שבוע המסחר הראשון של 2005 היה הגרוע ביותר של וול סטריט מזה 14 שנה

מדד S&P 500 איבד בחמישה ימי המסחר הראשון של השנה 2.1% - הירידה החדה ביותר מאז 1991 - אז צנח במדד ב-4.6% לקראת מלחמת המפרץ הראשונה

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

שבוע המסחר הראשון של השנה בבורסות וול סטריט היה הגרוע ביותר מזה 14 שנה על רקע חששות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית באגרסיוויות רבה יותר משהוערך תחילה, במקביל להאטה בצמיחת רווחי החברות בארה"ב.

מדד סטנדרד אנד פור'ס 500 ירד בשבוע שעבר ב-2.1% - הירידה החדה ביותר בחמישה ימי המסחר הראשונים של השנה מאז 1991 - אז צנח במדד ב-4.6% לקראת מלחמת המפרץ הראשונה.

מדד דאו ג'ונס איבד בשבוע שעבר 1.7% ומדד מניות הטכנולוגיה נאסד"ק נפל ב-4%.

ביום שלישי עירער הבנק הפדרלי את שלוות נפשם את המשקיעים בוול סטריט. לאחר שסדרה של חמש העלאות ריבית רצופות לא טילטלה את השווקים, התברר כי הבנק מודאג מאיום האינפלציה, וכתוצאה מכך הוא עלול להעלות את הריבית באופן אגרסיווי יותר מזה שהמשקיעים מצפים לו.

בפרוטוקול ישיבת מועצת הריבית של הבנק הפדרלי אמרו חברי המועצה כי הריבית הנוכחית - 2.25% - היא נמוכה מדי מכדי להתמודד עם איום האינפלציה. לא שמישהו חשב שרמת ריבית נמוכה כל כך היא נורמלית, אולם החששות שהביעו הבנקאים עמדו בסתירה למסר המרגיע שהם שידרו עד עתה - שהריבית תעלה בקצב מדוד, וכי האינפלציה אינה מהווה איום משמעותי.

צמיחת רווחי חברות מדד S&P 500 עשויה להאט השנה לשיעור של 10.5% לעומת 19.3% בשנת 2004, לפי תחזית האנליסטים של תומסון פייננשל. הצמיחה ברווחים ברבעון הראשון צפויה לרשום האטה לקצב שנתי של 7.7% לעומת קצב של 15.3% ברבעון הרביעי.

משרד העבודה של ארה"ב דיווח ביום שישי כי כלכלת ארה"ב הוסיפה 157 אלף משרות חדשות במהלך חודש דצמבר. שיעור האבטלה נותר ללא שינוי ברמה של 5.4%. הגידול בשוק התעסוקה היה נמוך מתחזיות הכלכלנים לגידול של 175 אלף משרות חדשות, אך היה גבוה מגידול של 137 אלף משרות חדשות בחודש נובמבר. הגידול הקטן מהתחזיות נובע מקיצוצים שנערכו בקרב המגזר הקמעוני במהלך עונת החגים.

אשראי הצרכנים בארה"ב נפל ב-8.7 מיליארד דולר בנובמבר, מסר שלשום הבנק הפדרלי של ארה"ב בדו"ח שהציג ירידה חדה בפעילות כרטיסי האשראי והחיוב. הירידה החודשית - הגדולה ביותר מאז החל הרישום בינואר 1943 - היתה מנוגדת לציפיות בוול סטריט לעלייה של 6 מיליארד דולר באשראי הצרכנים.

סך החוב הצרכני שטרם נפרע נפל ב-5% לרמה מנוכה עונתיות של 2.085 טריליון דולר בנובמבר. נתוני אשראי הצרכנים לאוקטובר תוקנו כלפי מעלה לעלייה של 9.6 מיליארד דולר לעומת דיווח קודם לעלייה של 7.7 מיליארד דולר.

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"