נמשכת ההאטה בשוק הדיור בארה"ב: מכירות בתים קיימים נפלו ביולי ב-4.1% לשפל של שנתיים - נפילה חדה מהתחזיות

מספר הבתים הקיימים העומדים למכירה בשוק נסק לרמה הגבוהה ביותר זה 13 שנה

TheMarker digital
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker digital

מכירות בתים קיימים בארה"ב נפלו בחודש יולי ב-4.1%, לקצב שנתי של 6.33 מיליון יחידות - הנמוך ביותר מאז ינואר 2004. כך מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן של ארה"ב (NAR). הירידה במכירות הבתים היתה חדה מתחזיות הכלכלנים, אשר צפו ירידה מתונה יותר במכירות לקצב שנתי של 6.56 מיליון יחידות.

מכירות הבתים הקיימים מהוות כ-85% מכלל מכירות הבתים בארה"ב. משרד המסחר האמריקאי יפרסם מחר את נתוני מכירות הבתים החדשים בארה"ב לחודש יולי, אשר ירדו לפי התחזיות לקצב שנתי של 1.1 מיליון יחידות, לעומת קצב של 1.131 מיליון יחידות ביוני.

הביטחון בענף הבנייה בארה"ב נפל באוגוסט - ירידה חודשית שביעית ברציפות - לשפל של יותר מ-15 שנה. מדד שוק הדיור של איגוד קבלני הבתים הלאומי (NAHB) ובנק ההשקעות וולס פרגו, אשר פורסם בשבוע שעבר, צנח באוגוסט ב-7 נקודות לרמה של 32 נקודות - נפילה של 50% לעומת רמתו בחודש המקביל בשנה הקודמת.

המדד עלה לרמה של 72 בחודש יוני 2005, ומאז ירד 12 חודשים ברציפות. קריאה של המדד ברמה שמתחת ל-50 נקודות מצביעה על כך שמרבית הקבלנים בתחום הדיור מעריכים כי מצב עסקיהם שלילי.

הגיאות שנרשמה בשוק הדיור האמריקאי בחמש השנים החולפות היתה הגדולה ביותר שידעה ארה"ב מעולם, אך ייתכן כי הגורמים בבסיסה היו פסיכולוגיים - כך העריך בחודש יוני הכלכלן רוברט ג'יי. שילר מאוניברסיטת ייל. עוד אמר שילר כי התקופה היחידה מאז 1890 שניתן להשוותה לגיאות של השנים האחרונות בשוק הנדל"ן לדיור, נרשמה מיד לאחר מלחמת העולם השנייה.

מחקר שפירסמה לפני חודשיים אוניברסיטת הרווארד קבע כי הגאות שנרשמה בשוק הדיור בארה"ב בשנים האחרונות, אינה צפויה להסתיים בקריסה. "על אף שהמחירים בשוק הדיור מופרזים, קשה לזהות זרז כלשהו אשר יביא למשבר בשוק", כתב ניקולס רטסינס, מנהל המרכז המשותף למחקר דיור באוניברסיטת הרווארד. "נראה כי המחירים הגבוהים מאוזנים משום שהם מגלמים גורמים ארוכי טווח, התומכים במחירי הבתים, ולכן ייתכן שפשוט צפויות לנו מספר שנים דלות פעילות בשוק", אמר רטסינס. "הבתים ישובו להיות מקום שבו אתה גר במקום מכונות לייצור כסף".

עם זאת, המחקר של הרווארד ציין, כי מגמות ארוכות טווח תומכות בשוק הדיור האמריקאי. המגמה הבולטת ביותר היא תהליך ההתפצלות של משקי הבית - זוגות שמתגרשים או ילדים שעוזבים את הבית. מגמה נוספות אשר תומכת במחירים בשוק הדיור היא ההגירה לארה"ב, כך נאמר במחקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש