הדוד סם מנמנם - לעולם כבר לא אכפת

אף שכלכלת ארה"ב עשויה להאט את פעילותה בשנים הקרובות, שאר הגושים הכלכליים בעולם ימשיכו לצמוח בקצב נאות

גדעון בן-נון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדעון בן-נון

בחודשים האחרונים המנוע האמריקאי - המתודלק כאמור בצריכה הפרטית - מוריד הילוך, בעוד שהמנועים בשאר הגושים ממשיכים להתחמם ולהגביר קצב באופן עצמאי, גם ללא עזרת הכלכלה האמריקאית. החשש העולה מכך הוא שההאטה בפעילות הצרכנית בארה"ב תביא להאטה עולמית. הקשר ברור - הצרכן האמריקאי יוצר פעילות ערה באירופה, ביפאן ובסין. ירידה בצריכה בארה"ב תביא להאטה בביקושים של כלכלות אלה. כתוצאה מכך היא שבעקבות ההאטה העולמית תהיה האטה גם באירופה, יפאן ואפילו סין.

אחת ההנחות העיקריות בשבועות האחרונים היא שכלכלת ארה"ב תאט את פעילותה בקרוב. סימנים לכך כבר נראים ותחזיות לצמיחה של 2% או פחות ב-2007 אינן נדירות. בשנים האחרונות תרמה כלכלת ארה"ב תרומה חשובה לכלכלה העולמית. מדיניות הריבית של הנגיד האמריקאי הקודם, אלן גרינספאן, מנעה מארה"ב לשקוע במיתון לאחר שנות הבועה - מדיניות שיצרה את המעבר לצמיחה יציבה וחזקה באמצעות ריבית נמוכה וצריכה מוגברת של הצרכן האמריקאי. במקביל, חברות אמריקאיות יצרו מהלך מסיווי של השקעות במדינות העולם השלישי, בעיקר בסין, כדי ליהנות ממחיר העבודה הנמוך ונהנו כך ממחירים נמוכים בשוק מוצרי הצריכה.

ובכן, מדיניות הריבית של ארה"ב יצרה מנוע חזק שהניע תהליכים מחודשים בגושים כלכליים נוספים על פני הגלובוס. כעת, לאחר שכלכלת ארה"ב הניעה את העולם, היא עשויה להאט את הקצב ולהתמודד עם הכשלים הקיימים בה. אולם, בניגוד לעוצמת ההשפעה שהיתה בעשורים הקודמים, השפעת ההאטה בכלכלת ארה"ב לא תהיה חזקה באופן שיגרור תגובת שרשרת חזקה בשאר הגושים ובעיקר בסין, באירופה ויפאן. בכך יש חדשות טובות גם למדינות נוספות שקשורות אליהן.

הקטר הסיני מושך אחריו את שאר כלכלות אסיה

בסוף השבוע האחרון פורסם כי יתרות המט"ח של סין הגיעו לטריליון דולרים. למספר זה ישנה משמעות אדירה במונחי הכלכלה והשווקים הגלובליים. סין, עם יתרות מזומנים המהוות כ-20% מהיתרות הנזילות בעולם (!) מסוגלת להמשיך את ההמראה בכוחות עצמה עם רמת סיכון נמוכה מאוד, הנובעת בין השאר גם מנתון זה. ישנו כלל אצבע, האומר כי סין זקוקה ליתרות נזילות שיאפשרו לה בין שלושה לשישה חודשי יבוא, עם יכולת להחזיר את חובה בתוך שנה. תיאור שפורסם באחרונה מראה כי כמות היתרות שבידה מכסה 14 חודשי יבוא ושש פעמים את החוב הממשלתי שלה לזמן קצר.

ישנם גם סימנים ברורים לכך שקו הרקיע המערבי הנאה של בייג'ין הולך ומתרחב והופך לנחלתם של רבים נוספים: הצמיחה הסינית מתחילה להתפשט אל שכבות נוספות בקצב מהיר, שגם העלאות הריבית התכופות יחסית אינן מצליחות לעצור. בתנאים כאלה, ספק אם האטה בצריכה בארה"ב תוכל לעצור את הקטר הסיני, למרות שהיצוא ממנה לארה"ב מהווה כ-8% מהתוצר של סין.

הקטר הסיני הזה מצליח למשוך גם את יפאן, כמו גם מדינות נוספות באזור אסיה והפאסיפיק. שוקי היצוא של יפאן פחות תלויים כיום בארה"ב בהוואה לשנות ה-90, כאשר כ-78% מיצוא המוצרים והשירותים שלה הופנו אל סין ואל שאר מדינות אסיה. גם באירופה השתנו כללי המשחק משתי סיבות עיקריות: היקף היצוא של אירופה מול המזרח הרחוק עולה בקצב מהיר, על חשבון היצוא לארה"ב, שנמצא בירידה.

אפשר לראות בגרף כי אירופה נמצאת במצב של עודף יבוא - ולא עודף יצוא - לארה"ב, בעוד שמול סין היא נמצאת בקצב יצוא מוגבר, העולה על 20 מיליארד יורו לחודש בתקופה האחרונה. הסיבה השנייה לתלות הנמוכה מבעבר של כלכלת אירופה בזו של ארה"ב היא הקליטה של מדינות חדשות לתוך הגוש האירופי (בדומה אולי לקליטת העלייה שהתרחשה בישראל בשנות ה-90). במסגרת תהליך זה, העשוי להימשך שנים רבות, נספג כוח העבודה המרכז והמזרח אירופי אל תוך המדינות החזקות באיחוד ובתמורה נוצר אט אט כוח קנייה, המבקש לספק צרכים ומחסור של שנים רבות.

מחירי הסחורות כבר לא תלויים רק בארה"ב

הסימנים להאטה בארה"ב יצרו חולשה במחירי הסחורות. הדבר בלט בראש ובראשונה במחיריהם של מוצרי האנרגיה. לא ניתן להתעלם מפעילותן של קרנות הגידור ותרומתן לירידות, אולם, גם אלה נוצרו מתוך חשש כי האטה בארה"ב תגרור ירידה בתצרוכת של מוצרי אנרגיה.

ראשית, הירידה בהיקף הביקוש במוצרי אנרגיה, החל מדלקים וכלה בגז לתחנות כוח, היא מתונה במונחים של שוק האנרגיה, וההשפעה המסחרית הנגזרת ממנה על המחירים עשויה להיות מינורית. שנית, הצמיחה הנמשכת בשאר מדינות העולם ובשווקים המתפתחים, תוך התגברות השימוש באנרגיה ובמוצריה, יכולה לפצות על ירידת התצרוכת של ארה"ב. התצרוכת במדינות אלה תחליף, ולו חלקית, את הירידה בתצרוכת של ארה"ב. וסין, כמנוע כלכלי המושך אחריו מדינות נוספות, עשויה לגרום לכך שהביקוש של יפאן ימשך כרגיל. הוא הדין לגבי מדינות אירופה, שבה נרשמת התפתחות מהירה של החברות החדשות וגם של חלק מהישנות. יבוא הנפט הגולמי של סין כדוגמה מאותת על המגמה העולמית, שעשויה לשמר מחירים גבוהים למרות ירידה פוטנציאלית בתצרוכת של ארה"ב במוצרים אלה (ראו גרף).

דברים דומים ניתן לומר גם על מחירי המתכות. לדוגמה, מחירי המתכות האל-ברזליות המשמשות לייצור מוצרי צריכה, כגון נחושת, ניקל ואלומיניום, פסקו מלעלות, לשמחתנו, למרות מחסור ומלאים רשומים בהיקף נמוך, המספיק לימים ספורים בלבד. בניגוד למוצרי האנרגיה, מחירי המתכות התממשו באופן מוגבל ונמשכו כל עוד נשמעו הטענות על מיתון בארה"ב. אולם, עד מהרה הם חזרו להתנהג בטבעיות עקב המצוקה המורגשת היטב בתחום. תחום המתכות מהווה אינדיקציה אמיתית להנחה כי מיתון בארה"ב לא ישנה סדרי עולם, וכי למרות המיתון השינויים שהוא עשוי לעורר בתנאי היסוד של השווקים - אינם גורליים.

המצב בשוק המתכות מלמד גם שהירידה במחירי מוצרי האנרגיה עשויה להיות זמנית בלבד. מצב דומה עשוי להתפתח במחירי מוצרי הפטרוכימיה. מחירי מוצרי האנרגיה, ובעקבותיהם גם מוצרי היסוד לענף הפלסטיק, ירדו. ובכל זאת, בתחום הפלסטיק נראים סימנים להתאוששות כפי שנראתה בשנים האחרונות בסחורות אחרות.

במשך שנים, היה קשר ברור בין מחירי היסוד של מוצרי הפלסטיק לבין הציפיות לצמיחה בארה"ב. בעקבות ההערכות שפורסמו באחרונה, כאמור, נרשמה ירידה במחירי הפלסטיק. אולם, גם בשוק זה ההסבר כנראה אינו מצוי שם: סין הגבירה באחרונה את פעילותה בתחום הפלסטיק, שבאופן טבעי הופך להיות מוצר שימושי יותר בכלכלתה המתפתחת.

הכותב הוא מנכ"ל חברת שקל-אג’יו ניהול סיכונים והחלטות פיננסיות מקבוצת שקל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש