נשיא האיחוד האירופי בארוזו: צירוף טורקיה "אינו מובטח"

לצד שביעות הרצון הכללית מפתיחת השיחות על צירופם של 70 מיליון מוסלמים לאיחוד האירופי, נשמעים גם קולות רבים המצננים את ההתלהבות; הוחלט לפתוח גם בשיחות לצירוף קרואטיה

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

פתיחתן הרשמית של השיחות לצירוף טורקיה לאיחוד האירופי, היום (שלישי) בבריסל, מעוררת שביעות רצון בטורקיה וברחבי אירופה, והתבטאה בין היתר בעליות שערי המניות הטורקיות בשווקי היבשת לשיא של כל הזמנים ובנסיקה של הלירה הטורקית. עם זאת, נשמעים גם לא מעט קולות ספקניים יותר, המצננים את ההתלהבות. בין היתר, אמר נשיא נציבות האיחוד, הפורטוגלי ז'וזה מנואל בארוזו, כי צירופה של טורקיה לאיחוד "אינו מובטח ואינו אוטומטי", וכי הטורקים יצטרכו לעמול רבות כדי לשכנע "אירופאים סקפטיים רבים".

לפי סקרים עדכניים שנערכו באירופה, שיעור התמיכה ברחבי האיחוד בהצטרפות טורקיה עומד כיום על כ-40% בלבד, ובמדינות מסויימות אף פחות: באוסטריה, המתנגדת הקולנית ביותר לצירוף טורקיה, עומד שיעור התמיכה על 10%, ובצרפת על 20%. נשיא צרפת, ז'אק שיראק, אמנם חזר היום בחצי פה על תמיכתו בהצטרפות הטורקית, אך הוסיף כי טורקיה תצטרף לעבור "מהפיכה תרבותית", בהסבירו כי "טורקיה היא זו שמצטרפת לאיחוד, לא האיחוד לטורקיה".

ההסכמה על פתיחת השיחות, שעשויות להימשך כ-15 שנה, הושגה הלילה, לאחר שנפתר המשבר בעקבות התנגדותה של אוסטריה לצירוף טורקיה במעמד של חברה מלאה. בנוסף, הוחלט לפתוח בשיחות לצירוף קרואטיה. "זהו מצב שבו כולם מנצחים, וגם העולם ינצח", הצהיר שר החוץ של טורקיה, עבדוללה גול, בטקס שנערך בלוקסמבורג במעמד שרי החוץ של האיחוד, לכבוד פתיחת השיחות. גול הוסיף כי כניסה אפשרית של טורקיה תהווה גשר בין מוסלמים ונוצרים ותסייע בהדברת הקיצוניות האיסלאמית.

"אני מאמין שהאיחוד יתגבר על הספקות הקיימים (ביחס לטורקיה)", הוסיף גול, "ואנו מצפים שדאגותינו יטופלו באופן משביע רצון והדדי". במהלך הטקס פנה גול הישר למקום מושבו ונמנע מללחוץ את ידי שרי החוץ של אוסטריה וקפריסין, שטורקיה אינה מכירה בריבונתה.

שר החוץ של בריטניה, ג'ק סטרו, בירך על "יום היסטורי באמת" עבור העולם בעקבות ההסכמה על פתיחת השיחות. שר החוץ של פורטוגל, דיוגו פרייטס דו-אמראל, אמר כי ההסכמה בעניין "תגרום כנראה מפח נפש למר בן-לאדן". עם זאת, שר החוץ של צרפת, פיליפ דוסטה-בלאזי, הזכיר כי "כל מדינה (באיחוד האירופי) תוכל לקטוע את השיחות מכל סיבה שהיא".

"אין אלטרנטיבה אחרת לחברות מלאה"

גול הודיע רק אתמול בערב על ההסכמה, וטס בראש המשלחת הטורקית ללוקסמבורג לפתיחה הרשמית של השיחות. "טורקיה מתחילה עידן חדש" אמר גול. "המסמך מפרט בבהירות רבה חזון של חברות מלאה. אין אלטרנטיבה אחרת", אמר.

