מפת העוני האמריקאית: כ-37 מיליון תושבים עניים חיים בארה"ב

כאחד מכל שמונה אמריקאים - עני; דטרויט, אל פאסו, מיאמי וניוארק היו המרכזים הגדולים ביותר של עוני עירוני ב-2004 - יותר מ-28% מהאוכלוסייה שלהן חיה בעוני; שיעור העוני באזורים חקלאיים גבוה רק במעט משיעורו באזורים העירוניים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מאת דניאל אלטמן

לאחר שסופת ההוריקן קתרינה שככה, הובילו תמונות העוני מהמפרץ לתהייה, "כמה מקומות עניים כמו זה נמצאים בארה"ב?" התשובה הפשוטה היא שיש כמה וכמה כאלה. ואולם השאלה מדוע העוני מתקיים באזורים מסוימים היא מורכבת, ולא תמיד ברור מה ניתן לעשות כדי לעזור.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב מגדירה עוני בעזרת נוסחה המבוססת על גיל הנפשות במשפחה והיכולת שלה לרכוש סל מוצרים מסוים. המחירים משתנים מאזור לאזור. מכאן נובע שלמשפחה שחיה מעל קו העוני בסן דייגו יש קושי גדול יותר לקיים את עצמה מאשר למשפחה שחיה מעט מתחת לקו העוני בפאסקאגולה, מיסיסיפי. כמו כן, לא כל עני בנקודת זמן מסוימת בשנה הוא עני במשך כל השנה.

לפי המדד של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, היו כ-37 מיליון תושבים עניים בארה"ב בשנה שעברה, בערך 1 מתוך 8 אמריקאים. שיעור העוני גבוה רק במעט באזורים חקלאיים משיעורו באזורים העירוניים, לפי משרד החקלאות, והמספרים הולכים ומשתווים עם הזמן.

עוני נוטה להתרכז במקומות מסוימים. כמה מהאזורים, כמו הרי האפאלאצ'ים, משתרעים על שטחים גדולים מאוד; שטחם של אחרים אינו עולה על כמה בלוקים. כדי להילחם בעוני, יש להבין את שורשיו. האם המקומות הללו היו מאז ומתמיד עניים, או שמא הם הופכים את האנשים הגרים בהם לעניים?

"כל התשובות נכונות", אמרה רבקה מ' בלאנק, הדיקן של בית הספר פורד למדיניות ציבורית באוניברסיטת מישיגן. כמה אזורים, כמו אפאלאצ'יה, סבלו מעוני זמן כה רב בגלל גורמים היסטוריים וגיאוגרפיים ידועים, היא אמרה. כמה ערים גם היו קורבנות למגמות ארוכות טווח, כמו הירידה בייצור במערב התיכון.

העוני מתרכז באזורים הכפריים

באזורים חקלאיים העוני הקשה ביותר - יותר מ-20% מהאוכלוסייה במשך ארבעה מפקדים, מאז 70', התרכזו בכמה שטחים נרחבים במדינה. האזורים הגדולים ביותר נמתחים על פני שני כיוונים - מצפון-מערב לואיזיאנה, צפונה לכיוון מיסיסיפי ומזרחה לכיוון צפון קרוליינה. שאר הריכוזים מצויים באלסקה, אזור "ארבע הפינות" (Four Corners) בדרום-מערב ארה"ב, בדרום טקסס לאורך הגבול עם מקסיקו ובלב האזור האפאלאצ'י במזרח קנטקי.

הבעיות של הרי האפאלאצ'ים מתועדות היטב. האזור אינו מישורי מספיק בשביל לקיים חקלאות רווחית, במיוחד כאשר הוא צריך להתחרות עם המדינות המישוריות. בנוסף, הוא רחוק מדי מהערים הגדולות מכדי שיוכל למשוך עסקים.

לנוכח העוני הזה, אנשים עוברים למקומות אחרים כדי למצוא את עתידם, לרוב לערים. ערים שיש בהן מספיק משרות להציע יכולות להפוך למוקד משיכה לעניים, אמרה פרופ' בלאנק.

ואולם כאשר בערים מצטמצם מספר המשרות, חלקים נרחבים מהאוכלוסייה שלהן יכולים להגיע במהירות למצב של עוני. דטרויט, אל פאסו, מיאמי וניוארק היו המרכזים הגדולים ביותר של עוני עירוני ב-2004. יותר מ-28% מהאוכלוסייה שלהן חיה בעוני, שיעור כפול מהשיעור הלאומי. ניו אורלינס בלואיזיאנה הגיעה למקום ה-23 באותה שנה.

בעוד ששינויים לטובה במחזור הכלכלי יכולים להוריד את העוני במידה רבה, יש עדיין כמה שכונות עירוניות בעייתיות. "יש לנו תשובות בשוליים, אולם איני יכולה לומר שמישהו פתר לחלוטין את הבעיה הזו", אמרה בלאנק. שכנוע עסקים לפעול באזורים עניים הוא לא עניין של מה בכך, במיוחד כאשר האוכלוסיות המקומיות חסרות השכלה וכישורים, ולא קל לאנשים לרכוש השכלה ויכולות כאשר אין עבודה. זהו מלכוד 22.

שינוי שוק העבודה כקרש הצלה

המצב דומה באזורים החקלאיים. האנשים שעשויים לעזוב הם אלה שעבורם הגמול הוא הגדול ביותר. כאשר האנשים הכשרוניים ביותר מהגרים לערים אחרות, העוני מעמיק. השאלה היא אם הממשלה מנסה לשפר את התנאים באזורי עוני, או שעליה פשוט לחכות, או אולי אפילו לעודד את האוכלוסיה לעבור למקום אחר.

"הרעיון שאתה הולך להעביר מספר גדול של אנשים בקלות הוא אבסורדי", אמר דיוויד ט' אלווד, הדיקן של ביה"ס לממשל ע"ש קנדי בהרווארד. "במקום זה, מה שניתן לעשות הוא להשתדל לנסות ולשפר את האפשרויות של האנשים להתקדם ולעזוב".

שיפור החינוך הוא דרך אחת לספק את האפשרויות הללו, אמר פרופ' אלווד. מעבר לזה, אסטרטגיות שונות יכולות להתאים עבור אזורים עירוניים וחקלאיים. בערים, הדרך קדימה עשויה להיות התאמה בין שכונות לבין עסקים שעבורם מיקום עירוני הוא יתרון, לדבריו, ואז להוסיף תוכניות הדרכה מתאימות שיקנו לעובדים המקומיים את הכישורים המתאימים.

באזורים חקלאיים קרש ההצלה יכול להיות שינוי שוק העבודה. כאשר שיעור הגידול בליבת כוח העבודה יתמתן בעשורים הקרובים, וטכנולוגיית התקשורת תמשיך לצמוח בשיעורים גבוהים, אפשר יהיה להפוך אנשים באזורים מרוחקים לסחורה חמה, אמר פרופ' אלווד.

"השאלה היא, האם אתה יכול למצוא אוסף של פעילויות שלהן יש כוח עבודה מוכן, שעלויות העבודה שלהן נמוכות ויש הזדמנות אמיתית לערוך הכשרות מתאימות שעשויות לשפר את האזור?", הוא שאל. עם הזמן, הוא אמר, "יש סיכוי מאוד סביר שכמה מהאזורים הללו יתחילו להיראות כמו האזורים העניים לשעבר בדרום, שכיום צומחים בשיעור גבוה".

זה, כמובן, אינו מהווה נחמה לאנשים העניים והרעבים. ואולם יש יותר מדי פתרונות אפשריים מכדי לוותר כעת על האזורים העניים.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?