ילדים רעבים עוזרים למכור תקליטים

שישה חודשים אחרי הודעת ה-G8 על מחיקת חובות המדינות העניות, עדיין לא נמחקה פרוטה ויש דיבורים על כך שחלק מהתחייבויות לא ימולאו; הזמרים שהופיעו במופע "לייב 8" דווקא זכו ליחסי ציבור מצויינים וחשיפה גלובלית

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד הלפרן

בחודש יולי נדמה היה כי משהו בסיסי השתנה ביחסו של העולם לרעבי אפריקה. מופע הצדקה הענק "לייב 8" למען רעבי היבשת השחורה, שעל במותיו התקבצו שורה ארוכה של מפורסמים - החל ממנהיג להקות הרוק U2, בונו, דרך יו"ר מיקרוסופט והאיש העשיר בעולם, ביל גייטס, וכלה בלהקה המיתולוגית פינק פלויד - הרטיט לבבות ברחבי העולם. כעבור מספר ימים התווספה לכך ההודעה הדרמטית שיצאה מפסגת ראשי המדינות המתועשות (G8) בדבר מחיקת חובותיהן של 18 המדינות העניות בעולם, מרביתן באפריקה, בסך עשרות מיליארדי דולרים.

אלא שכעת מתברר כי החגיגות היו מוקדמות מדי. שישה חודשים לאחר החלטת ה-G8 טרם נמחקה ולו פרוטה אחת מחובות המדינות העניות ולא פורסמה תוכנית כלשהי לגבי מחיקתן בעתיד. לאחרונה אף נשמעים קולות חרטה מצד חלק מהמדינות העשירות בדבר ההתחייבויות שניתנו. ממשלות ארה"ב, גרמניה ואיטליה כבר אמרו בגלוי, כי ההבטחות להגדיל את הסיוע למדינות העניות לא ימומשו במלואן.

יתר על כן, גם לא נרשמה התקדמות כלשהי בתחום הסחר - אחת הסוגיות הפוגעות בצורה הקשה ביותר ברעבים במדינות העניות. גרוע מכך, ארגוני סיוע רבים חוששים כעת כי מחיקת החובות תותנה בהיענות המדינות העניות לתביעה לאמץ מודל של כלכלת השוק - מהלך אשר עשוי לגרום נזק רב לכלכלותיהן השבריריות.

חלק ניכר מ-540 ארגוני הסיוע שיזמו את הקמפיין "הפכו את העוני להיסטוריה" (Make Poverty History) בתחילת שנת 2005, במטרה לצמצם את הפערים בין עשירי לעניי העולם, טוענים כי היקף הסיוע שהובטח בוועידת ה-G8 היה מועט מדי, ומאוחר מדי. לפי ארגון אוקספם, גם אם ימולאו כל התחייבויות המדינות העשירות (וספק רב אם כך אמנם יקרה), הרי שהן יצילו את חייהם של 12 אלף עניים מדי יום, בעוד ש-38 אלף עניים ימשיכו למות מרעב מדי יום.

ארגוני סיוע רבים, הפועלים זה עשרות שנים למען רעבי העולם, גורסים כי דברי השבח שמיהר להרעיף מארגן מופע ה"לייב 8", בוב גלדוף, על ראשי המדינות העשירות הסבו יותר נזק משסייעו, משום שעוררו בקרב הציבור את הרושם כאילו נרשמו הישגים של ממש.

כך או כך, אין ספק כי הסלברטיאים שהתגייסו בהמוניהם למופע ה"לייב 8" יצאו מורווחים מהחשיפה הגלובלית ויחסי הציבור החיוביים. 150 מיליון ילדים בני חמש ומטה במדינות העניות אשר עדיין סובלים מתת תזונה, לא היו כה בני מזל. והיה כבר מי שאמר, כי ילדים רעבים עוזרים למכור תקליטים.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט