בכיר בבנק הפדרלי האמריקאי: גדלה הסכנה להתגברות האינפלציה בארה"ב

זאת למרות סימנים שנראו לאחרונה להאטה בצמיחת הכלכלה האמריקאית, לדברי נשיא הבנק הפדרלי של אטלנטה, ג'ק גוין

TheMarker digital
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker digital

הסכנה להתגברות האינפלציה בארה"ב גברה, למרות סימנים שנראו לאחרונה להאטה בצמיחת הכלכלה האמריקאית. כך אמר היום נשיא הבנק הפדרלי של אטלנטה, ג'ק גוין. "נתוני האינפלציה שפורסמו לאחרונה מטרידים, ועליית מחירי הנפט תורמת לחלק ניכר מעליות המחירים הללו", אמר גוין. "מדד הליבה של האינפלציה, אשר אינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה התנודתיים, עלה לקצה העליון של הטווח המקובל עלי לאורך זמן, ואף מעליו", אמר גוין.

בכיר אחר בבנק הפדרלי אמר אתמול כי אם ציפיות האינפלציה ימשיכו לעלות, ההאטה בצמיחה לא תספיק כדי למתן את האינפלציה האמיתית. לפיכך, אמר, על המדיניות של הבנק הפדרלי להיות מוטה לעבר העלאות ריבית, כדי למנוע את התנפחות הציפיות.

"אם נגלה כי האינפלציה עלתה על הציפיות שלנו, על טווח היעד שלנו, אני לא מאמין כי נוכל להסתמך על כך שההאטה הכלכלית תמתן את האינפלציה בכוחות עצמה", אמר וויליאם פול, נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל".

דבריו של פול עולים בקנה אחד עם דבריו של ברננקי שלשום. בנאום שנשא שלשום בפורום בנקאים בינלאומי, נמנע נגיד הבנק הפדרלי, בן ברננקי, מלחזור על האמירה לפיה הבנק הפדרלי שוקל הפוגה בהעלאות הריבית.

ברננקי אמר, כי "על אף ההאטה הצפויה בצמיחה הכלכלית, על השווקים הפיננסיים לא להעמיד בספק את נכונות הפדרל ריזרב להילחם באינפלציה". עוד אמר ברננקי, כי העלייה שנרשמה לאחרונה באינפלציית הליבה (העלייה במדד המחירים לצרכן ללא מזון ואנרגיה) היתה "לא מבורכת", וכי הבנק הפדרלי יבטיח כי דפוס העלייה החודשית במדד הליבה "לא יישנה".

קודמו של ברננקי בתפקיד יו"ר הבנק הפדרלי, אלן גרינספאן, אמר היום כי הכלכלה העולמית וכלכלת ארה"ב הצליחו עד כה לספוג את מחירי הנפט הגבוהים הודות לגמישות שגילו בזכות תהליכי דה-רגולציה וגלובליזציה, אולם נתונים שפורסמו לאחרונה מצביעים על כך שייתכן כי החלו לחוש בהשפעתם.

בדברים שנשא בפני ועדת יחסי החוץ של הסנאט האמריקאי - הופעתו הראשונה בגבעת הקפיטול מאז פרש מתפקידו - ייחס גרינספאן את העלייה במחירי הנפט למחסור בכושר זיקוק כמו גם להיעדר השקעות חוזרות מצד חברות נפט ממשלתיות בעולם. "קשה לזהות שחיקה משמעותית בפעילות הכלכלית בעולם כתוצאה מעליית מחירי הנפט", אמר. "אולם נתונים שפורסמו לאחרונה מצביעים על כך שעליית המחירים מתחילה להשפיע".

גרינספאן ציין עוד בנאומו היום כי המגזר העסקי האמריקאי "הצליח עד כה ברובו לשפר את הפריון באופן שיפצה על עליית מחירי האנרגיה", אולם הוסיף כי הצרכנים "מתקשים לספוג את עליית מחירי הדלק".

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"