אלן גרינספאן לוחץ על סין להגמיש את מדיניות המטבע; הבנק המרכזי של סין אמר כי יחיש את הרפורמה

זו הפעם הראשונה בה ממשלת סין משנה לוחות זמנים להגמשת המטבע בשל לחצים זרים; היואן מקובע היום לדולר ב-8.28 יואן; גרינספאן: השער הנמוך של היואן לא מאפשר שיפור ברמת החיים בסין

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

נגיד הבנק הפדרלי בארה"ב אמר כי על סין להסיר את קיבוע המטבע שלה, היואן, מהדולר במוקדם ולא במאוחר, שכן מדיניות המטבע הנוקשה שלה מהווה איום גדל והולך לכלכלת סין. אלן גרינספאן אמר דברים אלה בנאום בפני ועדת התקציב של הסנאט האמריקאי בשבוע שעבר. מדיניות המטבע של סין היא אחד מהגורמים המכריעים בשוק המט"ח העולמי בעתיד, ומהווה סלע מחלוקת בין סין לבין שותפות הסחר שלה, בעיקר ארה"ב. בסוף השבוע אמר נגיד הבנק המרכזי של סין כי המדינה עשויה להאיץ את ההכנות להגמשת רצועת המטבע הסיני, בתגובה ללחצים הבינלאומיים.

ז'או שיאנצ'ואן, נגיד הבנק המרכזי של סין, אמר ביום שבת כי אם יהיו לחצים נוספים מבחוץ, סין תיאלץ להחיש את הרפורמה במטבע שלה. היתה זו הפעם הראשונה בה נציג רשמי של ממשלת סין אמר כי סין תשנה את לוחות הזמנים להגמשת שער המטבע בשל לחצים זרים.

בשבוע שעבר קראו שרי האוצר של שבע המדינות המתועשות (G-7) לסין להסיר את קיבוע המטבע הסיני לדולר - מדיניות שממשלת סין החלה בה לפי עשר שנים. קיבוע היואן מאפשר לשמור את שערו נמוך באופן מלאכותי, ובכך הוא מעניק ליצוא הסיני יתרון בסחר הבינלאומי. הגמשת היואן צפויה לגרום לייסופו - ובכך לייקר את היצוא מסין. מנגד, טוענים אנשי ה-G-7, הגמשה כזו תסייע לרסן את האינפלציה בסין ואת הגידול המהיר עד סכנה בהיצע הכסף בסין, הנובע מזרימת שיא של השקעות זרות למדינה.

גרינספאן אמר כי השער הנמוך של היואן מסבסד תעשיות בלתי מתקדמות, המשתמשות בטכנולוגיה מיושנת והן עתירות כוח אדם. בכך, אמר גרינספאן, אמנם נשמרת תעסוקה גבוהה, אך רמת החיים אינה יכולה להשתפר.

הבנק המרכזי של סין קונה דולרים בשוק המט"ח הבינלאומי כדי לבלום את עליית היואן משער קבוע של 8.28 יואן לדולר. הבנק מדפיס את השטרות, אולם כדי למנוע עודף באמצעי התשלום בסין, הוא מנפק שטרות חוב הנקובים ביואן. לדברי גרינספאן, הבנק המרכזי של סין מתקשה למכור די יואנים כדי לספוק את היצע הכסף העודף, ובכך נוצר חוסר איזון העלול להביא ללחץ אינפלציוני.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"