ההסכמה הטורקית באה בתום מו"מ מאומץ בין שרי החוץ של האיחוד האירופי, שבו גובשה נוסחת הפשרה ובה מפת הדרכים. כמה שעות קודם לכן דחו שרי האיחוד את הטקס לציון פתיחת השיחות עם טורקיה על צירופה לשורותיו בגלל איום אוסטריה להטיל וטו על המהלך. אוסטריה התעקשה כי המשפט "מטרת השיחות היא צירוף (טורקיה) לאיחוד האירופי" יישמט מנוסח ההחלטה על פתיחת השיחות, כדי להותיר פתח לצירוף טורקיה במעמד שאינו של חברה מלאה.

המסמך שוגר לעיון ממשלת טורקיה שהסכימה לבסוף לקבלו. טורקיה, המבקשת להצטרף לאיחוד זה יותר מ-30 שנה, שבה והבהירה כי לא תסכים לפתיחת השיחות אלא אם יובהר שהמטרה היא צירופה כחברה שווה. שר החוץ הטורקי הבהיר כי לא יבוא ללוקסמבורג אם שרי החוץ לא יגיעו להסכמה.

מרבית האוסטרים מתנגדים לצירוף טורקיה

שרי החוץ של האיחוד ניהלו מו"מ ממושך בניסיון לגבש פשרה שתהדוף את הווטו האוסטרי. אך גול הבהיר שטורקיה לא תפתח בשיחות אם המחלוקות לא ייפתרו. "איננו מבקשים להתחיל במו"מ בכל מחיר", אמר. באיחוד העריכו כי אוסטריה איימה להשתמש בזכות הווטו כדי לקדם החלטה על צירוף קרואטיה לאיחוד. ואכן, לאחר פרסום ההסכמה הטורקית למפת הדרכים אמר שר החוץ הבריטי ג`ק סטרו כי אין סיבה למנוע פתיחה בשיחות על צירוף קרואטיה לאיחוד. דבר נוסף שסייע לריכוך העמדה האוסטרית היה הצהרה מטעם האו"ם לפיה קרואטיה משתפת פעולה עם בית הדין לפשעי מלחמה.

קאנצלר אוסטריה, וולפגנג שוסל, אמר כי הוא "גאה" בעמדת מדינתו בסוגיית צירוף טורקיה. לדבריו, עמדה זו תאלץ את המדינות המועמדות להצטרף לאיחוד כי עליהן לעמוד בסטנדרטים מסוימים. הוא דחה את הטענות לפיהן עמדתו בעניין נבעה משיקולי בחירות מאחר שמרבית האוסטרים מתנגדים לצירוף טורקיה.

"בגרות פוליטית או מועדון נוצרי"

לפני ההכרזה על תחילת המו"מ, אמר ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, כי תוצאות השיחות ימחישו אם מנהיגי האיחוד "יוכיחו בגרות פוליטית ויהפכו לכוח עולמי, או שהאיחוד ייהפך למועדון נוצרי". לדברי ארדואן, "שום החלטה של האיחוד לא תטה את טורקיה ממסלולה" לקראת דמוקרטיה ורפורמות. "עם זאת, נצטער לשמוע שהפרויקט לאיחוד התרבויות ייפגע".

גם הממשל האמריקאי התערב בדיון והזהיר את בריסל מפני ההשלכות ההרסניות של דחיית השיחות על חברותה של טורקיה. אריק אדלמן, עד לאחרונה שגריר ארה"ב באנקרה, אמר כי דחיית הצטרפותה של טורקיה לא רק תזעזע את יציבות האזור, אלא גם תפגע במאמצים לעידוד רפורמות דמוקרטיות ברחבי העולם המוסלמי. "לאור כל מה שמתרחש בעקבות ההתקפות על ארה"ב ב-11 בספטמבר - באפגניסטאן, בעיראק, במדריד ובלונדון - להגיד לא לחברה חילונית, דמוקרטית ופתוחה הוא מסר שלילי לכל אותן מדינות מן אנו מצפים לעלות על דרך הרפורמה והמודרניות, על דרך הפרדת המסגד מהמדינה", אמר אדלמן לעיתון הבריטי "טיימס".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"