כיצד תהפכו למיליונרים? כתבו מדריך להתעשרות

השוק מוצף בספרים המבטיחים לעזור לנו להתעשר; כמה מהם מציעים השראה, אחרים מספקים עצות מעשיות ורובם ממליצים לנו לשנות את צורת החשיבה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מאת דיימון דארלין

פעם היה כל כך קל לעשות את המיליון הראשון.

לפחות לטענת מחברי ספרי 'איך ליהפך למיליונר'. ותרו על ההרגל לעשן חפיסת סיגריות ביום, הם אמרו, ותחסכו כ-250 אלף דולר תוך 40 שנה, בהנחה שתקבלו על החיסכון תשואה שנתית של 4%. הביאו לעבודה ארוחות צהריים מהבית, בטלו את הכבלים ושלמו את המשכנתא מוקדם - בסוף חייכם תגלו כי צברתם נכסים בשווי כמיליון דולר. באותה תקופה, כל שהיה צריך לעשות זה לחיות מתחת ליכולתכם ולחסוך, לחסוך, לחסוך.

כיום, ההרגל המגונה והבזבזני שיש להיפטר ממנו הוא הפסקת הקפה בסטארבאקס, שעלותה 5 דולר (שיעור החיסכון לאחר 40 שנה: 173,422 דולר). אולם ויתור על ההנאות הקטנות בחיים הוא כבר אינו העצה הניתנת לאלה הרוצים להיות מיליונרים, בין אם הם לוגמים ובין אם הם שואפים ונושפים.

לפי שטף ספרי העזרה העצמית רבי המכר, לא מספיק לנהוג במכוניות ישנות ולהפקיד כסף בביטוח מנהלים. במקום, עליכם לחשוב כמו מיליונרים. זהו מסר פופולרי המשתקף בשמותיהם של כמה מהספרים, כגון "סודותיו של מוח המיליונר" ו"פיצוח צופן המיליונר".

רוברט קיוסאקי, מחבר "אבא עשיר, אבא עני", הוא הדוגמה הטובה ביותר לניסיון לשנות את החשיבה הפיננסית באמריקה המדשדשת. הספר מכר כ-4 מיליון עותקים בארה"ב מאז יצא לאור ב-1998. השבוע נכנס הספר לשבוע השישי ברשימת רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס" בקטגוריית המדריכים. הספר הוליד עשרות ספרים קשורים שכתבו קיוסאקי ושותפתו, שרון לכטר, ועשרות ספרים אחרים שכתבו קיוסאקי ויועציו הפיננסיים. ברחבי העולם יש יותר מ-24 מיליון עותקים מספריו של קיוסאקי.

"אבא עני, אבא עשיר", הפך על ראשן כמה עצות פיננסיות מסורתיות. כבר לא מספיק ללמוד בחריצות בבית ספר טוב ולהשיג משרה טובה כדי להיות מסודר בחיים - עצה שנתן לו אביו, האבא העני. קיוסאקי מאמין בהשקעה במניות של חברות קטנות ובנדל"ן במצוקה. הוא טוען כי עלינו לחשוב כמו מיליונרים, ולהבין את ההבדל בין נכס המייצר הכנסה לבין נכס שהוא בעצם נטל - עצה שניתנה לו על ידי אבא של חבר, האבא העשיר. הסוד מאחורי ההצלחה הפיננסית הוא יצירת הכנסה פסיווית.

"אנשים מגיבים לכך", אמר ריק וולף, עורך וורנר בוקס. החוקים הישנים אינם תקפים בעולם של מיקור-חוץ וקריסת קרנות פנסיה.

סטטוס של מיליונר עדיין נחשב הישג. חשוב לציין, כי אף שסף הכניסה לרשימת האמריקאים העשירים ביותר של המגזין "פורבס" הגיע ל-900 מיליון דולר, רק ל-7 מיליון מתוך 100 מיליון אמריקאים יש נכסים בשווי של מיליון דולר או יותר, כולל הבית. (קיוסאקי, מן הסתם, יגיד שהדבר משקף חשיבה של "אבא עני"; בית הוא נכס שמהווה נטל). המספר הזה לא השתנה באופן משמעותי על אף מיליוני הספרים שנמכרו המדריכים אנשים כיצד להצטרף למועדון.

לפני שאתם קונים אחד מהספרים האלה, עליכם לשאול את עצמכם: האם השכנים שלי נעשו עשירים יותר בגלל שאופן החשיבה שלהם שונה או בגלל שהם השקיעו את כספם בצורה חכמה יותר?

