הבנקים המרכזיים בגוש היורו ובבריטניה הותירו את שיעורי הריבית ללא שינוי

הבנק המרכזי של אירופה הותיר את הריבית בשפל של 60 שנה ובשיעור 2%; הבנק המרכזי של בריטניה הותיר את שיעור הריבית ברמה של 4.75%

מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) החליט להותיר את שיעור הריבית בגוש היורו ללא שינוי ברמה של 2%. הבנק המרכזי של בריטניה הותיר גם הוא את שיעור הריבית ללא שינוי, ברמה של 4.75%.

הבנק המרכזי של אירופה הותיר את שיעור הריבית ברמה של 2% - שפל של 60 שנה - זה החודש ה-21 ברציפות. הבנק מותיר את הריבית ברמה נמוכה על מנת לעודד צמיחה ב-12 מדינות הגוש, הסובלות משיעורי אבטלה גבוהים ונפגעות על ידי מחירי הנפט הגבוהים. לפני שלושה ימים בלבד הורידה הנציבות האירופית את תחזית הצמיחה שלה לגוש היורו ל-1.6%.

הייצור התעשייתי בגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, נפל בקצב החד ביותר זה למעלה משנתיים - 2.2% - בפברואר. האבטלה בגרמניה נמצאת בשיא מאז תקופה מלחה"ע השנייה - 12%, והאבטלה בצרפת נמצאת בשיא של 5 שנים - 10%.

לפני כחודש אמר נגיד הבנק המרכזי של אירופה, ז'ן-קלוד טרישה, כי הבנק ייאלץ בשלב מסוים להעלות את הריבית על מנת לעמוד ביעדי האינפלציה. הלחץ האינפלציוני הולך ונבנה, כאשר מחירי הבתים בצרפת ובספרד למשל, זינקו בכ-15% בשנה שעברה הודות לשיעורי הריבית הנמוכים. בבריטניה, אגב, מתחילה להסתמן האטה בעליית מחירי הבתים.

בנק אוף אנגלנד - הבנק המרכזי של בריטניה - הותיר את שיעור הריבית בבריטניה ללא שינוי ברמה של 4.75% על רקע הערכות כי הצריכה הפרטית טרם התאוששה מההאטה שהחלה בסוף השנה שעברה. הצריכה הפרטית מהווה כשני שליש מהכלכלה השנייה בגודלה באירופה. הבנק לא שינה את שיעור הריבית כבר שמונה חודשים. רייצ'ל לומקס, סגנית נגיד הבנק, אמרה לפני כשבועיים כי החולשה הזמנית בצריכה הפרטית היא הדבר היחיד המונע מהבנק להעלות את הריבית בפעם השישית מאז נובמבר 2003.

היום התפרסם נתון נוסף המוסיף לחששות מההאטה בצמיחה - הייצור התעשייתי רשם ירידה ראשונה זה חצי שנה בפברואר. לפני שבוע דיווחה קונפדרציית התעשיינים הבריטית על שפל של חצי שנה במכירות הקמעוניות. הצריכה למשק בית צמחה ב-0.2% ברבעון הרביעי של 2004 - הקצב האיטי ביותר זה שנתיים. מגזר השירותים התרחב, ושיעור האבטלה ירד לשפל של 30 שנה.

הצמיחה בבריטניה היתה מהירה מהצמיחה בגוש היורו בכל רבעון מאז 2001, והיא צפויה להמשיך במגמה זו גם ב-2005. הצמיחה בבריטניה צפויה להיות 2.7% השנה, לדברי בנק אוף אנגלנד, לעומת צמיחה של 1.6% החזויה על ידי הנציבות האירופית עבור גוש היורו. הצמיחה הן בגוש היורו והן בבריטניה צפויה להיות איטית יותר מאשר בארה"ב, הצפויה לצמוח ב-3.6% ב-2005. הצמיחה בארה"ב מהירה מהצמיחה באירופה ב-13 מבין 14 השנים האחרונות.

החלטת הריבית הבאה של הבנק הייתה אמורה להתקיים ב-5 במאי, אך נדחתה ל-9 במאי - לאחר הבחירות הכלליות.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?