עד כמה בטוחות המניות הבטחוניות?

מעצר החשודים בתכנון פיגועי המטוסים בלונדון לא גרם לפאניקה במניות הבטחוניות. נראה שהמשקיעים הפנימו היטב את לקחי 11 בספטמבר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מאת קונרד דה אנל

לפני כשלושה שבועות עצר הסקוטלנד יארד כמה חשודים בתוכנית לפיצוץ עשרה מטוסי נוסעים בין לונדון לארה"ב. כמו בפיגועי 11 בספטמבר, המעצר והרעש סביבו עוררו שאלות לגבי ביטחון הנוסעים במטוסים.

מניות החברות הביטחוניות רחוקות משיאן. רבות מהן נסחרות במחירי שפל שנתיים לאחר שפירסמו תוצאות מאכזבות ב-2005 ובתחילת 2006. על אף שהעולם ממשיך להיות מקום מסוכן וביטחון הוא מצרך מבוקש, המניות הביטחוניות רחוקות מלספק את רצון המשקיעים.

בפני חברות ביטחוניות עומדים אתגרים לא פשוטים. הטכנולוגיה מתפתחת מהר יותר מיכולתו של הקונגרס האמריקאי להחליט איזו מערכת תעבוד טוב יותר ולרכוש אותה. "בתיאוריה יש דרישות מוגדרות ממערכת ביטחונית", אומר מארק מורי, מומחה לשוק הביטחוני. "האנשים שנמצאים במוקדי קבלת החלטות מופצצים מכל עבר במצגות על הטכנולוגיות האלה ואינם מסוגלים לקבל החלטה. אף לא אחת מהטכנולוגיות האלה נחשבת זולה ואף לא אחת מהן מספקת פתרון מושלם".

עד שהקונגרס יקבל החלטה ויוציא הזמנה, המשקיעים מעדיפים להמתין. "המשקיעים ממתינים לראות מי הולך לקבל כסף מהממשלה לפני שהם ירכשו את המניה".

ובכל זאת, מורי מוכן לספק המלצה על מניית Cogent (קוד מסחר COGT), ספקית של מערכות אוטומטיות לזיהוי טביעות אצבעות, ששווי השוק שלה הוא 1.3 מיליארד דולר.

לדברי מורי, חלק מהמשקיעים חוששים כי הטכנולוגיה של קוגנט נחותה לעומת טכנולוגיות מתקדמות לזיהוי אנשים. אך לקוגנט יש גם שימושים אזרחיים ומסחריים לטכנולוגיה, שמקטינים את חשיפתה לשוק הביטחוני.

ברברה וולשלי, מנהלת קרן השקעות, צופה כי בשנים הקרובות ממשלות ברחבי העולם ימשיכו להשקיע בטכנולוגיה כדי לשפר את המודיעין, התקשורת והביטחון. חברה שעשויה להרוויח מכך, צופה וולשלי, היא ספקטרה-לינק (SLNK) המפתחת מערכות תקשורת אלחוטיות. המערכות של ספקטרה-לינק הוכנסו לשימוש בניו יורק ובוושינגטון מיד לאחר פיגועי 11 בספטמבר. מרוויחה אפשרית אחרת, לדעתה, היא חברת סייבר (CBR) המתקינה מערכות מחשב לפיקוח. מערכות של סייבר עשויות להיות מותקנות בנמלי הים והאוויר בארה"ב.

מנהל ההשקעות רוברט סטימפסון מעדיף את מניית אמריקן סיינס (ASEI), יצרנית של ציוד להדמיית רנטגן, שגם מורי ממליץ עליה. מכפיל הרווח של החברה הוא 13.5, זול יחסית עבור חברה שצומחת ב-20% בכל שנה.

בכל מקרה, המשקיעים למדו כנראה להפנים את דפוס המסחר במניות טכנולוגיות ולא ממהרים להיכנס לרכישות. הם למדו שקנייה תחת פאניקה ומחיר מזנק עלולה להתבטא בחמש שנים של ביצועים שליליים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"