נמשכת ההאטה בשוק הדיור בארה"ב: מכירות בתים קיימים נפלו ביולי ב-4.1% לשפל של שנתיים - נפילה חדה מהתחזיות

מספר הבתים הקיימים העומדים למכירה בשוק נסק לרמה הגבוהה ביותר זה 13 שנה

TheMarker digital
TheMarker digital

מכירות בתים קיימים בארה"ב נפלו בחודש יולי ב-4.1%, לקצב שנתי של 6.33 מיליון יחידות - הנמוך ביותר מאז ינואר 2004. כך מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן של ארה"ב (NAR). הירידה במכירות הבתים היתה חדה מתחזיות הכלכלנים, אשר צפו ירידה מתונה יותר במכירות לקצב שנתי של 6.56 מיליון יחידות.

מכירות הבתים הקיימים מהוות כ-85% מכלל מכירות הבתים בארה"ב. משרד המסחר האמריקאי יפרסם מחר את נתוני מכירות הבתים החדשים בארה"ב לחודש יולי, אשר ירדו לפי התחזיות לקצב שנתי של 1.1 מיליון יחידות, לעומת קצב של 1.131 מיליון יחידות ביוני.

הביטחון בענף הבנייה בארה"ב נפל באוגוסט - ירידה חודשית שביעית ברציפות - לשפל של יותר מ-15 שנה. מדד שוק הדיור של איגוד קבלני הבתים הלאומי (NAHB) ובנק ההשקעות וולס פרגו, אשר פורסם בשבוע שעבר, צנח באוגוסט ב-7 נקודות לרמה של 32 נקודות - נפילה של 50% לעומת רמתו בחודש המקביל בשנה הקודמת.

המדד עלה לרמה של 72 בחודש יוני 2005, ומאז ירד 12 חודשים ברציפות. קריאה של המדד ברמה שמתחת ל-50 נקודות מצביעה על כך שמרבית הקבלנים בתחום הדיור מעריכים כי מצב עסקיהם שלילי.

הגיאות שנרשמה בשוק הדיור האמריקאי בחמש השנים החולפות היתה הגדולה ביותר שידעה ארה"ב מעולם, אך ייתכן כי הגורמים בבסיסה היו פסיכולוגיים - כך העריך בחודש יוני הכלכלן רוברט ג'יי. שילר מאוניברסיטת ייל. עוד אמר שילר כי התקופה היחידה מאז 1890 שניתן להשוותה לגיאות של השנים האחרונות בשוק הנדל"ן לדיור, נרשמה מיד לאחר מלחמת העולם השנייה.

מחקר שפירסמה לפני חודשיים אוניברסיטת הרווארד קבע כי הגאות שנרשמה בשוק הדיור בארה"ב בשנים האחרונות, אינה צפויה להסתיים בקריסה. "על אף שהמחירים בשוק הדיור מופרזים, קשה לזהות זרז כלשהו אשר יביא למשבר בשוק", כתב ניקולס רטסינס, מנהל המרכז המשותף למחקר דיור באוניברסיטת הרווארד. "נראה כי המחירים הגבוהים מאוזנים משום שהם מגלמים גורמים ארוכי טווח, התומכים במחירי הבתים, ולכן ייתכן שפשוט צפויות לנו מספר שנים דלות פעילות בשוק", אמר רטסינס. "הבתים ישובו להיות מקום שבו אתה גר במקום מכונות לייצור כסף".

עם זאת, המחקר של הרווארד ציין, כי מגמות ארוכות טווח תומכות בשוק הדיור האמריקאי. המגמה הבולטת ביותר היא תהליך ההתפצלות של משקי הבית - זוגות שמתגרשים או ילדים שעוזבים את הבית. מגמה נוספות אשר תומכת במחירים בשוק הדיור היא ההגירה לארה"ב, כך נאמר במחקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?