"אם אלכסנדר ידע על שינוי תאריכי האופציות - ייתכן שייענש במאסר"

הפרה של החוקים הקשורים בניירות ערך גוררת חקירות ארוכות שיכולות להסתיים בפסקי דין המצביעים על אחריות אישית, עם קנסות או אף עונשים כבדים יותר

שירלי יום-טוב
שירלי יום-טוב

המייסד, המנכ"ל והיו"ר קובי אלכסנדר, סמנכ"ל הכספים דיויד קריינברג ומזכיר החברה דייויד סורין, שהתפטרו על רקע שערוריית האופציות, עשויים לבלות חלק ניכר מזמנם בשנים הבאות על ספסלי בתי המשפט בארה"ב. ייתכן שיצטרפו אליהם בכירים נוספים בקבוצת קומברס. הפרה של החוקים הקשורים בניירות ערך גוררת חקירות ארוכות שיכולות להסתיים בפסקי דין המצביעים על אחריות אישית, עם קנסות או אף עונשים כבדים יותר.

"ראשית, קומברס עומדת בפני תביעה ייצוגית, שמשמעותה היא שבעלי מניות תובעים את החברה ונושאי משרה בה בגין מעשים לא ראויים, לכאורה, שגרמו לעלייה מלאכותית בשער המניה. הטענה הבסיסית בתביעה ייצוגית שהיא שבעלי מניות רכשו את המניה במחיר גבוה מדי, שלא שיקף את המצב העסקי של החברה, ולכן נגרם להם נזק".

מה ההליך המשפטי של תביעה ייצוגית?

"זו תביעה שדורשת אישור של בית המשפט, שאמור למנות תובע מוביל. בדרך כלל זהו בעל מניות גדול שבית המשפט משוכנע שהוא יכול להציג את הטיעונים עבור כל בעלי המניות התובעים".

מהו ההליך הפרטי השני בפיו עומדת קומברס?

"תביעה נגזרת, שמשמעותה תביעה של בעלי מניות בשם קומברס נגד נושאי משרה בחברה. ההיגיון העומד בבסיסה של תביעה נגזרת הוא שקומברס היתה צריכה לתבוע את בעלי המשרה, אך דירקטוריון החברה לא עושה זאת מכיוון שפעמים רבות הנתבעים הם חלק ממנו, או שהם מקורבים לחברי הדירקטוריון האחרים. אם השופט פוסק לטובת התובעים, נושאי המשרה יחזירו כסף לחברה ולא לתובעים. הרווח של התובעים מכך הוא שערך החברה אמור לעלות, ועמו ערך המניה. זה תהליך שיכול להימשך שנים, מכיוון שבית המשפט מחכה לקבל הוכחה שיש סיבה לתביעה נגזרת. במקרה הזה, הוא בוודאי יחכה למסקנות הוועדה שקומברס הקימה לבדיקת נושא הקצאת האופציות. תביעה כזו מפעילה לחץ על הוועדה הבודקת, כי היא משדרת שיש מי שבודק את העניין מקרוב".

מהם התהליכים הממשלתיים?

"הראשון הוא חקירה של הרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC), וקומברס בעצם הודיעה בצורה אלגנטית כי היא נמצאת תחת חקירה כזאת. מהודעת החברה נראה כי לעת עתה מדובר בחקירה לא פורמלית, בה החברה משתפת פעולה עם החוקרים בנושאים הנבדקים. החקירה הופכת לפורמלית לאחר אישור הנהלת ה-SEC, ואז יש באפשרות החוקרים לבקש מהחברה מסמכים או מתן עדויות. חקירת SEC מסתיימת לרוב בפשרה עם החברה, כמו במקרה לומניס באחרונה. בכל מקרה, התוצאה חמורה פחות מאשר עונשים הכרוכים בעבירות פליליות. זה יכול להסתכם בקנסות או בצווי מניעה בקשר לתפקידים בחברות ציבוריות (כפי שנפסק עבור שגיא גנגר, לשעבר סמנכ"ל התפעול של לומניס - ש"י).

"ההליך השני שקומברס עומדת בפניו הוא חקירה פלילית לכל דבר. קומברס הודיעה כי התבקשה למסור מסמכים או עדות אצל התובע המחוזי בניו יורק. אם בית המשפט יקבע שהפרו את החוק בכוונה, כלומר ידעו על שינוי התאריכים של האופציות, אז תהיה הרשעה שיכולה להסתיים בקנסות, שירות לקהילה - או במקרה הגרוע ביותר מאסר".

מה ההבדל בין ארה"ב לישראל במקרה של הפרת חוק ניירות ערך?

"בארה"ב רק התובעים מטעם המדינה יכולים להמליץ על הליך פלילי. ה-SEC מעורב בתביעות אזרחיות בלבד".

חגית בלייברג, שותפה במשרד מוסיפה כי "בישראל הרשות לניירות ערך תבצע חקירה פלילית בעצמה. אם היא מחליטה שיש בסיס לחשדות, היא ממליצה לפרקליטות המדינה להגיש כתב אישום".

קובי אלכסנדר ודיוויד קריינברג חתומים אישית על נכונות דו"חות החברה, לפי תקנות סרביינס אוקסלי (SOX) בארה"ב. מה ההשלכות של זה?

"בעקבות החתימה על הסעיפים שנובעים מתקנות SOX, יש לשניים יותר אחריות אישית מאשר בעבר, וזה אומר שהם צפויים לעונש כבד יותר אם יימצאו אשמים. אם הם חתמו על הדו"חות למרות שהם ידעו שהם לא נכונים, זו עבירה פלילית".

קומברס עתידה להימחק ממסחר בנאסד"ק. באיזה רשימה היא תיסחר לאחר המחיקה?

"התחנה הבאה לאחר הנאסד"ק היא רשימת הבולטין בורד, ואולם לשם מגיעות מניות של חברות שעומדות בתנאי ה-SEC אך לא מצליחות לעמוד בתנאי הנאסד"ק, למשל בגלל מחיר מניה הנמוך מדולר. המקרה של קומברס שונה - היא לא עומדת בתנאי ה-SEC כי היא אינה מגישה דו"חות, ולכן היא עוברת ישר לרשימה נחותה יותר - הפינק שיטס (בה נהוגים כללי פיקוח רופפים - ש"י)".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?