רומן אברמוביץ' קנה את סיבנפט ב-200 מיליון דולר ומוכר אותה כעת בחזרה לרוסיה ב-13.1 מיליארד דולר

ממשלת רוסיה מכרה את סיבנפט בשנות ה-90 לפי שווי של 200 מיליון דולר - רווח של כ-9,000% עבור רומן אברמוביץ'; עם השלמת הרכישה תשלוט ממשלת רוסיה ב-30% מהנפט המופק ברוסיה; אברמוביץ' ימצא מעתה זמן פנוי רב יותר לתחביב האהוב עליו: קבוצת הכדורגל הבריטית צ'לסי

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה מאור
דפנה מאור

המיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ' ימצא מעתה זמן פנוי רב יותר לתחביב האהוב עליו: קבוצת הכדורגל הבריטית צ'לסי. אברמוביץ' בן ה-38, האדם העשיר ביותר ברוסיה, מכר ב-13.1 מיליארד דולר את נתח השליטה שלו בסיבנפט, חברת הנפט החמישית בגודלה ברוסיה. הרוכשת היא גזפרום, חברת הגז הטבעי הגדולה במדינה, העתידה לחזור לשליטה ממשלתית. מכירת סיבנפט, לפי הערכות, תאפשר לאברמוביץ' להתרחק מהשוק הרוסי הבלתי יציב, המושפע רבות מהתערבות ממשלתית וממעורבות של גורמים לא חוקיים.

מגזר האנרגיה ברוסיה עבר תהליך הפרטה שנוי במחלוקת, עם התפרקות ברית המועצות בראשית שנות ה-90'. באותה עת נמכרו חברות ממשלתיות במחירים נמוכים להפליא למקורבים לשלטון, ובן-לילה נוצרו מיליארדרים צעירים. ממשלת רוסיה מכרה 51% מסיבנפט תמורת 100 מיליון דולר בסוף 1996, ותוך זמן קצר הגיעה החברה לשליטתו של אברמוביץ'. אם אכן רכש אותה אברמוביץ' לפי שווי זה, הרי שרשם רווח של 9,000% על השקעתו.

גזפרום תשלם 13.1 מיליארד דולר עבור 72.7% ממניות סיבנפט שבבעלות אברמוביץ' ושותפיו. 20% ממניות סיבנפט נמצאות בבעלות יוקוס, אולם אלו עשויות להגיע לידי רוזנפט, חברת הנפט הממשלתית, אשר השתלטה על נכסיה העיקריים של יוקוס במכרז ממשלתי מפוקפק. לפני שנתיים חתמה סיבנפט על הסכם למיזוג עם יוקוס, ובו הסכימה יוקוס לשלם לאברמוביץ' 3 מיליארד דולר במזומן ו-29% ממניות החברה הממוזגת. לאחר מעצרו של חודורקובסקי בוטלה העסקה.

בשנה וחצי האחרונות התהפכה מגמת הפתחותו של שוק הנפט הרוסי. לאחר שבשנים 2003-2002 ניהלו חברות זרות מגעים להשקעה בחברות הנפט הרוסיות, פתח הקרמלין - בראשותו של הנשיא ולדימיר פוטין - במלחמה נגד חברת הנפט הגדולה ברוסיה, יוקוס. המערכה כללה את כליאתו של יו"ר החברה - מיכאיל חודורקובסקי, באשמת הונאה והעלמת מס; וכן הלאמתה, הלכה למעשה, של חטיבת הנפט הראשית של יוקוס במסווה של מכרז פתוח, באמצעות רכישתה על ידי רוזנפט, חברת הנפט הממשלתית. עם השלמת רכישתה של סיבנפט תשלוט ממשלת רוסיה ב-30% מהנפט המופק ברוסיה.

לפי הערכות שפר גורלו של אברמוביץ', למרות הדמיון העסקי לחודורקובסקי, בשל הימנעותו מעיסוק בפוליטיקה, אף שסיבנפט ניצלה תוכניות "אופטימיזציה" של מס ביעילות רבה. סיביר אנרג'י, חברת נפט אחרת, טוענת למשל כי סיבנפט דיללה באופן לא חוקי את אחזקותיה של סיביר, בהיקף 50%, במיזם נפט במערב סיביר ששווייו 2 מיליארד דולר, לפחות מ-1% באמצעות הנפקות מניות - שיטה שהיתה חביבה על חברות בשנות ה-90'.

עם היאכטות שלו ובתיו המרובים, אברמוביץ' מנהל סגנון חיים ראוותני יותר מחודורקובסקי. בעוד שתביעות המס הרסו את יוקוס, סיבנפט יישבה חשבונות מס קטנים בהרבה בשקט ובשלווה.

חודורקובסקי, שנדון לתשע שנות מאסר על סעיפים מרובים, חולק עתה תא עם עשרה אסירים נוספים, ואילו אברמוביץ', יורשו בתפקיד האיש העשיר ברוסיה, עשוי לקבל בונוס לצד המיליארדים שיגרוף מהמכירה: תואר אליפות עבור מועדון הכדורגל צ'לסי.

בניגוד לאילי ההון שנפלו מגדולה, אברמוביץ' היה נדיב למשטרו של פוטין. הוא הבטיח לממן אצטדיון כדורגל לאומי חדש. הוא נתן אחזקות בחברת טלוויזיה שרכש מברזובסקי לקרמלין, מה שסייע לו להוכיח שהוא אינו "עושה צרות" פוליטי. למרות סגנון החיים שלו, במונחים פוליטיים הפרופיל של אברמוביץ' תמיד היה נמוך. כמו שמגדיר זאת מומחה אוליגרכים אחד: במקום שאחרים גילו, גם אם במאוחר, שיש להם עקרונות פוליטיים, אברמוביץ' גילה את "הריבית המצטברת".

אברמוביץ' אינו משפיע על הפרלמנט או מטפח גורמים פוליטיים זרים כפי שעשה חודורקובסקי. היותו מושל צ'וקוטקה היא עניין עסקי יותר מאשר פוליטי. מגיניו של אברמוביץ' אומרים כי עניינו באיזור הארקטי הנידח הוא הומניטרי בלבד. חייהם העגומים של 50 אלף תושביו השתפרו אמנם מאז שהוא עלה לשלטון. הספקנים מדגישים את הטבות המס האזוריות שמהן נהנית סיבנפט (אם כי סיבנפט מפצה עליהן בהשקעה במטרות חברתיות, לדבריה). אברמוביץ' מבקר בממלכתו המרוחקת פחות מבעבר, ונראה כי הוא מתכנן לפרוש כשכהונתו תגיע לסופה בדצמבר. הקרמלין עשוי ללחוץ עליו להישאר.

לאוניד נבזלין, אחד מבעלי המניות ביוקוס ואזרח ישראלי כיום, אמר בעבר לסוכנות הידיעות בלומברג, כי ההחלטה על השעיית המיזוג התקבלה בעקבות לחצים כבדים של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על סיבנפט. בריאיון לעיתון הרוסי "ודמוסטי" אמר נבזלין כי לאברמוביץ' יש חלק בהתמוטטות יוקוס. מנכ"ל יוקוס לשעבר, חודורקובסקי, נשפט למאסר של תשע שנים, וערעורו נדחה בשבוע שעבר.

אברמוביץ' הרחיק את עצמו מרוסיה בשנים האחרונות, כולל מכירת אחזקות גדולות בארופלוט ובחברת האלומיניום רוסאל. לפי הערכות, עשה זאת כהכנה לבחירות לנשיאות ב-2008, בשל חשש למהלכים לא צפויים של פוטין.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט