נובה מנהלת משא ומתן למכירת 6 פטנטים בכמה עשרות מיליוני דולרים

כך נודע ל-TheMarker; בינתיים, מכרה החברה זכויות שימוש בפטנטים ביותר ממיליון דולר לאחת מענקיות השבבים

שירלי יום-טוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שירלי יום-טוב

בספטמבר האחרון הוציאה חברת נובה מכשירי מדידה הודעה שזכתה להרמת גבות בשוק: החברה הישראלית, המוכרת מערכות מדידה המשולבות בתעשיית יצור השבבים ונסחרת בנאסד"ק ובתל אביב, הוציאה למכרז זכויות שימוש או רכישה של שישה מתוך כ-60 פטנטים שהיא רשומה עליהם. בשוק שאלו האם החברה מחסלת את הקניין הרוחני שלה, אבל החברה הסבירה כי לא כך הדבר וכי נובה החליטה לעשות כן מכיוון שמדובר בפטנטים בתחום ספציפי שהיא בחרה לא לחדור עמו לשוק.

כמעט שנה לאחר ההודעה, נובה מצאה קונים. ל-TheMarker נודע כי החברה עומדת להודיע על מכירת זכויות שימוש בפטנטים לאחת מ-6 יצרניות השבבים הגדולות בעולם תמורת למעלה ממיליון דולר - הכנסה שתירשם בדו"חות הרבעון השלישי.

מקורב לחברה העריך את שווי הפטנטים בכמה עשרות מיליוני דולרים אם יימכרו, ואמר כי "התיאבון אליהם הולך וגדל", כך שהחברה ממשיכה במקביל במשא ומתן למכירתם. ב-11 החודשים האחרונים פנתה החברה לכ-150 חברות שהפטנטים עשויים להיות רלוונטיים עבורן, בהן יצרניות שבבים, יצרניות ציוד לתעשייה וחברות שעוסקות במסחור פטנטים. החברה ניהלה משא ומתן עם כ-20 גופים והמשא ומתן התכנס לבסוף מול שני גופים - יצרנית שבבים וחברת פטנטים, המתעניינות ברכישתם.

נובה שבה באחרונה לעניין בשוק ההון, הן בישראל והן בארה"ב. מניית החברה זינקה בכ-35% בשנה האחרונה למחיר של 2.7 דולרים, ובשיחת הוועידה האחרונה שקיימה החברה למשקיעים השתתפו כ-30 גופים. הזינוק של המניה מרשים בטווח זמן של שנה, אבל הרבה פחות מלהיב אם נזכרים בכך שנובה הונפקה בנאסד"ק בשנת 2000 לפי מחיר של 18 דולר למניה - מחיר שאליו היא לא שבה כמעט מעולם.

לקרדיט על המהלכים האחרונים זכאי גבי זליגסון, מנכ"ל החברה מזה שנה. זליגסון יצא בעבר בהצהרות מבטיחות ובינתיים עומד בהן. בנובמבר האחרון אמר בראיון ל-TheMarker כי "אני רוצה לראות את נובה בעוד שנה מוכרת עוד מוצרים, עם שווקי יעד נוספים, צומחת ועוברת לפסים של רווחיות. אני מעריך שיש לי תוכנית שיכולה להביא אותנו לשם. החברה כבר הבינה שממוצר אחר לא תגיע צמיחה אמיתית".

זליגסון דיבר אז על שינויים מפליגים בנובה ומעבר לרווחיות - בפעם הראשונה בהיסטוריה של החברה - לקראת סוף 2007. החברה הקדימה לעשות כן ורשמה רווח נקי של 1.1 מיליון דולר ברבעון השני במחזור של כ-15 מיליון דולר שעלה ב-29% ביחס לרבעון המקביל.

הפטנטים שנובה מכרה כעת: רישיונות שימוש בהם קשורים לבקרה על ידי הקרנה של אור במהלך תהליך שבו יוצרים קווי הולכה של חשמל על פרוסת סיליקון. ככל הנראה, החברה לא עומדת להכריז על שמה של חברת השבבים שרכשה את הרישיונות, אך אם מדובר באחת מ-6 החברות הגדולות, זו יכולה להיות אינטל, סמסונג, הייניקס, טושיבה, AMD או TSMC שהטכנולוגיה של נובה אמורה לסייע לאחת מהן להאיץ את תהליך ייצור השבבים שלה.

מנובה לא נמסרה תגובה לידיעה.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים