חברת נפט נוספת בעקבות אקסון מוביל: רויאל דאץ'/של רשמה שיא כל הזמנים ברווח של חברה בריטית

החברה רשמה רווח נקי בסך 5.4 מיליארד דולר; עם זאת, בשורת הרווח לאחר שינויים בשווי עתודות הנפט נרשמה ירידה של 4%; תפוקת החברה ירדה בשל פגיעת ההוריקנים בארה"ב ובשל התקוממות אזרחית בניגריה

מיכל רמתי
מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכל רמתי
מיכל רמתי

רויאל דאץ'/של, חברת הנפט הנסחרת השלישית בגודלה בעולם, רשמה ירידה של 4% ברווח הנקי ברבעון הרביעי על רקע הפגיעה בתפוקת מתקניה במפרץ מכסיקו בתקופת ההוריקנים. הרווח הנקי של החברה ירד ל-4.4 מיליארד דולר, אך ללא חישוב השינויים בשווי עתודות הנפט, רשמה החברה עלייה של 3% ל-5.4 מיליארד דולר - רווח שיא לחברה בריטית אי-פעם.

העלייה על רקע האמרת מחירי הנפט, שהגיעו לשיא ב-30 באוגוסט עם פגיעת ההוריקן קתרינה בחופי ארה"ב. בשנת 2005 כולה היה הרווח הנקי ללא השינויים בשווי עתודות הנפט 22.94 מיליארד דולר - עוד שיא של כל הזמנים לחברה בריטית.

התפוקה של רויאל דאץ'/של נפגעה ברבעון הרביעי בשל סגירת מתקנים בדרום מזרח ארה"ב לאחר פגיעת ההוריקנים קתרינה וריטה. החברה נאלצה לסגור את פלטפורמת "מארס" השואבת יותר מ-4% מהנפט שמפיקה החברה. חלק מהמתקנים ניזוקו ודרשו תיקונים נרחבים והשקעה כספית משמעותית. הפלטפורמה טרם חזרה לפעילות מלאה.

גם ההתקוממויות הפוליטיות בניגריה פגעו בחברה, שנאלצה לסגור מספר מתקנים ולפנות את עובדיה על רקע התקפות חמושות עליהם. התקוממות תושבים בניגריה נגד חברות הנפט הזרות צברה לאחרונה תאוצה, ובמהלך השבועות החולפים נרשמו לא פחות משלוש התקפות על מתקנים של רויאל דאץ'/של, במדינה. במסגרת התקפות אלו נהרגו כמה עשרות בני אדם, נחטפו עובדים של החברה - בהם גם אזרחים של בריטניה וארה"ב, ופוצצו צינורות נפט.

מניית החברה עלתה ב-2005 ב-20%. ב-31 בינואר נסגר המסחר במניה במחיר הגבוה ביותר זה 4 שנים. של הודיעה כי תרכוש בחזרה מניות בסך 5 מיליארד דולר, פחות מתחזיות האנליסטים. של תשלום דיווידנד בסך 0.23 יורו למניה ברבעון הרביעי.

רויאל דאץ'/של, שבשנה שעברה השלימה את המיזוג בין החברה ההולנדית לחברה הבריטית, לאחר 100 שנים בהן פעלה כחברה בעלת מבנה כפול, היא השלישית מבין ענקיות הנפט המדווחות על תוצאותיהן ברבעון הרביעי.

אקסון מוביל, חברת הנפט הנסחרת הגדולה בעולם, דיווחה על זינוק של 27% ברווחי הרבעון ל-10.7 מיליארד דולר, ורשמה רווח שיא לחברה אמריקאית אי פעם בשנה כולה. שברון דיווחה בשבוע שעבר על עלייה של 20% ברווח הרבעוני לשיא של 4.14 מיליארד דולר. BP צפויה לדווח על תוצאותיה בשבוע הבא. טוטאל הצרפתית תדווח על תוצאותיה בעוד שבועיים. ביחד צפויות 5 החברות להגיע לרווח של 29 מיליארד דולר ברבעון הרביעי.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים