בהתאם לתחזית: הבנק הפדרלי הוריד את הריבית אך אותת כי לא יבצע הורדות נוספות

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי החליטה להוריד את ריבית הבסיס משיעורה הנוכחי ל-4.5%

אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר
אשר שכטר, פרשנות
אשר שכטר

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי החליטה היום, כצפוי, להוריד את ריבית הבסיס ב-0.25% משיעורה הנוכחי, העומד על 4.75%, ל-4.5%. זאת, על רקע החששות כי המשבר בשוק הדיור, שהחריף בחודשים האחרונים בעקבות המשבר בשוק משכנתאות הסאבפריים יוביל להאטה בצמיחה ועשוי לגרום למיתון.

החוזים העתידיים על הריבית הפדרלית מצביעים כעת על סבירות של 46% שהבנק הפדרלי יחליט על הורדה נוספת של הריבית בפגישתו הקרובה ב-11 בדצמבר, לעומת 66% לפני פרסומה של החלטת הפדרל ריזרב.

ההחלטה על הורדת הריבית בפעם השנייה ברציפות מזה חודש וחצי התקבלה למרות נתוני צמיחה חיוביים עליהם דיווחו מוקדם יותר משרד המסחר האמריקאי, לפיהם כלכלת ארה"ב רשמה צמיחה מפתיעה של 3.9% ברבעון השלישי לעומת התקופה המקבילה אשתקד. למרות שהכירו בכך שהצמיחה הכלכלית הייתה "חזקה" ברבעון השלישי, הזהירו כלכלני הבנק הפדרלי כי "קצב הצמיחה הכלכלית צפוי להאט בטווח הקרוב, בין היתר בשל החרפת התיקון בשוק הדיור".

הורדת הריבית היום, בנוסף להורדת הריבית הקודמת עליה החליטה ועדת השוק הפתוח בפגישתה האחרונה ב-18 בספטמבר, "צפויות למנוע כמה מההשפעות השליליות של הסערה בשווקים הפיננסיים על הכלכלה", כתבו קובעי המדיניות של הבנק הפדרלי.

כלכלני הבנק הפדרלי הוסיפו והביעו דאגה מהעלייה האחרונה במחירי הסחורות והאנרגיה, והזהירו כי הזינוק במחירים עשוי להוביל ללחצים אינפלציוניים. בד בבד, החליט הבנק הפדרלי על הורדה גורפת של ריבית הניכיון ב-0.25% ל-5%. מאז אוגוסט הפחית הבנק הפדרלי את הריבית הבין בנקאית ב-1.25%, במטרה להקל על הלחצים שהפעיל משבר האשראי על השווקים.

בפגישתו האחרונה של הבנק הפדרלי ב-18 בספטמבר החליטה ועדת השוק הפתוח של הבנק על הורדה דרמטית של הריבית ב-0.5% ל-4.75%, לראשונה מאז 2003, על רקע החששות כי המשבר בשוק המשכנתאות יגרום למיתון ומהווה איום גדול יותר מהאינפלציה. מאז הורדת הריבית, רשמו מדדי המניות התאוששות מרשימה מהנפילות שתקפו אותם בשיאו של משבר האשראי במהלך הקיץ, אך מחיר הנפט זינק מעל לרף ה-94 דולר לחבית והדולר נפל מול היורו לרמות שפל של כל הזמנים.

מוקדם יותר היום דיווח משרד המסחר האמריקאי כי למרות החשש מהאטה בכלכלת ארה"ב, הכלכלה האמריקאית רשמה צמיחה מפתיעה של 3.9% ברבעון השלישי לעומת התקופה המקבילה אשתקד, הצמיחה החזקה ביותר מזה ששה רבעונים. מרבית הכלכלנים צפו האטה בצמיחה ברבעון השלישי ל-3.1%, לעומת צמיחה של 3.8% ברבעון השני.

בנוסף לדו"ח התמ"ג המעודד, חברת המחקר ADP אמפלוייר סרוויסס דיווחה היום כי שוק התעסוקה האמריקאי הוסיף 106 אלף משרות בחודש אוקטובר. הוצאות הבנייה בארה"ב רשמו גם הן עלייה בלתי צפויה בספטמבר, למרות המשבר המתמשך בשוק הדיור.

למרות נתוני הצמיחה החיוביים, הזהירו היום כלכלנים בוול סטריט כי ברבעונים הקרובים צפויה הצמיחה האמריקאית להאט בעקבות משבר האשראי וההחרפה במשבר הדיור. לדברי האנליסטים, כלכלת ארה"ב צפויה לצמוח בקצב של 1.8% בלבד ברבעון האחרון של השנה ולהתקרב באופן מסוכן למיתון בתחילת 2008.

אינדיקטורים כלכליים אחרים שהתפרסמו בזמן האחרון בארה"ב היו פחות חיוביים והעידו על החרפת המשבר בשוק הדיור: מספר עיקולי הבתים הוכפל בספטמבר לעומת התקופה המקבילה אשתקד, עקב הקשיים בהם נתקלו לווי משכנתאות הסאבפריים (משכנתאות ללווים בעייתיים), שאינם מסוגלים לעמוד בתשלומי המשכנתא בריבית המשתנה שלוו. מספר שמיטות החובות על ידי בעלי בתים רשם גם הוא עלייה של 22% בחודש ספטמבר לעומת החודש המקביל ב-2006, מכירות הבתים הקיימים צנחו בספטמבר ב-19% לשפל של שמונה שנים ומחירי הבתים בערים המרכזיות בארה"ב ירד ב-5% באוגוסט - הירידה החדה ביותר מזה 16 שנים.

מדד אמון הצרכנים נפל באוקטובר זה החודש השלישי ברציפות לרמתו הנמוכה ביותר מזה שנתיים, על רקע חששות גוברים לגבי החולשה במגזר העסקי, ומדד בטחון הצרכנים - הנחשב לאומדן של הצריכה הפרטית העתידית - נפל באוקטובר לשפל של 17 חודשים, על רקע החרפת ההאטה בשוק הדיור והעלייה החדה במחירי הנפט. מסקר שנערך לאחרונה, עולה כי כמחצית מתושבי ארה"ב חשים כי הכלכלה כבר נמצאת במיתון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?