סיטיגרופ תיאלץ למכור את קרנות הנאמנות שלה בעקבות טענות על ניגוד עניינים

סיטיגרופ ספגה ביקורת ולפיה קיים ניגוד עניינים בין שירותי הייעוץ שהיא מספקת ללקוחות ובין רצונה למכור את קרנות הנאמנות שלה; הרגולטורים בוול סטריט טוענים כי המרכולים הפיננסיים אינם מסוגלים לשים את טובת הלקוח בראש מעייניהם

עפרה שלו
עפרה שלו

סיטיגרופ, המרכול הפיננסי הגדול בארה"ב, מנהלת מגעים להעברת פעילות קרנות הנאמנות, בחלקה או בשלמותה, לחברת ניהול הנכסים לג מייסון. כך מסרו גורמים מקורבים לשיחות ל"וול סטריט ג'ורנל" ול"ניו יורק טיימס". סיטיגרופ ספגה ביקורת ברוח המלצות ועדת בכר, לפיה קיים ניגוד עניינים בין שירותי הייעוץ שהיא מספקת ללקוחות, ובין רצונה למכור את קרנות הנאמנות שלה.

הגורמים המקורבים אומרים, כי סיטיגרופ (סימול C) עשויה להחליף את חטיבת קרנות הנאמנות, שנוצרה על ידי חברת הברוקראז' שלה סמית בארני, תמורת רשת הברוקרים של לג מייסוף, ואולי גם נתח משמעותי מלג מייסון עצמה. שווי עסקה מעין זו מוערך בכמה מיליארדי דולרים.

הרגולטורים בוול סטריט טוענים, כי המרכולים הפיננסיים, המספקים ללקוח טווח רחב של שירותים פיננסיים - החל משירותי בנקאות בסיסיים וכלה בפוליסות ביטוח ושירותי ברוקראז' - אינם מסוגלים לשים את טובת הלקוח בראש מעייניהם. בתחום קרנות הנאמנות, הם מתפתים להמליץ ללקוחות לרכוש את קרנות הנאמנות שלהם, במקום קרנות נאמנות טובות יותר, המנוהלות על ידי גופים אחרים.

ב-2003 נאלץ בנק ההשקעות מורגן סטנלי לשלם 50 מיליון דולר ליישוב חקירה של הרגולטורים בנושא מכירת קרנות נאמנות. המודל שעל פיו נבנתה סיטיגרופ וענקיות פיננסים דומות לה, גרס כי יש לאחד את השירותים הפיננסיים המוצעים ללקוח תחת קורת גג אחת. בהתאם לכך, החלו חברות פיננסים לספק ייעוץ פיננסי, לצד מכירת מוצרים פיננסיים. עתה, זוכה מודל זה לביקורת קשה מצד הרגולטורים.

ישראל נתונה עתה בראשיתה של רפורמה דומה בשוק ההון, אשר עיקרה נקבעו על ידי ועדת בכר. הוועדה קבעה כי יש להפריד את פעילות מכירת קופות הגמל וקרנות הנאמנות מהבנקים, על מנת שיוכלו לספק ייעוץ נטול פניות ללקוחות. אתמול אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה, את הצעות החוק הממשלתיות המעגנות את המלצות הוועדה.

למעשה, סיטיגרופ כבר פתחה בתהליך של פירוק המרכול הפיננסי ומעבר להתמקדות במספר קטן יותר של שירותים פיננסיים. מוקדם יותר השנה מכרה סיטיגרופ את חברת הביטוח Travelers Life & Annuity לענקית הביטוח מטלייף בעסקה של 12 מיליארד דולר.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות