הצמיחה בכלכלת גרמניה הואטה ל-0.9% ב-2005 - נמוך מתחזיות הכלכלנים אך גבוה מתחזית הממשל

מדובר בירידה בצמיחה לעומת שיעור צמיחה של 1.6% שנרשם ב-2004; היצוא והשקעות ההון הובילו את הצמיחה, אך הצריכה הפרטית עדיין מדשדשת ולא צמחה כלל לעומת 2004

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

הצמיחה בכלכלת גרמניה הואטה ב-2005 ל-0.9%, לעומת קצב צמיחה של 1.6% שנרשם ב-2004, דיווחה לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית של גרמניה. אמנם הצמיחה היתה גבוהה מתחזיות הממשל לצמיחה של 0.8%, אך נמוכה מתחזיות הכלכלנים לצמיחה של 1% בתמ"ג.

"הגידול בתמ"ג הובל על ידי הגידול ביצוא, אך הביקוש המקומי למוצרים ושירותים לא התגבר על חולשתו", אמר נשיא לשכת הסטטיסטיקה יוהן האלן. "עדיין איננו רואים צמיחה כלכלית רחבה ויציבה", הוסיף. בהתאמה להבדלים במספר ימי העבודה, דיווחה לשכת הסטטיסטיקה כי הצמיחה הייתה 1.1% - זהה לצמיחה שנרשמה ב-2004.

האלן אמר כי ברבעון הרביעי הכלכלה ככל הנראה לא צמחה כלל לעומת הרבעון השלישי - נתון שהדהים את האנליסטים, שצפו צמיחה של 0.4%. עם זאת, הלשכה טרם קיבלה את מלוא הנתונים עבור חודש דצמבר, ונתון רשמי ראשוני של התמ"ג ברבעון הרביעי יתפרסם רק ב-14 בפברואר. הסיום החלש של השנה שם קץ לתקווה כי גרמניה - הכלכלה הגדולה באירופה - מתחילה את השנה במלוא כוחה.

לפני נתוני הלשכה, הכנסות העובדים הגרמנים ירדו לראשונה מאז איחוד גרמניה, ומשקי הבית המודאגים הגדילו את שיעור החיסכון ל-10.6% מהתמ"ג - שיעורו הגבוה ביותר מאז 1995. הצריכה הפרטית, המהווה כשני שליש מהכלכלה הגרמנית, לא השתנתה ב-2005 לעומת 2004. "הצמיחה הכלכלית הואטה בבירור בשל חוסר נכונות משקי הבית להוציא כספים. הצמיחה המקומית העיקרית שנרשמה ב-2005, היתה בהשקעות ההון, שצמחו ב-4% - הקצב המהיר ביותר מאז שנת 2000.

באחרונה, הכלכלנים מעלים את תחזיות הצמיחה שלהם עבור 2006 בגרמניה, על רקע מספר נתונים המרמזים כי הביקוש המקומי התחיל להתרומם בסוף 2005, ועל רקע נתונים חזקים של התעשייה הגרמנית. אנליסטים אומרים כי כל עוד היצוא הוא המניע העיקרי של כלכלת גרמניה - היא תהיה מאוד תלויה בצמיחה העולמית.

בתגובה לנתוני התמ"ג, ממשלת גרמניה - הצפויה להעלות את תחזית הצמיחה הרשמית שלה עבור 2006, העומדת כעת על 1.2% - התבטאה באופטימיות זהירה. "השאלה היא האם האופטימיות תתפשט ותביא לצמיחה בביקוש המקומי, ויש סימנים טובים המעידים על כך", אמר שר הכלכלה הגרמני, מיכאל גלוס.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"