שיגעון חשיבת המיליונרים החל ב-1998 כששני מרצים - וויליאם דאנקו מבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת אלבני ותומס סטנלי מאוניברסיטת ג'ורג'יה - ניסו לענות על שאלה זו. הם תיארו שבעה מאפיינים של זן מסוים של מיליונרים צנועים ולא מתבלטים, בהם אורח חיים מתחת ליכולת ובחירה של יועצים פיננסיים חכמים. הספר, "השכן המיליונר", פתח את עיניהם של אנשים רבים, ומכר 2.5 מיליון עותקים. הוא שכן ברשימת רבי המכר של ה"ניו יורק טיימס" במשך שלוש שנים. הספר הפך את שני המרצים למיליונרים.

והלקח? נראה שהדרך להתעשר היא לכתוב ספר החושף את דרך חשיבתם של המיליונרים. סטנלי פרסם באחרונה ספר המשך, "המוח של המיליונר".

דיוויד באך, אשר חיבר כמה ספרי הדרכה על עשיית כסף, שינה גישה בשנה שעברה והוציא לאור את "המיליונר האוטומטי". הספר מספק עצות מעשיות הלקוחות מהזרם המרכזי של הייעוץ הפיננסי, כמו למשל, השקיעו כסף בביטוח מנהלים, או שלמו יותר מתשלומי המשכנתא. הוא גורם לכל דבר להישמע קל כמו להזמין אספרסו כפול, משהו שהוא ממליץ לא לעשות. "הספר הוא בו זמנית מעשי ומעורר השראה מטבעו", אמר דיוויד דרייק, סגן נשיא בברודוויי בוקס, שהוציאה לאור את הספר של באך.

תוכלו לקבל אותן העצות ללא תשלום מקריאת עיתונים כלכליים, אולם יתכן כי לא תקבלו השראה.

ומדוע צריך השראה? "כשהבועה בשוק המניות התפוצצה ב-2000, אמריקאים רגילים - שצפו בתיקי המניות שלהם עולים בקלילות בשנות ה-90 המאוחרות - הבינו במהרה כי ההנחה שהם יכולים להתחכם לשוק הייתה אשליה", אמר דרייק. "הם נטשו את ספרי ההשקעה שהתמקדו באסטרטגיות לבחירת מניות וקנו, בהמוניהם, ספרים המתמקדים ביסודות - כיצד לצאת מחוב וכיצד לחסוך לעתיד".

אין זה מקרה שרבים ממחברי הספרים הללו מגיעים מרקע של שיווק או של קורסים להחדרת מוטיווציה. רוברט אלן, למשל, ידוע בעיקר בזכות הטכניקות החדשניות שלו לשכנע אנשים לרכוש נדל"ן במצוקה ולהפוך אותו למבוקש. "איך לקנות נדל"ן כמעט בלי כסף בכלל" הוא רב המכר שלו משנות ה-80. הוא כתב גם את "מיליונר בדקה" ואת "לפצח את צופן המיליונר" עם מרק ויקטור הנסן, אחד ממחברי הספר "מרק עוף לנשמה" - מספרי ההשראה המצליחים ביותר.

ספרים אלה ממחזרים את הטענה כי הותננו לחשוב כעניים, וכי אנו יכולים ללמוד לחשוב כעשירים. הארב אקר, מחבר "סודות המוח של המיליונר", מציע להניח מדי יום יד על הלב ולהגיד "אני כלי קיבול מצוין. אני פתוח ומוכן לקבל כמויות אדירות של כסף אל חיי". לאחר מכן רצוי לגעת בראש ולהגיד, "יש לי מוח של מיליונר!"

קיוסאקי מודה כי יש סיכון גדול ברכישת מניות של חברות קטנות, אך לדבריו מי שחוסך סכום קבוע בחודש מחמיץ הזדמנויות חשובות לצמיחה משמעותית בהרבה של כספם. אלו עצות לאלה הרוצים לחיות על הקצה. קיוסאקי מציב מול הסיכון את הרצון לעשות יותר כסף.

השורה התחתונה היא: אל תבזבזו כסף על הספרים האלה. במחיר של כ-25 דולר לספר, לא סביר שרכישת ספר אחד בשנה תשמיד את קרן הפנסיה שלכם. אבל אם לא תקנו, תחסכו 2,370 דולר לפחות תוך 40 שנה.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"