מוד'יס מזהירה: ייתכן שלבנקים המרכזיים אין את הכלים הנחוצים כדי להחזיר את היציבות לשוקי האשראי

לפי חברת הדירוג, הבהלה הפיננסית שעורר משבר האשראי הנוכחי תוביל לרפורמות שיגדילו את השקיפות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סוכנויות הידיעות

ייתכן שלבנקים המרכזיים אין את הכלים הנחוצים כדי להחזיר בעצמם את היציבות לשוקי האשראי על רקע "בהלת 2007", ועליהם לדרוש מחברות הפיננסים שקיפות רבה יותר בעתיד. כך הודיעה היום חברת דירוג האשראי מודי'ס.

"הפרדיגמה הפיננסית החדשה הביאה עמה מספר בעיות שקובעי המדיניות הפיננסית העולמית טרם פתרו. כל משבר אשראי מלמד לקח חדש, ומוביל בדרך כלל לרפורמות מתקנות. כך יהיה גם גורלה של 'בהלת 2007'", אמרו השניים.

"מידת ההשפעה של המשבר על הכלכלה תהיה תלויה ביכולתם של הבנקים המרכזיים להחזיר את הנזילות למערכת הפיננסית. אנו מצפים מבכירי השוק והגופים הממשלתיים לדרוש בעתיד שקיפות רבה יותר מהחברות", מסרה מוד'יס. "ככל שאובדן האמון גדול יותר, כך יהיה קשה יותר וקריטי יותר להחזירו", ציינה חברת הדירוג, שספגה בעצמה ביקורת לא מעטה בשבועות האחרונים על רקע תרומתה לפרוץ משבר האשראי בעקבות הערכת סיכון לקויה של אג"ח מגובות במשכנתאות.

בחודשים האחרונים הורידו חברות הדירוג, בהן מודי'ס וסטנדרד אנד פור'ס, את דירוגן של אג"ח המגובות במשכנתאות של עשרות חברות הקשורות לשוק משכנתאות הסאבפריים (משכנתאות ללווים בעייתיים) בארה"ב, שהתמוטטותו הובילה לפריצת משבר האשראי הנוכחי. עם זאת, מבקריהן של החברות טוענים כי הן כשלו בתפקידן כשלא הורידו את הדירוג לאג"ח המגובות במשכנתאות סאבפריים עד לקריסתו של השוק ביולי, כאשר חלק מאג"ח אלה כבר איבדו יותר מ-50% מערכן, למרות ההתראות כי השוק מתקרב למשבר.

בעקבות התמהמהותן של חברות הדירוג, קראו בשבועות האחרונים גורמים רבים לחקור את התפקיד שמילאו חברות אלה בהנפקת אג"ח מגובות משכנתאות ובהערכת הסיכון הטמון בהן. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, קרא לחקור את התפקיד שמילאו חברות הדירוג במשבר, והנציבות האירופית הודיעה מוקדם יותר החודש כי בכוונתה לחקור את תגובתן האטית של חברות הדירוג ואת ההשלכות שהיתה להתנהלותן הבעייתית על התפתחות המשבר בשווקים הפיננסים. רשות ני"ע בארה"ב (SEC) החלה גם היא לחקור את נושא התשלומים לחברות הדירוג, ואת מידת עצמאותן מהחברות בוול סטריט שמנפיקות אג"ח מגובות משכנתאות סאבפריים.

בתחילת החודש, העריך מארק זנדי, כלכלן בכיר במודי'ס, כי הסיכויים לכך שכלכלת ארה"ב תשקע במיתון בשנה הקרובה, בעקבות המשבר בשוק משכנתאות הסאבפריים עומדים כעת על 40%. זאת, לעומת סיכוי של 12% שהעניק לכך חודש קודם לכן. "ייתכן שהכלכלה מתכווצת כעת, אולם כדי שיהיה מדובר במיתון, מצב זה צריך להימשך יותר ממספר חודשים", אמר זאנדי, שהעריך כי "מגזר הדיור הולך לחטוף חזק".

עוד בחודש שעבר, העריכה מודי'ס כי קריסתה של קרן גידור מסדר הגודל של לונג טרם קפיטל (LTCM), שקריסתה ב-1998 הובילה למשבר במערכת הפיננסית ולמחנק אשראי, תיתכן גם כיום. "מה שהפך הערכה שגויה של סיכונים לבהלה פיננסית כוללת הוא השילוב בין יזמות כלכלית שלא נבדקה, תנופה ואי-שקיפות. הקוקטייל הזה התברר כהרסני", אמרו מאהוני וקאילטו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"