חברת נפט נוספת בעקבות אקסון מוביל: רויאל דאץ'/של רשמה שיא כל הזמנים ברווח של חברה בריטית

החברה רשמה רווח נקי בסך 5.4 מיליארד דולר; עם זאת, בשורת הרווח לאחר שינויים בשווי עתודות הנפט נרשמה ירידה של 4%; תפוקת החברה ירדה בשל פגיעת ההוריקנים בארה"ב ובשל התקוממות אזרחית בניגריה

מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי

רויאל דאץ'/של, חברת הנפט הנסחרת השלישית בגודלה בעולם, רשמה ירידה של 4% ברווח הנקי ברבעון הרביעי על רקע הפגיעה בתפוקת מתקניה במפרץ מכסיקו בתקופת ההוריקנים. הרווח הנקי של החברה ירד ל-4.4 מיליארד דולר, אך ללא חישוב השינויים בשווי עתודות הנפט, רשמה החברה עלייה של 3% ל-5.4 מיליארד דולר - רווח שיא לחברה בריטית אי-פעם.

העלייה על רקע האמרת מחירי הנפט, שהגיעו לשיא ב-30 באוגוסט עם פגיעת ההוריקן קתרינה בחופי ארה"ב. בשנת 2005 כולה היה הרווח הנקי ללא השינויים בשווי עתודות הנפט 22.94 מיליארד דולר - עוד שיא של כל הזמנים לחברה בריטית.

התפוקה של רויאל דאץ'/של נפגעה ברבעון הרביעי בשל סגירת מתקנים בדרום מזרח ארה"ב לאחר פגיעת ההוריקנים קתרינה וריטה. החברה נאלצה לסגור את פלטפורמת "מארס" השואבת יותר מ-4% מהנפט שמפיקה החברה. חלק מהמתקנים ניזוקו ודרשו תיקונים נרחבים והשקעה כספית משמעותית. הפלטפורמה טרם חזרה לפעילות מלאה.

גם ההתקוממויות הפוליטיות בניגריה פגעו בחברה, שנאלצה לסגור מספר מתקנים ולפנות את עובדיה על רקע התקפות חמושות עליהם. התקוממות תושבים בניגריה נגד חברות הנפט הזרות צברה לאחרונה תאוצה, ובמהלך השבועות החולפים נרשמו לא פחות משלוש התקפות על מתקנים של רויאל דאץ'/של, במדינה. במסגרת התקפות אלו נהרגו כמה עשרות בני אדם, נחטפו עובדים של החברה - בהם גם אזרחים של בריטניה וארה"ב, ופוצצו צינורות נפט.

מניית החברה עלתה ב-2005 ב-20%. ב-31 בינואר נסגר המסחר במניה במחיר הגבוה ביותר זה 4 שנים. של הודיעה כי תרכוש בחזרה מניות בסך 5 מיליארד דולר, פחות מתחזיות האנליסטים. של תשלום דיווידנד בסך 0.23 יורו למניה ברבעון הרביעי.

רויאל דאץ'/של, שבשנה שעברה השלימה את המיזוג בין החברה ההולנדית לחברה הבריטית, לאחר 100 שנים בהן פעלה כחברה בעלת מבנה כפול, היא השלישית מבין ענקיות הנפט המדווחות על תוצאותיהן ברבעון הרביעי.

אקסון מוביל, חברת הנפט הנסחרת הגדולה בעולם, דיווחה על זינוק של 27% ברווחי הרבעון ל-10.7 מיליארד דולר, ורשמה רווח שיא לחברה אמריקאית אי פעם בשנה כולה. שברון דיווחה בשבוע שעבר על עלייה של 20% ברווח הרבעוני לשיא של 4.14 מיליארד דולר. BP צפויה לדווח על תוצאותיה בשבוע הבא. טוטאל הצרפתית תדווח על תוצאותיה בעוד שבועיים. ביחד צפויות 5 החברות להגיע לרווח של 29 מיליארד דולר ברבעון הרביעי.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות