החשוב ביותר שמצאנו כרגע - זהו גרף אחוז המניות בבורסת NYSE (הגדולה בעולם) הנמצאות מעל לממוצע 200 שלהן. אמנם הראינו את הגרף הזה בעבר, אבל כעת נמצא אחוז זה בשפל היסטורי ונרשם רק באוקטובר 2002 (חץ כחול שמאלי).

דיאז היו השווקים בעולם בשפל שלאחר מפולת ההי-טק. משמעות אחוז זה היא שהסיכון במציאת מניות חדשות על מנת למכור אותן (SHORT) הוא נמוך מהסיכוי למצוא הזדמנויות קניה, כלומר יחס הסיכוי/סיכון נוטה כעת לטובת מגמה עולה ומתקנת. מאחר והאחוז כעת דומה לאחוז ב 2002 והשווקים נמצאים הרבה מעל רמתם אז הרי שישנו בסיס נוח למסע עליות, ולו רק מסע מתקן.

רוב השווקים העולמיים נמצאים כעת על רמות התמיכה הקריטיות שלהן, אותן ציינו לפני מספר ימים. לכן יש להיות עירניים ביותר במידה ויצליחו לשמור על רמות אלו, מכיוון מה שלא יורד בסופו של דבר עולה. בימים הקרובים נבחן את המצב ונבדוק האם נוצר הבסיס ליציאה לדרך חדשה, והאם בגרפים נוצרים סטיות שווריות.

נסכם - אחרי שהיינו זהירים לאורך כל הרבעון הנוכחי ולאור העובדה כי השווקים כיום ברמות קריטיות, בתקווה שיחזיקו מעמד, אנחנו מרשים לעצמנו לתת TIP ולומר שנקודת האור קרובה, גם אם לא לשיא חדש,אז לפחות למהלך עליות שישפר מעט את מצב הרוח.

הכותב הוא ראש דסק ארה"ב בחברת Camalia capital market. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות. הכותב והחברה בה הוא מועסק עשויים להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?