וול סטריט: יום שני של ירידות; ECI איבדה כ-5% לאחר פרסום תשקיף מדף להנפקת 5 מיליון מניות; נייס נפלה בכ-7%

אלטק טיפסה ב-7.6% על רקע דו"חות חזקים; טבע סגרה בעלייה של 0.4% לאחר ירידות בפתיחה; אודיוקודס ירדה ב-5.6%; נאסד"ק איבד 0.3%

עומרי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עומרי כהן

בן ברננקי, יו"ר הבנק הפדרלי המרכזי, הנחית אתמול מכה חזקה על שוק המניות האמריקאי. בפני באי כנס בינלאומי של בנקאים, דיבר ברננקי על הקונצנזוס הקיים בין חברי ועדת השוק הפתוח, לשמור על אינפלציה נמוכה, והוסיף כי על אף ההאטה הצפויה בצמיחה הכלכלית, אסור לשווקים הפיננסיים להעמיד בספק את נכונות הבנק הפדרלי להילחם באינפלציה. ברננקי גם הדגיש, כי מדד הליבה (מדד המחירים לצרכן ללא סעיפי המזון והאנרגיה) עלה בחודשים האחרונים לרמה שעשויה, אם תימשך, לערער את יציבות המחירים במשק. ברננקי ושאר חברי הוועדה מתכוונים להילחם בנחישות בעליות המחירים הללו. על עליית מחירי האנרגיה הוא אמר, כי היא גורמת לחלק מהלקוחות להקטין את היקף הצריכה הפרטית.

שילוב של אינפלציה מאיימת, האטה כלכלית ומחירי אנרגיה גבוהים, הוא כנראה אחד הגרועים עבור שוק המניות. מצד אחד, מעלה הבנק המרכזי את הריבית כדי לשמור על יציבות המחירים, ומקטין בכך את האטרקטיוויות בהשקעה במניות, לעומת השקעות סולידיות יותר כדוגמת אג"ח ופיקדונות. מצד שני, מאיימת ההאטה הכלכלית על המשך הצמיחה ברווחי החברות, במיוחד לנוכח מחירי האנרגיה הגבוהים, אשר גורמים לירידה בהוצאות הצרכנים על מוצרים אחרים.

בתגובה לדברים, צנחו אתמול מדדי המניות המובילים בוול סטריט בשיעורים שבין 1.8% ל-2.2% וגם היום נמשכה המגמה השלילית בשווקים, אולם זו הלכה והתמתנה לקראת הסגירה. בסופו של יום, ירד מדד נאסד"ק ב-0.3% ל-2,162 נקודות ומדד דאו ג'ונס איבד 0.4% ל-11,002 נקודות. הסבירות להעלאה נוספת של הריבית ב-29 ביוני לרמה של 5.25%, אשר משתקפת מהמסחר בחוזים על הריבית הפדרלית, טיפסה במהלך המסחר לרמה גבוהה של 80%, לאחר שצנחה אל מתחת ל-50% בסוף השבוע שעבר. המשקיעים מדברים גם על ריבית של 5.5% בהמשך הקיץ, אולם בשוק הסולידי התהפכה המגמה ובסיומה נרשמו שם עליות מחירים. התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים ירדה ב-0.02% ל-5.006%.

נייס
מנגד, לא קשה כנראה לנחש את הסיבה לירידה של 5.1% במניית אי.סי.איי ל-9.1 דולרים. יצרנית ציוד התקשורת הגישה לרשות ניירות ערך בארה"ב (SEC) תשקיף מדף למכירת עד 5 מיליון מניות, לאחר שכבר הגישה לפני כשנה וחצי תשקיף מדף אחר, למכירת עד 30 מיליון מניות. אי.סי.איי סירבה להסביר אתמול לגורמי התקשורת את הצורך בתשקיף נוסף, אשר מאפשר לה לגייס סכום נמוך של 50 מיליון דולר, במחירי המניה הנוכחיים. סכום זה, נחשב אמנם מכובד עבור חברות קטנות בוול סטריט, אולם חברה גדולה כמו אי.סי.איי, אשר שווה יותר ממיליארד דולר, מבצעת בדרך כלל גיוסים גדולים בהרבה, כשברצונה לממן את הרחבת פעילותה.

באחרונה דווח בתקשורת, כי בעלי מניות ותיקים של אי.סי.איי ובהם משפחת דברת, האחים עופר, כור וכלל תעשיות, החליטו לדחות הצעת מכר מתוכננת, בעקבות החולשה בשוקי העולם והירידות האחרונות במניה. אם הבינו היטב בשוק את רצון המשקיעים לממש רווחים, הרי שאת התשקיף הנוסף מתקשים המשקיעים לעכל.

מניית יצרנית המעגלים המודפסים, אלטק, בלטה בזינוק של 7.6% ל-4.5 דולרים, תוך שהיא מרכזת מחזור גבוה של כמעט 2 מיליון מניות. אלטק פירסמה היום דו"חות מצוינים לרבעון הראשון של 2006, אשר כללו גידול של 26% בהכנסות ל-9.3 מיליון דולר וצמיחה של 241% ברווח הנקי ל-613 אלף דולר.

אמדוקס תספק מערכת תמיכה במכירות למדריכים מסווגים לטלפוניקה ספרד. היקף העסקה הוערך בכמה מיליוני דולרים. המערכת מיועדת לביצוע מהלכי מכירות בעלויות נמוכות והשקה מהירה של מדריכים מסווגים. למרות ההודעה, נגררה אמדוקס אחרי המגמה השלילית וירדה ב-1.3% ל-36.3 דולר, לאחר זינוק של כ-34% מתחילת השנה.

אמ סיסטמס השלימה אמש נפילה תלת-יומית של 16.5%, מאז הודעת החברה על ביצוע בדיקה פנימית בנוגע לחלוקת האופציות שלה. היום ירדה המניה בעוד 1% ל-27.7 דולר.

טבע התאוששה מירידה של עד 2.4% במהלך המסחר וסגרה בעלייה של 0.4 % ל-37.05 דולר. זאת, לאחר פרסום תוכנית העבודה של בית המשפט לערעורים בוושינגטון, ולפיה לא יישמע לפני חודש אוגוסט הערעור שהגיש מינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) על קביעת בית המשפט המחוזי, בנוגע לזכות של טבע לקבל בלעדיות של 180 יום בשיווק גירסה גנרית לתרופה Zocor של מרק. משמעות ההחלטה עבור טבע, היא שה-FDA יבחר כנראה בין הענקת הבלעדיות לטבע, לבין דחיית מתן כל האישורים הסופיים לשיווק גרסאות גנריות לתרופה, עד לאחר שמיעת הערעור.

הפטנט על התרופה, אשר מיועדת להפחתת רמת הכולסטרול בדם, יפקע ב-23 ביוני ואם יעוכב האישור הסופי לתרופה על-ידי ה-FDA לאחר מכן, תוכל טבע לפנות לבית משפט בבקשה לחייבו בהענקת האישור. מכירות התרופה בחוזקים 5, 10, 20 ו-40 מיליגרם, בהם זכאית טבע לכאורה לבלעדיות של 6 חודשים, הסתכמו בשנה האחרונה ב-3.9 מיליארד דולר.

פורום וול סטריט מונחה ע"י יוסי כהן. המנחה הוא פעיל בשוק ההון, מחזיק או עשוי להחזיק במניות וניירות ערך, לרבות אלה המוזכרים בפורום או בכתבה. אין לראות בפורום זה ובנאמר בו ע"י מי מהצדדים משום המלצה לרכישה, מכירה או ביצוע פעולה בנייר ערך כלשהו

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים