אמנון לנדן מתפטר מניהול מרקורי על רקע מסקנות ועדת החקירה; פרסום הדו"חות יידחה

נמצאו אי סדרים חמורים ברישום האופציות בחברה; לנדן גם קיבל הלוואה של מיליון דולר מהחברה ללא אישור; מתפטרים נוספים - סמנכ"ל הכספים ומזכיר החברה; ועדת הבדיקה: "המשך עבודתם של השלושה אינו מתקבל על הדעת"

עומרי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עומרי כהן

רעידת אדמה במרקורי. אי סדרים חמורים שגילתה ועדת החקירה הפנימית של מרקורי בנוגע למדיניות חלוקת האופציות בחברה, הביאה להתפטרותם של היו"ר והמנכ"ל אמנון לנדן, של סמנכ"ל הכספים דאגלס סמית' ושל סגן הנשיא סוסאן סקאר, אשר שימש בתפקיד המזכיר והיועץ המשפטי של מרקורי. במקביל התגלה בחקירה, כי לנדן, שהפך במשך השנים לבעל הבית האמיתי במרקורי, קיבל מהחברה בשנת 1999 הלוואה בהיקף של מיליון דולר, ללא אישור מראש של הדירקטוריון, כמתחייב.

לתפקיד המנכ"ל החדש מונה הנשיא וסמנכ"ל התפעול של מרקורי, אנתוני זינגלה, אשר הצטרף לחברה בדצמבר אשתקד. את תפקיד יו"ר הדירקטוריון ימלא מעתה גיורא ירון, אשר מכהן כדירקטור בחברה מאז 1996. לסמנכ"ל הכספים החדש מונה דיוויד מרפי, אשר מכהן מאז 2003 כסגן נשיא לפיתוח עסקי במרקורי.

ועדת החקירה הפנימית של מרקורי הוקמה בחודשים האחרונים, לאחר שרשות ניירות הערך בארה"ב החלה בבדיקה לא רשמית, אשר הפכה בהמשך לרשמית, בנוגע למדיניות חלוקת האופציות בחברה. את החקירה הפנימית ניהל משרד עורכי הדין אומלווני אנד מאיירס. בשל המסקנות, הודיעה ועדת הבדיקה לדירקטוריון, כי המשך עבודתם של שלושת הבכירים אינו מתקבל על הדעת.

ממסקנות הוועדה עולה, כי מאז 1995 ועד היום, נמצאו 49 מקרים בהם רשמה מרקורי תאריכים שונים למועדי חלוקת אופציות שביצעה, מאלו בהן חולקו האופציות בפועל. כמעט בכל המקרים הקטין שינוי התאריך את עלות האופציות לחברה. בוועדה מציינים כי במרבית הפעמים בהן חילקה מרקורי אופציות למנהלים ולעובדים מ-1996 ועד אפריל 2002, נמצא רישום שגוי של מועד חלוקת האופציות.

עוד מציינת הוועדה, כי החל מאפריל 2002 פסק כל הנראה הנוהג הקלוקל הזה. אולם בועדה מסייגים ואומרים, כי הבדיקה הפנימית שבוצעה אינה מספקת, וכי תהליך הבדיקה פתח בפני בכירי החברה את האפשרות לבצע שינויים והתאמות בתאריכי חלוקת האופציות.

בוועדה מציינים כי לנדן ושני הבכירים נוספים ידעו על הרישום המעוות ולהערכתם גם השתתפו בביצועו. כל אחד מהם, אשר זכה לאופציות רבות, גם נהנה באופן אישי מכך. כמו כן ציינה הוועדה, כי בשלושה מקרים לפחות בין השנים 2001-1998 נמצא שלנדן מסר דיווח שגוי בנוגע למועדים בהם מימש אופציות שהיו ברשותו למניות ומכר אותן בשוק. על פי הוועדה, רישום נכון של המועדים היה מקטין את הרווחים שגרף לנדן מהמימוש.

ועדת הבדיקה גם לא מנקה מאשמה את ועדת הפיצויים של הדירקטוריון ואת החברים בה, גיודא ירון, יגאל כוכבי ויאיר שמיר. "אנו מאמינים כי בראשם של חברי ועדת הפיצויים, שאחראית על קביעת מנגנון התגמולים למנהלי החברה, היו אמורות להתעורר שאלות בנוגע לשישה מקרים של חלוקת אופציות אשר אושרו על ידם ואשר לא נרשמו כהלכה. נראה לנו שחברי ועדת הפיצויים, טעו בכך שסמכו על הנהלת החברה ברישום האופציות ולא ביקרו את הפעולה", ציינה ועדת הבדיקה. יש לציין, כי מסקנה זו לא מנעה מדירקטוריון מרקורי למנות את ירון ליו"ר החברה במקומו של לנדן.

במקביל, העריכה מרקורי כי סיימה את הרבעון השלישי עם הכנסות של 210-205 מיליון דולר, אולם ציינה כי על רקע האירועים הנוכחיים לא תוכל לפרסם בשלב זה את תוצאותיה הרבעוניות המלאות. מרקורי היתה אמורה לפרסם היום את תוצאותיה המלאות לרבעון שהסתיים בספטמבר.

מרקורי גם נמנעה מלספק תחזיות לרבעון הרביעי והסתפקה בקביעה, שהרבעון האחרון צפוי להיות מאתגר עבור החברה, לנוכח האירועים האחרונים.

לצתרותיה של מרקורי מתווספת כוונת הנאסד"ק להדיח את מניית החברה מהמסחר בבורסה. מרקורי הבהירה היום, כי לא תוכל להגיש עד סוף נובמבר את הדו"חות הכספיים המורחבים שלה לרבעונים השני והשלישי. אי הגשת הדו"חות תגרור נכון לעכשיו את הדחת החברה מהנאסד"ק, אולם במרקורי הוסיפו כי ינסו לשכנע את הנהלת נאסד"ק להעריך פעם נוספת את המועד האחרון להגשת הדו"חות.

המניה מאבדת כעת 30% לפני פתיחת המסחר בוול סטריט.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים