פתרון לרעב באפריקה? בינתיים רק דיבורים

במושב שנעל את הוועידה בדאבוס האיץ במשתתפים המנחה, ניק גווינג מרשת בי.בי.סי וורלד, לקצר כדי לא לאחר לארוחת הצהריים הממתינה במרומי האלפים; "זו בדיוק הבעיה של המדינות המפותחות, שהן מאיצות לארוחת הצהרים בשעה שהן מדברות על הרעב באפריקה", השיב בקריאת ביניים נשיא פולין

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

במושב שנעל את הוועידה הכלכלית השנתית בדאבוס האיץ במשתתפים המנחה, ניק גווינג מרשת בי.בי.סי וורלד, לדבר בקיצור כדי לא לאחר לארוחת הצהריים הממתינה להם במרומי האלפים. "זו בדיוק הבעיה של המדינות המפותחות, שהן מאיצות לארוחת הצהרים בשעה שהן מדברות על הרעב באפריקה", השיב בקריאת ביניים נשיא פולין, אלכסנדר קוואסנייסקי.

זה היה סיום מייצג לוועידת דאבוס 2005, שאירגן הפורום הכלכלי העולמי בראשות פרופ' קלאוס שוואב. אמנם הוועידה העלתה לראש סדר היום את הצורך לפעול בדחיפות לפתרון בעיית העוני באפריקה, אבל איש מראשי החברות שגדשו את אולם הדיונים או מאלה שנשאו דברים חמים בעד ילדי אפריקה לא הכריז על נקיטת צעד ממשי לישום סדר היום הזה.

בתוך שנים ספורות הפך שוואב את ועידת דאבוס מכינוס קפיטליסטי למהדרין לכינוס הומניטרי. כשנשאל אתמול על ידי הארץ-TheMarker מה הוביל אותו לשינוי, ענה שהכינוסים משקפים את השינויים בעולם שבאו לידי ביטוי בהתגייסות העולמית למען נפגעי הצונאמי.

ואולם מותר גם לפרגן הפעם, ולומר ששוואב היה מספיק אמיץ כדי להיות חלק ממובילי השינוי בתוך המעוז הקפיטליסטי המובהק של העשירון העליון המנווט את הכלכלה העולמית, ולא חיכה לדון בו בדיעבד. אחרי הכל, אף אחד לא רוצה להרגיז את החברים המממנים את פעילותו ביותר מ-25 אלף דולר בשנה, סכום שמשלמים חברי הפורום כדמי חבר והשתתפות בכנסים.

ב-2005 אילץ שוואב את חברי הפורום להתבונן עמוק לתוך בעיות העולם השלישי ולהשתתף במציאת פתרון לאותן מצוקות. בדיונים מיומו הראשון של הכנס נאמר לאנשי העסקים שהתחככו זה בזה ויצרו קשרים עסקיים, כי יש פער בלתי נסבל בין מצבם האישי למצבם של ילדים באפריקה, ששלושה דולרים בלבד יכולים לקנות בעבורם כילה נגד יתושים ולהציל אותם ממוות ממלריה. אז נכון ששרון סטון עזרה לגייס בארוחת ערב תוך חמש דקות התחייבויות לתמיכה בסך מיליון דולר בשביל הילדים באפריקה, אבל זה היה ככל הידוע מקרה בודד בדאבוס של התגייסות הציבור הקפיטליסטי באופן מיידי ומעשי למענם.

בתום סיעור מוחות שבו השתתפו כ-700 מבאי הוועידה הגדירה דאבוס כמה יעדים לטיפול דחוף ברמה העולמית ב-2005. הראשון היה העוני בעולם, שבו הציעה לטפל באמצעות קרן הסיוע של הבנק העולמי ותרומות נוספות מהמדינות המפותחות. השני היה הפיכת תהליך הגלובליזציה ליותר שוויוני, כלומר, הגדלת הפירות שיפיקו ממנו המדינות הלא מפותחות. לשם השגת יעד זה הוצע לצמצם מכסים על יבוא מהן.

אל גור, העומד בראש חברת ההשקעות ג'נריישן אינווסטמנט מנג'מנט אל.אל.פי, ניסה לגייס את דעת הקהל ליעד השלישי - פעולה למען כדור הארץ, ובמיוחד להפסקת זיהום האוויר. ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, הכריז בוועידה לפני כמה ימים כי יקדם מחויבות של מדינות הג'י-8 העשירות לשימוש בגז ירוק בלבד.

גם החינוך הוגדר כיעד מרכזי ל-2005, בכלל זה קידום החינוך במדינות הלא מפותחות, קידום החינוך של נשים וחינוך כללי בעולם לסובלנות. יעדים נוספים היו שיפור הפעילות הבינלאומית בתחומים הכלכליים ופירוק נשק השמדה המוני תוך הדגשת האיום שמציבה צפון קוריאה על סביבתה.

דאבוס הביאה את משתתפיה להסכמה כי המצב באפריקה חמור ודורש פתרונות מידיים. בניסיון להמחיש את דחיפות המצב היו שהישוו את הטרגדיה באפריקה לשואה. אלה קראו לכל מי ששומע את הדברים לא לשבת הפעם בחיבוק ידיים, כשילדי אפריקה מביטים בו בתחינה שיעשה את המעט שביכולתו לעשות כדי להציל אותם ממוות.

עם זאת, את תפוח האדמה הלוהט של העשייה שאינה מספקת השליכו משתתפים בוועידה מהם והלאה. אנשי עסקים טענו שהממשלות צריכות לממן את הסיוע, ופוליטיקאים טענו כי התקשורת אשמה בכך שלא העלתה את העניין לדיון ציבורי נוקב. "במדינות דמוקרטיות רק התקשורת יכולה להניע את הפוליטיקאים לפעול", אמרו אנשי עסקים ופוליטיקאים כאחד.

אז הנה כמה הצעות של התקשורת: לעודד את הציבור לרכוש מוצרים ושירותים מחברות התורמות ליצירת רמת חיים סבירה במדינות אפריקה, שבה מתים עשרות אלפי ילדים ונשים מדי יום מכיוון שאין להם מי שתייה נקיים; לרכוש מוצרים מחברות שמשתמשות בטכנולוגיות השומרות על איכות הסביבה.

באשר לטווח המיידי: הפורום הכלכלי העולמי יכול לשמש דוגמה ולהכריז על תרומה של חלק מהכנסותיו למען היעדים שהגדיר ל-2005. הפורום גם יכול לפרסם שמות של תאגידים המשתתפים בכינוסיו שתרמו לקידום היעדים, כולל היקף התרומה. אפשר לשער כי תאגידים שאינם תורמים יזדרזו להיכנס לרשימה. בכך יהיה הפורום הכלכלי העולמי לא רק נאה דורש אלא גם נאה מקיים.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?