ילדים רעבים עוזרים למכור תקליטים

שישה חודשים אחרי הודעת ה-G8 על מחיקת חובות המדינות העניות, עדיין לא נמחקה פרוטה ויש דיבורים על כך שחלק מהתחייבויות לא ימולאו; הזמרים שהופיעו במופע "לייב 8" דווקא זכו ליחסי ציבור מצויינים וחשיפה גלובלית

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

בחודש יולי נדמה היה כי משהו בסיסי השתנה ביחסו של העולם לרעבי אפריקה. מופע הצדקה הענק "לייב 8" למען רעבי היבשת השחורה, שעל במותיו התקבצו שורה ארוכה של מפורסמים - החל ממנהיג להקות הרוק U2, בונו, דרך יו"ר מיקרוסופט והאיש העשיר בעולם, ביל גייטס, וכלה בלהקה המיתולוגית פינק פלויד - הרטיט לבבות ברחבי העולם. כעבור מספר ימים התווספה לכך ההודעה הדרמטית שיצאה מפסגת ראשי המדינות המתועשות (G8) בדבר מחיקת חובותיהן של 18 המדינות העניות בעולם, מרביתן באפריקה, בסך עשרות מיליארדי דולרים.

אלא שכעת מתברר כי החגיגות היו מוקדמות מדי. שישה חודשים לאחר החלטת ה-G8 טרם נמחקה ולו פרוטה אחת מחובות המדינות העניות ולא פורסמה תוכנית כלשהי לגבי מחיקתן בעתיד. לאחרונה אף נשמעים קולות חרטה מצד חלק מהמדינות העשירות בדבר ההתחייבויות שניתנו. ממשלות ארה"ב, גרמניה ואיטליה כבר אמרו בגלוי, כי ההבטחות להגדיל את הסיוע למדינות העניות לא ימומשו במלואן.

יתר על כן, גם לא נרשמה התקדמות כלשהי בתחום הסחר - אחת הסוגיות הפוגעות בצורה הקשה ביותר ברעבים במדינות העניות. גרוע מכך, ארגוני סיוע רבים חוששים כעת כי מחיקת החובות תותנה בהיענות המדינות העניות לתביעה לאמץ מודל של כלכלת השוק - מהלך אשר עשוי לגרום נזק רב לכלכלותיהן השבריריות.

חלק ניכר מ-540 ארגוני הסיוע שיזמו את הקמפיין "הפכו את העוני להיסטוריה" (Make Poverty History) בתחילת שנת 2005, במטרה לצמצם את הפערים בין עשירי לעניי העולם, טוענים כי היקף הסיוע שהובטח בוועידת ה-G8 היה מועט מדי, ומאוחר מדי. לפי ארגון אוקספם, גם אם ימולאו כל התחייבויות המדינות העשירות (וספק רב אם כך אמנם יקרה), הרי שהן יצילו את חייהם של 12 אלף עניים מדי יום, בעוד ש-38 אלף עניים ימשיכו למות מרעב מדי יום.

ארגוני סיוע רבים, הפועלים זה עשרות שנים למען רעבי העולם, גורסים כי דברי השבח שמיהר להרעיף מארגן מופע ה"לייב 8", בוב גלדוף, על ראשי המדינות העשירות הסבו יותר נזק משסייעו, משום שעוררו בקרב הציבור את הרושם כאילו נרשמו הישגים של ממש.

כך או כך, אין ספק כי הסלברטיאים שהתגייסו בהמוניהם למופע ה"לייב 8" יצאו מורווחים מהחשיפה הגלובלית ויחסי הציבור החיוביים. 150 מיליון ילדים בני חמש ומטה במדינות העניות אשר עדיין סובלים מתת תזונה, לא היו כה בני מזל. והיה כבר מי שאמר, כי ילדים רעבים עוזרים למכור תקליטים.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"