אלן גרינספאן לוחץ על סין להגמיש את מדיניות המטבע; הבנק המרכזי של סין אמר כי יחיש את הרפורמה

זו הפעם הראשונה בה ממשלת סין משנה לוחות זמנים להגמשת המטבע בשל לחצים זרים; היואן מקובע היום לדולר ב-8.28 יואן; גרינספאן: השער הנמוך של היואן לא מאפשר שיפור ברמת החיים בסין

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

נגיד הבנק הפדרלי בארה"ב אמר כי על סין להסיר את קיבוע המטבע שלה, היואן, מהדולר במוקדם ולא במאוחר, שכן מדיניות המטבע הנוקשה שלה מהווה איום גדל והולך לכלכלת סין. אלן גרינספאן אמר דברים אלה בנאום בפני ועדת התקציב של הסנאט האמריקאי בשבוע שעבר. מדיניות המטבע של סין היא אחד מהגורמים המכריעים בשוק המט"ח העולמי בעתיד, ומהווה סלע מחלוקת בין סין לבין שותפות הסחר שלה, בעיקר ארה"ב. בסוף השבוע אמר נגיד הבנק המרכזי של סין כי המדינה עשויה להאיץ את ההכנות להגמשת רצועת המטבע הסיני, בתגובה ללחצים הבינלאומיים.

ז'או שיאנצ'ואן, נגיד הבנק המרכזי של סין, אמר ביום שבת כי אם יהיו לחצים נוספים מבחוץ, סין תיאלץ להחיש את הרפורמה במטבע שלה. היתה זו הפעם הראשונה בה נציג רשמי של ממשלת סין אמר כי סין תשנה את לוחות הזמנים להגמשת שער המטבע בשל לחצים זרים.

בשבוע שעבר קראו שרי האוצר של שבע המדינות המתועשות (G-7) לסין להסיר את קיבוע המטבע הסיני לדולר - מדיניות שממשלת סין החלה בה לפי עשר שנים. קיבוע היואן מאפשר לשמור את שערו נמוך באופן מלאכותי, ובכך הוא מעניק ליצוא הסיני יתרון בסחר הבינלאומי. הגמשת היואן צפויה לגרום לייסופו - ובכך לייקר את היצוא מסין. מנגד, טוענים אנשי ה-G-7, הגמשה כזו תסייע לרסן את האינפלציה בסין ואת הגידול המהיר עד סכנה בהיצע הכסף בסין, הנובע מזרימת שיא של השקעות זרות למדינה.

גרינספאן אמר כי השער הנמוך של היואן מסבסד תעשיות בלתי מתקדמות, המשתמשות בטכנולוגיה מיושנת והן עתירות כוח אדם. בכך, אמר גרינספאן, אמנם נשמרת תעסוקה גבוהה, אך רמת החיים אינה יכולה להשתפר.

הבנק המרכזי של סין קונה דולרים בשוק המט"ח הבינלאומי כדי לבלום את עליית היואן משער קבוע של 8.28 יואן לדולר. הבנק מדפיס את השטרות, אולם כדי למנוע עודף באמצעי התשלום בסין, הוא מנפק שטרות חוב הנקובים ביואן. לדברי גרינספאן, הבנק המרכזי של סין מתקשה למכור די יואנים כדי לספוק את היצע הכסף העודף, ובכך נוצר חוסר איזון העלול להביא ללחץ אינפלציוני.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"