סין העלתה את הערכת גודל כלכלתה ב-2004 ב-17% והיתה לכלכלה ה-6 בגודלה בעולם

לפי תחזיות הצמיחה של סין עבור 2005 היא עשויה לעבור גם את צרפת ובריטניה השנה ולעמוד במקום הרביעי; העלאת נתון התמ"ג לכ-1.981 טריליון דולר עשויה להגדיל את הלחץ על סין לנייד את היואן

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

סין העלתה בצורה חדה את הגודל הרשמי של כלכלתה היום לאחר שערכה מפקד מקיף במשך שנה. לפי ממשלת סין, היתה כלכלת סין ב-2004 גדולה ב-16.8% מההערכות הקודמות, כיוון שבהערכות הקודמות לא נכלל חלק גדול ממגזר השירותים מהיר הצמיחה. הנתון החדש, לפיו התמ"ג הסיני היה 15.987 טריליון יואן (כ-1.981 טריליון דולר), מזניק את סין למקום השישי בעולם, לפני איטליה.

אם כוללים את הונג קונג, הנחשבת לטריטוריה הסינית אך מדווחת על תוצאות נפרדות, עוברת סין את כלכלות בריטניה וצרפת ותופסת את המקום הרביעי. אך גם ללא הונג קונג, ב-2005 עשויה סין לעבור את בריטניה. לפי תחזיות הצמיחה של ממשלת סין לגידול של 9.4% בתמ"ג, כלכלת סין צפויה להגיע לכ-2.16 טריליון דולר ב-2005. בריטניה לעומת זאת צפויה לצמוח ב-1.7% ב-2005, לפי הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD), וגם כן תגיע לקרבת 2.16 טריליון דולר.

המפקד שערכה ממשלת סין נמשך שנה וכלל עסקים רבים שלא נכללו בנתונים בעבר, בעיקר עקב צמיחתו המהירה של מגזר השירותים. "הנתונים החדשים נותנים לנו תמונה בהירה והבנה טובה יותר של כלכלת סין", אמר לי דשוי, מנהל לשכת הסטטיסיטקה הלאומית של סין. "על בסיס נתונים אלה יש לנו יותר ביטחון בצמיחה הכלכלית המהירה והיציבה שלנו בטווח הארוך". עם זאת, לי אמר כי הנתונים לא צפויים להשפיע על קיבוע היואן - נושא רגיש בזירה העולמית.

כלכלנים טוענים כבר זמן רב כי הנתונים הקודמים של סין - אף כי העידו על צמיחה אדירה - לא שיקפו נאמנה את גודל הכלכלה. "נתוני התמ"ג החדשים הם שיפור משמעותי לעומת הקודמים", אמר ברט הופמן, הכלכלן הראשי של הבנק העולמי בסין.

העלאת ההערכות לגודל כלכלתה של סין צפויות להביא להגברת הלחץ על הממשל הסיני לשחרר את קיבוע היואן. בתחילת השנה ערכה סין ניוד של היואן ושינתה את הקיבוע שלו מקיבוע לדולר לקיבוע לסל מטבעות. אך הייסוף שנבע מהמהלך היה קטן ולא ריצה את שותפות הסחר העיקריות שלה. ארה"ב, שהגירעון במאזן הסחר שלה מול סין שובר שיאים, מאיימת כבר זמן מה על הטלת סנקציות נגד סין באם זו לא תשחרר את הקיבוע.

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"