סמנכ"ל הכספים של אודיוקודס: ההשקעות ברשתות "טריפל פליי" מאיטות את הצמיחה שלנו בארה"ב; המניה יורדת ב-6%

אודיוקודס סיפקה תחזיות נמוכות מהצפוי לרבעון השלישי, שכללו הכנסות של עד 29.9 מיליון דולר רווח של 8-7 סנט למניה; "באירופה ובמזרח הרחוק המשכנו לראות התעוררות"

עומרי כהן
עומרי כהן

תחום הטלפוניה על גבי רשת האינטרנט (VoIP) נחשב כיום לאחד התחומים הצומחים ביותר בענף התקשורת העולמי, אולם את התחזיות הגבוהות שהדביקו לו אשתקד הוא כנראה לא ישיג. גם החברה הישראלית המובילה בתחום זה אודיוקודס, ממשיכה להציג השנה צמיחה חדה בהכנסות מדי רבעון, אולם עשויה שלא לעמוד בתחזיות שניפקו לה האנליסטים בתחילת 2005. בשיחת הוועידה שקיימה החברה היום, סיפקו מנהליה תחזיות נמוכות מהצפוי לרבעון השלישי והמניה מגיבה בירידה של 6% בפתיחת המסחר.

אמש, לאחר סיום המסחר בנאסד"ק, דיווחה אודיוקודס כי הכנסותיה ברבעון השני של השנה הסתכמו ב-28.5 מיליון דולר, עלייה של 6% לעומת הרבעון שקדם לו וגידול של 49% בהשוואה לרבעון השני אשתקד. בשורה התחתונה רשמה החברה רווח נקי של 3.1 מיליון דולר (7 סנטים למניה), לעומת רווח של 3 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2005 ורווח של 839 אלף דולר ברבעון השני של 2004.

תוצאותיה של אודיוקודס, המפתחת מוצרים ומערכות לשוק ה-VoIP, עלו במקצת על התחזיות המוקדמות של החברה, ואף עמדו בציפיות האנליסטים. אולם התחזית שסיפקה אודיוקודס לרבעון שיסתיים בספטמבר היתה נמוכה מהציפיות המוקדמות בשוק, והדגישה פעם נוספת כי השוק אמנם צומח במהירות בהשוואה לאשתקד, אך בקצב נמוך יותר מזה שצפו המומחים בעבר.

"בסה"כ, הרבעון השני היה בסדר גמור מבחינתנו. צמחנו ב-6% במכירות לעומת הרבעון שהסתיים במארס, שזה 1% יותר ממה שחשבנו", ציין היום נחום פלק, סמנכ"ל הכספים של אודיוקודס. "השוק בריא וטוב, והכיוון שלו ברור. באירופה ובמזרח הרחוק המשכנו לראות את ההתעוררות".

אולם בשוק האמריקאי, שהקשה על יצרניות רבות של ציוד תקשורת כבר ברבעון הראשון של 2005, לא נרשמה בינתיים התעוררות, והוא צפוי להמשיך ולהאט את שיעורי הצמיחה של אודיוקודס. לדברי פלק, קשה לדבר על חולשות כשאתה גדל, אבל נראה שיש בארה"ב תהליך טיפה יותר איטי. "נראה שמפעילות הטלקום הגדולות בארה"ב משקיעות כרגע יותר בתחום ה"טריפל פליי" (רשתות להעברה משלובת של וידיאו, קול ואינטרנט), מאשר בתחום ה-VoIP, וזה גורם לעיכוב. כך שהשוק הזה גדל, אבל לא כמו שציפו", הוסיף פלק. עם זאת, לדברי פלק, גם השנתיים הקרובות צפויות להיות מצוינות עבור אודיוקודס.

פלק העריך כי ברבעון הקרוב יצמחו הכנסות החברה בשיעור של עד 5%, כלומר להיקף של עד כ-29.9 מיליון דולר, וכי הרווח הנקי יסתכם בטווח של 7 - 8 סנט למניה. על אף שעם תחזית זאת צופה אודיוקודס להשלים 16 רבעונים רצופים של צמיחה עקבית בהכנסות, מדובר בשיעור נמוך יותר מהתחזיות בשוק. עד כה צפו האנליסטים בממוצע הכנסות של 30.6 מיליון דולר ורווח של 9 סנט למניה. עם זאת, יש לציין את בנק ההשקעות מריל לינץ', אשר חתך כבר אתמול את התחזיות לרבעון שיסתיים בספטמבר, על רקע החולשה בארה"ב.

המספרים האלה נמוכים מהתחזיות המוקדמות בשוק?
"היום, כשרואים את הדו"חות, אז כולם מתיישרים, כי יש איזו חולשה בשוק שכולם מדברים עליה ואשר גורמת להאטה במכירות".

האם זה אומר שהשוק שוקל מחדש את אימוץ הטכנולוגיה הזאת?

"לא. הכיוון של השוק הוא ברור. זו תהיה הטכנולוגיה, ונראה לי שההחלטה הזאת הגיעה לנקודת האל חזור. כל ספקיות שירותי הטלפון הגדולות בארה"ב ובאירופה הולכות לכיוון של ה-VoIP. אין פה שאלה של האם תאומץ הטכנולוגיה על ידי כל אחת מהחברות, אלא מתי היא תאומץ. זה מה שיקבע אם השוק יגדל ב-40% או ב-50% גם בשנה הבאה".

מה התחזיות שלכם ל-2005 כולה?

"בתחילת השנה לא סיפקנו תחזיות, אבל אמרנו שהשוק צפוי לצמיחה שנתית של 40% ושאנחנו לא צפויים לצמוח בשיעור נמוך יותר. אולם כעת נראה שהשנה תהיה צמיחה צנועה יותר, או לפחות שהשוק לא יפתיע לטובה. לגבי 2006 קשה לנו עכשיו להסתכל כל כך רחוק".

מה בנוגע לקופת המזומנים הדשנה שלכם אשר הכילה בסוף יוני כמעט 215 מיליון דולר?

"כסף יש, ושימוש בו לצורך רכישה של חברות אחרות או טכנולוגיות תמיד היה חלק מהאסטרטגיה שלנו, אבל אנחנו לא ממהרים לשום מקום".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"