רומן אברמוביץ' נראה כמעט כמו תאומו של חודורקובסקי - אך הגורל מחייך אליו יותר

אברמוביץ' יודע איך לא להרגיז את פוטין וממשלת הקרמלין; רוב התיאוריות המסבירות כיצד הצליח מיכאיל חודורקובסקי, לשעבר מנכ"ל ענקית הנפט הרוסית יוקוס, להרגיז כל כך את ולדימיר פוטין נשיא רוסיה, חלות גם על רומן אברמוביץ'. או לפחות כך נדמה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

הניגוד בין גורלם של השניים מעורר תהיות. רוב התיאוריות המסבירות כיצד הצליח מיכאיל חודורקובסקי, לשעבר מנכ"ל ענקית הנפט הרוסית יוקוס, להרגיז כל כך את ולדימיר פוטין נשיא רוסיה, חלות גם על רומן אברמוביץ'. או לפחות כך נדמה.

חודורקובסקי, לפי הטענות, התעסק בפוליטיקה. אברמוביץ' הוא המושל של המחוז המזרחי הנידח צ'וקוטקה. יוקוס הואשמה בהעלמת מס. סיבנפט, חברת הנפט החמישית בגודלה ברוסיה, אשר אברמוביץ' שולט בה, ניצלה תוכניות "אופטימיזציה" של מס ביעילות רב. כמו חודורקובסקי, אברמוביץ' היה אחד הבוסים הרוסיים הראשונים שהמירו נוהלי עסקים עמומים במינהל תקין שקוף יותר - ורווחי יותר.

אולם לדברי כמה מבקרים, סיבנפט לא ממש הלכה עד הסוף בכך. בבתי המשפט במוסקווה ובאיי הבתולה הבריטיים טוענת סיביר אנרג'י, חברה אחרת, כי סיבנפט דיללה באופן לא חוקי את אחזקותיה של סיביר, בהיקף 50%, במיזם נפט במערב סיביר ששוויו 2 מיליארד דולר, לפחות מ-1% באמצעות הנפקות מניות - שיטה שהיתה חביבה על חברות בשנות ה-90. (סיבנפט רמזה כי הדילול היה חלק מעסקה גדולה יותר עם בעל מניות של סיביר).

עם היאכטות שלו ובתיו המרובים, אברמוביץ' מנהל סגנון חיים ראוותני יותר מחודורקובסקי. בעוד שתביעות המס הרסו את יוקוס, סיבנפט יישבה חשבונות מס קטנים בהרבה בשקט ובשלווה. חודורקובסקי, שנדון לתשע שנות מאסר על סעיפים מרובים, חולק עתה תא עם עשרה אסירים נוספים, ואילו אברמוביץ', יורשו בתפקיד האיש העשיר ברוסיה, יצפה השבוע בצעצוע החביב עליו, מועדון הכדורגל צ'לסי, בניסיונו להגן על תואר אליפות ליגת העל בבריטניה.

הסבר אחד להבדלים בין גורלם של השניים הוא שברוסיה "הכללים" שונים מאלה שנהוגים במערב. והם גם משתנים תכופות. הבנה זו היא הכשרון הגדול ביותר של אברמוביץ'. עם בוריס ברזובסקי, אחד מהאוליגרכים המקוריים, סייע אברמוביץ' לפוטין לרשת את בוריס ילצין. אולם אברמוביץ' הבין את פוטין טוב יותר משותפו. מהגלות בלונדון ברזובסקי איים באחרונה לתבוע את אברמוביץ' על מה שלטענתו היה רכישה לא חוקית של נכסיו לאחר שגורש מרוסיה. (ידידי אברמוביץ' אומרים שהוא פשוט זיהה הזדמנות).

ליאוניד נבזלין, אחד משותפיו של חודורקובסקי, טוען כי אברמוביץ' - שביטל מיזוג מתוכנן בין סיבנפט ליוקוס לאחר מאסרו של חודורקובסקי - גם אחראי לפרשיית יוקוס. בבית המשפט נראה היה כי חודורקובסקי מאמין לכך, שכן הוא קונן על תככיהם של "מנהלי עסקים בינוניים" שבבעלותם יאכטות ומועדוני כדורגל. אולם בשבוע שעבר נסוג חודורקובסקי והודה כי אברמוביץ' אמנם אינו "הקדוש פטרוס", אך הוא אינו אשם בנפילתו של חודורקובסקי.

ריבית במקום מצפון

בניגוד לאילי ההון שנפלו מגדולה, אברמוביץ' היה נדיב עד כדי להחניף למשטרו של פוטין. הוא הבטיח לממן אצטדיון כדורגל לאומי חדש. הוא נתן אחזקות בחברת טלוויזיה שרכש מברזובסקי לקרמלין, מה שסייע לו להוכיח שהוא אינו עושה צרות פוליטי. למרות סגנון החיים הפרעוני שלו, במונחים פוליטיים הפרופיל של אברמוביץ' תמיד היה נמוך. כמו שמגדיר זאת מומחה אוליגרכים אחד: במקום שאחרים גילו - גם אם במאוחר - שיש להם עקרונות פוליטיים, אברמוביץ' גילה את "הריבית המצטברת".

אברמוביץ' אינו משפיע על הפרלמנט או מטפח גורמים פוליטיים זרים כפי שעשה חודורקובסקי. צ'וקוטקה היא עניין עסקי יותר מאשר פוליטי. מגיניו של אברמוביץ' אומרים כי עניינו באזור הארקטי הנידח הוא הומניטרי בלבד. חייהם העגומים של 50 אלף תושביו השתפרו אמנם מאז שהוא עלה לשלטון. הספקנים מדגישים את הטבות המס האזוריות שמהן נהנית סיבנפט (אם כי סיבנפט מפצה עליהן בהשקעה במטרות חברתיות, לדבריה). אברמוביץ' מבקר בממלכתו המרוחקת פחות מבעבר, ונראה כי הוא מתכנן לפרוש כשכהונתו תגיע לסופה בדצמבר. הקרמלין עשוי ללחוץ עליו להישאר.

טיפוס אופטימי

בלי קשר לצ'וקוטקה, אברמוביץ' הולך ומרחיק עצמו מרוסיה, כולל מכירת אחזקות גדולות בארופלוט וברוסאל, חברת האלומיניום. שינויים פתאומיים ב"כללים" הם הסיבה האפשרית, לקראת המירוץ לבחירות לנשיאות ב-2008: אי סדר חברתי או מיתון כלכלי עלולים לדחוף את פוטין לנקוט אמצעים פופוליסטיים, אנטי-אוליגרכיים. כפי שגילו ברזובסקי וחודורקובסקי, חילופי נשיאים הם דבר מסוכן. עד כמה שמתנותיו הן רחבות לב, אברמוביץ' אינו חלק מהקליקות של הקרמלין וקציני הקג"ב לשעבר. הוא שריד מתקופת ילצין (באותה עת נודע בכינוי "הארנק") ולפיכך הוא חשוף לפגיעה. מגיניו אומרים כי אינו יוצא מרוסיה אלא מעסקים בכלל, כדי לבלות יותר זמן עם קבוצת הכדורגל שלו.

מהלך אחרון של התרפסות לשלטון עשוי להיות מכירה של 72% ממניות סיבנפט שאברמוביץ' מחזיק עם שותפיו. מכיוון שתפקיד החברות הזרות במגזר האנרגיה של רוסיה הוא מוגבל, יש רק קונה אפשרי אחד: חברת הגז הממשלתית גזפרום. רוזנפט, חברת הנפט הממשלתית, עמוסה מדי בחובות לאחר שקנתה חלק מיוקוס.

בחודש האחרון אמר פוטין כי הוא יודע על מגעים בין גזפרום לסיבנפט; הערותיו התקבלו כדברי בר סמכא. במגזר הנפט ברוסיה, כל מה שלא אסור - הוא חובה, אומרת הבדיחה הסובייטית. המכשול העיקרי הוא יחסי הציבור: כיצד לעדן תשלום של 10 מיליארד דולר בעבור נכס שברזובסקי ואברמוביץ' קנו בפרוטות מהממשלה לפני עשור. אולם אם העסקה תתבצע, אברמוביץ הראוותני-אך-ביישן ייצא מרוסיה בסגנון שהולם אותו: תוך סיוע לממשלה להחזיר לעצמה שליטה במקורות האנרגיה של רוסיה, אשר ההפרטה המפוקפקת של שנות ה-90 נתנה אותם בידיו שלו ושל מיליארדרים אחרים.

בימים האחרונים נראה שהשמועות על עסקת סיבנפט-גזפרום התגברו. סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה בשבוע שעבר כי גזפרום, החברה הגדולה בעולם להפקת הגז הטבעי, שכרה את שירותי הבנקים ABN אמרו ודרזנר קליינוורט וסרשטיין, כדי לגייס הלוואות ולמכור איגרות חוב. גזפרום תיאלץ לקחת הלוואות של עד 12 מיליארד דולר כדי לממן את הרכישה. ביום שישי דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כי לדברי מקורב לעסקה שני הצדדים הגיעו להסכמה עקרונית אך טרם סיכמו את הפרטים הסופיים בנוגע לעסקה. שתי החברות הכחישו את הדיווח באינטרפקס.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה