כמה שווה יער?

יערות סופגים גזי חממה, מטהרים מים וזיהום ותורמים לאיכות החיים, אך הערכות שוויים מבוססות רק על הרווח מכריתתם

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

כמה שווה יער? תלוי את מי שואלים. בתעשיית העץ תתבסס הערכת השווי על מחיר העץ שניתן להפיק מכריתת היער. בענף הנדל"ן יעריכו את שווי היקף הבנייה האפשרי. במגזר התיירות יהיה החישוב מבוסס על שווי הפרויקטים הפוטנציאלים, וכלכלני מקרו ייחשבו תרומתו של יער לצמיחה על בסיס שקלול התועלת המצטברת של כל המגזרים. אולם כל שיטות הערכת השווי הללו אינן מגלמת בתוכן חלק ניכר מהערך הכלכלי בטמון ביערות.

מחקר חדש של הכלכלן הסביבתי הקנדי, מרק אניילסקי, מבקש לתקן בעיה זו. במחקרו, העריך אניילסקי כי יערות באזורים צפוניים בעולם דוגמת אלסקה, רוסיה, מדינות סקנדינוויה וקנדה, תורמים לכלכלות של מדינות אלו לא פחות מ-250 מיליארד דולר בשנה - סכום שווה ערך לתוצר המקומי הגולמי של מדינות דוגמת שוודיה או שווייץ. תרומתם הכלכלית של היערות באה לידי ביטוי במגוון "שירותים אקולוגיים" שהם מספקים, החל מטיהור מים וזיהום, דרך ספיגת גזי חממה וכלה בהבטחת סביבות מחייה של בעלי חיים וצמחים.

במחקרו, הדגיש אניילסקי במיוחד את התרומה הגדולה של היערות לבלימת התחממות כדור הארץ - שאותה כבר החלו לתרגם למונחים כספיים במסגרת ההסדר למסחר במכסות פליטות גזי חממה באמנת קיוטו. יערות קנדה לבדם, קובע המחקר, סופגים מדי שנה 67 מיליארד טונות של פחמן - כמות גדולה כמעט פי שמונה מפליטות הפחמן שנגרמו כתוצאה משריפת דלקים מאובנים בעולם בשנת 2000. גילום השווי של שימור היערות, טוען אניילסקי, יהפוך את כריתת היערות ללא כדאית מבחינה כלכלית.

אנלייסקי אינו החוקר הראשון שביקש להעריך את השווי של נכסי טבע ברחבי העולם. מחקר שפירסמו באחרונה מרכז פיו (Pew Centre) וארגון גלובל קליימט צ'יינג', העריך כי קיימים בארה"ב שטחים בגודל של 465 אלף קמ"ר אשר אינם מתאימים לחקלאות אך מתאימים לגידול יערות, ואשר לו היו שותלים בהם יערות היו אלה יכולים לצבור כמות של פחמן אשר היתה מצמצמת בקרוב ל-20% את רמת פליטות גזי החממה הנוכחית של ארה"ב. דו"ח אחר של האו"ם שפורסם בחודש ינואר העריך את שווי שוניות האלמוגים בעולם בסכום של 600-100 אלף דולר לקילומטר רבוע בשנה הודות לתרומתן הכלכלית בתחומי הדגה והתיירות.

כלכלנים סביבתיים טבעו את המושג "הון טבעי" לתיאור תרומתה של המערכת האקולוגית לכלכלה - תחום שאותו חקר גם חתן פרס נובל לכלכלה, אמרטיה סן. סן, פרופסור לכלכלה ופילוסופיה באוניברסיטת הרווארד, טוען כי כישלונה הגדול ביותר של הכלכלה הקלאסית נעוץ בכך שהיא אינה משקללת במשוואה הכלכלית גורמים שתועלתם לא נוסחה במונחים כספיים. לדבריו, יש להכניס למשוואה גם שיקולים מוסריים רחבים יותר שאינם עונים ל"רציונל" הכלכלה הקלאסית כמו אקולוגיה, מחויבות הדדית בין בני אדם וחירות. לדבריו, ללא שיקולים אלו, התיאוריה הכלכלית הקלאסית, שמתייחסת רק למוצרים כלכליים שעולים כסף, נכשלת במילוי התפקיד המרכזי של כל תיאוריה מדעית - תיאור מלא של התמונה הכלכלית.

בעולם ההפוך על ראשה של הכלכלה הקלאסית, כולל חישוב התוצר מוצרים שיוצרו ושירותים שסופקו, אך לא הרס סביבתי. בלא משוואה כלכלית המשקללת בתוכה גם שיקולים אקולוגיים ואת הצורך בכלכלה בת קיימא, כריתת יערות תמשיך להיתפס כתורמת לצמיחה. ההחלטה שלא לגלם "הון טבעי" במאזנים הכספיים של מדינות היא בבחינת סילוף של המציאות הכלכלית. הסתכלות צרה הרואה לנגד עיניה רק את הדו"חות הכספיים הבאים, ולא את הדור הבא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"