המותג ישראל - כישלון ידוע מראש

הניסיון למתג מחדש את מדינת ישראל ולשפר את תדמיתה, בסיוע מדיסון אווניו, נידון לכישלון היות שהאמצעים אינם מתאימים למטרה

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

כאשר שרת החוץ ציפי לבני החליטה באחרונה כי הגיעה העת להתמודד עם הביקורת הגוברת כלפי ישראל ברחבי העולם, היא לא גייסה למטרה זו מדינאי ותיק או דיפלומט עתיר ניסיון. במקום זאת, ברוח הגישה הרווחת בממשלת ישראל, לפיה כל מה שהמגזר הציבורי יכול לעשות - המגזר הפרטי יכול לעשות יותר טוב, החליט משרד החוץ לפנות לעזרה אל חכמי הפרסום של מדיסון אווניו.

האתגר העומד בפני מומחי המיתוג מחדש של ישראל, הוא עצום ורב: לשווק את צדקת מלחמתה של ישראל בפלשתינים, לנוכח ביקורת גוברת בעולם על היד הקשה שמפעילה ישראל נגד אוכלוסיית השטחים; להביא למצב שבו כאשר אומרים את המילה "ישראל" בחו"ל, התמונות שעולות בראש הן לא של לחימה או של חיילים, אלא של מקום בו כדאי לבקר ולהשקיע, מקום בו נשמרים עקרונות הדמוקרטיה במקביל למאבק קיומי - כך הגדירה לבני את האתגר, בפגישתה עם אנשי פרסום בספטמבר.

עם זאת, יש הטוענים כי הניסיון למתג מחדש את ישראל נידון מראש לכישלון. מומחה המיתוג הבריטי סיימון אנהולט, אשר פירסם באחרונה סקר שערך, ממנו עולה כי ישראל היא המותג הגרוע ביותר מבין 36 מדינות בעולם, טוען כי אין כל טעם בקמפיין מיתוג מחדש של ישראל, לאור התדמית הנוראית שיש למדינה בחו"ל.

"קמפיין מיתוג מחדש יהיה חסר טעם, אלא אם כן ישראל תהיה מוכנה לשנות את התנהגותה בתחומי השלום והביטחון", אמר אנהולט. "הדבר המועיל ביותר שממשלת ישראל יכולה לעשות הוא להפסיק לבזבז את כספי משלמי המסים על קמפיין מיתוג מחדש", הוסיף.

עם זאת, נדמה כי ישנה סיבה עמוקה יותר לכישלון הידוע מראש של מיתוג מחדש לישראל. מדינות השואפות להיות דמוקרטיות אינן מתנהלות כמו מותגים. בניגוד להם, הן מתנהגות לא פעם באופן בלתי צפוי ולא מתוכנן. שלא כמו מותגים, הנבנים תוך הקפדה על אחידות המסר החד סטרי שהם משדרים, דמוקרטיות מבוססות על דו שיח, ונוטות להיות רבות ניגודים, ולעיתים אף מרדניות.

פרויקט המיתוג של מדינת ישראל, שתכליתו היא בעצם ליצור תדמית אחידה וחיובית לישראל, מנוגד ביסודו למהות הדמוקרטיה, שמגוון הדעות בה הוא כאוויר לנשימה עבורה. המותג הוא אויב הדמוקרטיה, ואפילו הדוגמנית בר רפאלי לא תוכל לשנות עובדה זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן