סרקוזי עדיין שולט בכלכלת צרפת

המיזוג בין ענקית האנרגיה סואץ לחברת הגז הממשלתית GDF מראה כי נשיא צרפת לא מוותר בקלות על המעורבות הממשלתית

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

אחד מהדברים הראשונים שעשה ניקולא סרקוזי עם היכנסו לתפקיד נשיא צרפת היה לבקר במטה איירבוס בטולוז. סרקוזי ביקש להגיע להסכמה עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, בנוגע לפישוט המבנה הארגוני הדו-לאומי המשונה של החברה האם של איירבוס, EADS. מאמציו של סרקוזי נשאו פרי: לחברה יש כעת מבנה ניהולי הגיוני יותר, במסגרתו צרפת מנהלת את EADS וגרמניה שולטת באיירבוס.

ב-30 באוגוסט נהפך סרקוזי לראש המדינה הראשון שנשא בדברים בפני מדף (Medef), התאחדות בעלי העסקים הצרפתית. לאחר שהוביל מספר רפורמות בשוק העבודה בעבר, פרט סרקוזי בנאומו את השלב השני של הרפורמות המתוכננות, בהן בחינה כוללת של תשלומי המיסים והביטוח הלאומי, מתוך כוונה לשחרר את שוק העבודה הצרפתי ולהוריד את שיעור האבטלה מרמתו הנוכחית של 8% לרמה של 5% עד 2012. במקביל, אמר סרקוזי לשגרירי צרפת בעולם להפיץ את הבשורה לפיה הוא נחוש בדעתו למחוק את תדמיתה של צרפת כמדינה נוקשה ומגוננת.

המיזוג נתקל בקשיים

למרות ניסיונותיו של סרקוזי להפנות את הכלכלה לכיוון ליברלי יותר, אירועים אחרים שהתרחשו לאחרונה הדגישו דווקא פן אחר של כלכלת צרפת - אחזקותיה הממשלתיות של המדינה בתעשייה. בשבוע שעבר הוזעק סרקוזי לסייע בהסרת הקשיים אליהם נקלע המיזוג בין חברת הגז הממשלתית גז דה פראנס (GDF) וסואץ, ענקית אנרגיה פרטית בבעלות צרפתית-בלגית. מנהלי החברות תכננו את המיזוג במשך חמש שנים, אך איגודי העובדים החזקים בגז דה פראנס, המתנגדים לעסקה המתוכננת, הצליחו לשכנע פוליטיקאים שונים להכשילה.

הגישה הרשמית בצרפת השתנתה כשענקית האנרגיה האיטלקית, חברת אנל (Enel), הגישה הצעת השתלטות עוינת לסואץ. ראש הממשלה דאז ויריבו הפוליטי הוותיק של סרקוזי, דומיניק דה וילפן, החליט לאמץ את המיזוג בין סואץ לגז דה פראנס כאמצעי להדוף את הרוכש הזר. אולם מכשול ביורוקרטי עיכב את השלמת העסקה בסוף השנה שעברה, ועיכוב נוסף נוצר עקב השיתוק הכללי של המערכת בתקופת הבחירות לנשיאות.

בסוף השבוע חזרה העסקה למסלול, אך בשינוי משמעותי. סרקוזי, בניגוד לקודמו, דורש שסואץ תמכור את החטיבה הסביבתית שלה, כך ששתי החברות יהיו בגודל שווה, ואחזקותיה של צרפת בחברה המשותפת יישמרו בגודלן הנוכחי. דומה שסרקוזי מעוניין להגביל את מעורבותה של המדינה בתחום האנרגיה, ובה בעת למנוע צמצום של הנתח שבבעלותה. סרקוזי השיג את רצונו, והמיזוג הוכרז אתמול.

המדינה כבעלת מניות

סרקוזי מצא את עצמו פעם נוספת כשהוא נדרש לפתור סוגיה תעשייתית סבוכה, ושוב הצליח לשחזר את הצלחתו באיירבוס. אך אין זה פלא שמנהיגי המערכת הפוליטית בצרפת נשאבים לסוגיות שכאלה: מחושיה של המדינה הצרפתית נמתחים עמוק אל תוך התעשייה המקומית. המדינה המלאימה ויורשתה, המדינה המפריטה, הוחלפו במדינה המחזיקה במניות. הגרסה הצרפתית להפרטה היא המרה של חברות ממשלתיות לחברות בע"מ או לחברות ציבוריות, תוך כדי שמירה על נתח ממשלתי גדול בחברות המפתח, ונתחים קטנים יותר בחברות אחרות.

כתוצאה מכך, למרות שני גלי ההפרטה בסוף שנות ה-80 ובאמצע שנות ה-90 - במהלכם עברו לידיים פרטיות 36 חברות ובנקים שהולאמו תחת הממשלה הסוציאליסטית ב-1982 - היקף האחזקות של הממשלה הצרפתית בחברות שונות הוא הגדול ביותר במערב אירופה, באופן יחסי לגודל הכלכלה. כאשר כוללים גם את העסקים שבהם הממשלה מחזיקה בנתח מיעוט העולה על 10%, יוצא שלא פחות מעשירית מהכלכלה הצרפתית נמצאת בבעלות ממשלתית. ערכם של הנכסים שבבעלות המדינה בצרפת מוערך בכ-400 מיליארד דולר, לעומת 30 מיליארד דולר בלבד בבריטניה. החברות הממשלתיות בצרפת מעסיקות 5% מכוח העבודה, לעומת 1% בבריטניה. המגזר הממשלתי בצרפת המעסיק כיום 1.3 מיליון עובדים - 200 אלף בני אדם יותר מאשר בגל ההלאמות הגדול בתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה.

ניצחון לסרקוזי: אושר המיזוג בין סואץ ל-GDF

החברות סואץ וגז דה פראנס (GDF) אישרו אתמול את מיזוג חטיבות האנרגיה שלהן, לאחר יותר משנה וחצי של משא ומתן. המהלך צפוי ליצור את חברת החשמל השנייה בגודלה באירופה. דירקטוריון גז דה פראנס אישר את העסקה שלשום ודירקטוריון סואץ, חברת המים השנייה בגודלה בעולם, הצביע בעד המיזוג אמש.

העסקה זכתה לתמיכתו ולעידודו של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שאמר בשבוע שעבר כי הוא מצפה למיזוג חטיבות האנרגיה של שתי החברות. המיזוג נועד, בין השאר, למנוע הצעת רכש אפשרית לסואץ מצד חברת אנל האיטלקית.

תכנית המיזוג המקורית עוררה מחלוקות פוליטיות וכלכליות. צרפת הואשמה באנטי-תחרותיות בגלל התנגדותה להשתלטות של חברת אנל על סואץ. מחלוקת נוספת הייתה כרוכה באופי המיזוג: מנכ"ל סואץ, ז'ראר מסטראלה, היה מעוניין להשאיר את פעילות הפסולת בידי החברה. מנגד,הפעיל סרקוזי לחץ כבד על החברה להתמקד בתחום האנרגיה בלבד - ויצא לבסוף כשידו על העליונה.

ממשלת צרפת מחזיקה כיום ב-80% מגז דה פראנס. מכירת שני שלישים מפעילות המים והפסולת של סואץ תאפשר לה לשמור על נתח שליטה משמעותי גם בחברה הממוזגת. איגודי העובדים בצרפת התנגדו למיזוג על רקע דילול השליטה הממשלתית בגז דה פראנס. החברה הממוזגת תהיה החברה השנייה בגודלה באירופה אחרי חברת החשמל אלקטריסיטה דה פראנס.

חברת סואץ מפעילה תחנות חשמל, מספקת נפט וחשמל, שואבת ומזרימה מים ומנהלת פסולת. המיזוג יתבצע באמצעות החלפת מניות. במקביל, תמכור סואץ את מרבית פעילויות המים והפסולת. פעילות האנרגיה תמוזג עם גז דה פראנס הממשלתית, המפעילה את רשת הגז הטבעי הגדולה באירופה. שווי החברה הממוזגת מוערך בכ-59.5 מיליארד יורו (81 מיליארד דולר).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?