ליז מוהן העומדת בראש אימפריית ברטלסמן קיבלה תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת תל אביב

ליז מוהן לא מכהנת בתפקיד רשמי בתאגיד ברטלסמן; ובכל זאת, כאשתו של בעל השליטה, היא האדם החזק ביותר באימפריית המדיה ששולטת בחברת התקליטים הגדולה בעולם, במוציאה לאור של "צופן דה וינצ'י" ובנכסי מדיה אחרים

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

בעיצומו של קרב שעשוי להסתיים בפירוקה של חברת ברטלסמן הגרמנית או במכירתה לציבור, ביקרה השבוע בישראל ליז מוהן. יחד עם בעלה ריינהארד, בן 86, מוהן היא ראש המשפחה העשירה ביותר בגרמניה, ושותפה לשליטה בחברת המדיה הגדולה. מוהן קיבלה כאן תואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת תל אביב.

את התואר ד"ר לשם כבוד קיבלה מוהן, בין היתר, על "מעמדה החלוצי כאשת עסקים החולשת על חברת התקשורת הגדולה בעולם; פועלה הפילנתרופי; מחויבותה החברתית ותרומתה הנכבדה לקידום ההשכלה הגבוהה בישראל ולחקר השואה באוניברסיטה".

התואר המכובד ניתן למוהן בתקופה לא נעימה שבה ניטש הוויכוח על עתידה של ברטלסמן. משפחת מוהן אינה בעלת השליטה המלאה בחברה ובסוף השבוע שעבר דיווח "פייננשל טיימס" שברטלסמן מתכננת להציע ל-4.5-3 GBL מיליארד יורו בעבור מניותיה בחברה. הצעת הרכש נועדה למנוע מ-GBL לאלץ את החברה לבצע את ההנפקה הראשונה, בשל התנגדותה הנחרצת של משפחת מוהן.

BVG - חברת האחזקות שבאמצעותה שולטת משפחת מוהן ב-75% ממניות ברטלסמן - היא בעלת זכות ראשונים לסרב להצעת ההנפקה של GBL. מקורבים למשפחת מוהן האמינו שבעלי השליטה יעדיפו לקחת הלוואות בנקאיות מאשר להנפיק, ואפילו למכור נתחים מהחברה במחיר של פגיעה ביכולתה להתפתח. משקיפים אמרו כי המשפחה לא תתקשה לגייס את הכסף לחסימת המהלך, ואולם השאלה היא כיצד תוכל ברטלסמן להתפתח בעתיד לנוכח גישה מקובעת זו.

ברטלסמן השתמשה עד כה ביכולת המימון שלה כדי לצמוח באמצעות רכישות. ב-2005 ביצעה רכישות ב-3.3 מיליארד דולר, ואותתה על כוונות להתפשט לאסיה. הנפקה יכולה לממן צמיחה נוספת. אם תבחר להשתמש במימון כדי לקנות את חלקה של GBL, יהיה לברטלסמן פחות כסף להשקיע ברכישות.

מעמדת המרכזנית לכס השליטה

את הסירוב להפוך את החברה לציבורית מייחסים רבים להשפעתה הגוברת של מוהן, בת 65. מוהן החלה את דרכה כמרכזנית בברטלסמן בהיותה בשנות העשרה שלה; כיום - למרות שאין לה תפקיד רשמי בתאגיד עצמו - היא יו"ר הנאמנות השולטת בחברה, סגנית יו"ר קרן ברטלסמן ובעלת מושב בדירקטוריון. "ניו יורק טיימס" דיווח שמוהן ומנכ"ל ברטלסמן, גונתר תילן, אינם מאמינים שהנפקה תשרת את ענייני החברה. מוהן נחושה להוריש את החברה לילדיה, אמר ל"טיימס" עיתונאי גרמני. למוהן ולבעלה ריינהארד יש שלושה ילדים, שניים מהם בעלי תפקידים בכירים בחברה - הבן כריסטוף מנהל את חברת האינטרנט לייקוס אירופה, שנמצאת בבעלות חלקית של ברטלסמן, והבת בירגיט עובדת בקרן ברטלסמן.

מוהן סירבה להתראיין בנוגע לסוגיות עסקיות כלשהן בעת ביקורה בישראל. בשנים האחרונות נהפכה אשתו של בעלי החברה לאחד הכוחות המובילים את ברטלסמן. מוהן - אשר לפי האגדה משכה את תשומת לבו של ריינהארד מוהן כאשר היתה מזכירה בברטלסמן ושיחקה ב"כסאות מוסיקליים" במסיבה שנערכה במשרד - היתה זו שפיטרה את המנכ"ל תומאס מידלהוף ב-2002, והיא מכונה בגרמניה "פאואר-פראו" - אישה של עוצמה. כבר ב-2002 נלחמה מוהן נגד הוצאת ברטלסמן לבעלות הציבור.

בעלייתה לראש פירמידת הכוח של ברטלסמן, קשרה מוהן קשרים עזים עם כל מנכ"לי החברה - ולעתים התחלף רגש הקירבה בניכור. כיום היא נמצאת בקשר יומיומי עם המנכ"ל גונתר תילן, שדחה את פרישתו כדי להחליף את מידלהוף המודח, ואמור לפרוש תוך כמה שנים. עם זאת, מקורות שעבדו בחברה אומרים כי היחסים בין תילן למוהן נהפכו מתוחים באחרונה, שכן תילן מאמין שהנפקה עשויה להיטיב עם ברטלסמן.

בני משפחת מוהן משתמשים במטוסי הסילון של החברה, שמכונים D-Book ו-D-Bert לצרכיהם. מחלקת השירותים של ברטלסמן דואגת לחמם את בריכות השחייה בבתי המשפחה. עד כה לא הוטחו בבני מוהן האשמות על ניצול מעמדם לרעה, ואולם אם החברה תיהפך בורסאית, ייתכן שחלק ממנעמי החיים הללו ידרשו אישור מבעלי המניות - וכמוהם גם מעמדה הלא רשמי של ליז מוהן.

הגווארדיה הוותיקה ניצחה

מול עמדתה הקשוחה של מוהן בעניין ההנפקה עמד בעל השליטה ב-GBL אלבר פרר, בן 80, מיליארדר הנחשב לאדם העשיר ביותר בבלגיה ותומך בהנפקה. ביום שני הכריזה ברטלסמן כי היא מוכנה לקנות את אחזקותיה של GBL. תילן, מנכ"ל ברטסלמן, כתב במכתב ששלח ל-88,500 עובדי החברה כי החברה מוכנה לרכוש את חלקה של GBL במחיר הגיוני. תילן רמז כי ברטלסמן לא מתכוונת לממן את הרכישה באמצעות הלוואות, כלומר תיאלץ למכור נכסים. ביום חמישי התברר המחיר האמיתי: ברטלסמן הציעה 4.5 מיליארד יורו (5.74 מיליארד דולר) וקנתה בכך עוד כמה שנים טובות של פרטיות ושמרנות ללא התערבות בעלי מניות טורדניים.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?